Anlamsız duygular

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Karşınızdaki insana bir şeyler beslediğinizi veya beslemediğinizi var sayalım ve iki yönden de ele alayım konuyu.​

Beslediğinizi düşünerek o insana karşı ölüp bitiyorsunuz ama bazı sebeplerden artık onunla olmayacağınız biliyorsunuz. Sadece duygularınızdan dolayı bunu kendinize kabul ettiremeyip, aklınızdaki düşüncelerle birlikte birden çok duygu yaşıyorsunuz ki bunların en başını çeken onun sizinle olmaması acısı. İşte bu tip durumlarda aklınızdaki insanla neden bir olamadığınızı düşünün ve bunu sürekli tekrar edin. İnanın bir süre sonra bu size çok iyi gelecek. Sabırlı olun.

Beslemediğinizi düşünerek o insan sizin arkadaşınız veya yakın arkadaşınız ama ortak yönünüz oldukça fazla ve o insanın bazı huylarını ve fiziksel görüntüsünü beğeniyorsunuz. Ona karşı aslında bir sevgi beslemiyorsunuz ama gel gelelim ki onu hafif kıskanma modlarına giriyorsunuz ve bu gerçekten çocukça bir davranış. Örnek veriyorum o insanı bir ortak arkadaşınızla konuşurken veya şakalaşırken görüyorsunuz. O anda anlık bir kalpte hafif bir sızı ile "Benimle neden konuşmadı? Neden onunla konuşuyor? Benimle daha yakın arkadaş nasıl benim sevmediğim bir insanla takipleşir?" gibi düşüncelere dalıyorsunuz ve onu paylaşmak istemiyorsunuz. Şimdi bakılınca bir şeyler beslediğiniz gibi gözükse de aslında bir şeyler hissetmiyorsunuz. Anlık algı ve düşünceler sizi yanlış düşüncelere itiyor. Bu tip durumlarda da çözüm olarak onunla ilişkinizi düşünmek ve zaten neden arkadaşlıktan ileri olamadığınızı kendinize hatırlatmanız gerek.

2. Gerçeği gör!

Aklındaki insan ile neden olamadığınızı düşünmeni istiyorum ve bu gerçekleri baya her zaman görmeni de tabi! Belki senden yaşı büyüktür veya belki sevdiği birisi vardır ya da sevgilisi vardır. Sonuçta nedenleri illa vardır ve sen bunları habire kendine tekrar ettir. Gerçeğe odaklanmak her zaman iyidir! Hayalinde ve yanlış düşüncelerinde sadece kendini kandırıp, acı veriyorsun! Oysaki her şey önünde farkına var!

3. Bilinçli ol!

Benim hep her gün kendime uyguladığım ve bu düşünceyi iyi ki düşünmüşüm diyerek bu sevdiğim özelliğimi bir kez daha sana aktarayım. Aklındaki insan başta olmak üzere her sevdiğin insan bir gün hayatından gidecek. Hayat bir yoldur sen de o yolda yolcusun! ve hayatında o yolda sana eşlik edecek birçok kişi katılacak. Bazısı yolundan çıkacak ve bazısı seninle kalacak. İlerisi olmayan o aklındaki insanı bir gün kaybedeceğinin bilincini yaşa! Bu mutlak olacak hayatından elbet bir süre sonra ayrılacak. Bu düşünceyi ne kadar çabuk kabullenip ve aklına hatırlatıp yaşatırsan. Gittiğinde bir o kadar yıkılmazsın!

4. Bencil olma!

İnsan birini imkansız şekilde severse bencillik yapar. Sadece onunla ilgilensin ister ve mutlu olur ama karşısındaki insanın mutluluğunu düşünmez! Aslında sevdiği insanın mutlu olmasını da istemelidir. Bencillik yapmamalı ve karşısındaki değer verdiği insanda mutlu olmalı. Kendini düşünmek yerine, değer verdiği insanın da mutlu olması için çabalamalı. Şu an sen onunla mutluyken o belki bazı durumlarından mutsuz. Sen nasıl mutlu isen o da mutluluğu hak ediyor. Sonuncunda ayrılık olsa bile ve belki o insanı kaybedersin ama doğru verdiğin karar sayesinde ilerde için rahat edecektir.

5. Uzaklaşmak iyi gelir!

Bazen aklınızdaki insandan uzaklaşmak size daha çok iyi gelecektir. Anlamsız duygularınız ve algılarınız başa çıkmak bazen zor olur. Bu tür durumlarda kendinizi o insandan uzaklaştırarak hem gerçekleri daha görüp kabullenir hem de bazı duygularınızı soğutmuş olursunuz.

6. Kuruntularını bir kenara bırak!

Sıkça derim insan çok düşününce işin içinden çıkamaz ve olay kuruntulara gelir. Bir anda karşınızdaki insan hakkında o kadar saçma sapan, yanlış düşüncelere varırsınız ki ve buna da kendinize inandırırsınız. Tabi bu saçma düşüncelerin size getirisi, daha kötü duygular beslemenizi sağlayan saçma sapan hisler olarak dönecektir. Bu yanlışa düşmeyin! Siz onu tanıyorsunuz ve bu düşüncelere karşı da onu tanıdığınızı ve böyle şeyler olmayacağını söyleyin.

7. Olgun ol biraz!

Kaç yaşında bir bireysin ve çocuk değilsin! Biraz olgun davran ve olgun düşün! Şu gerçeği bir kabullen. Tekrar diyorum algılarına ve yanlış düşüncelerine kanma. O insan ile nasılsanız o öyledir ve ulaşamadığın bir aşk içinde olmayı bırak! Yakın arkadaş olan içinde onunla arkadaşsınız ve yanlış düşünceler ile sanki onu seviyormuşsun gibi yanlış hislere kapılma! Çocuksu hallerinizi ve toz pembe hayallerinizi kenara bırakın ve gerçeğe sarılıp bu durumu bilinçli, olgun bir birey olarak kabul edin.

8. Bağlanma!

Hayatın ondan ibaret gibi bel bağlama! Onu tanımadan öncede yaşıyordun ve onsuz da yaşayacaksın! Tek bu insan için değil aslında her şey için birilerine veya bir duruma bağlanma! Bu hayatta tek başınasın! Kendi kararların, düşüncelerin, tavırların var ve bunlar seni özel bir birey kılıyor.

Sonuçta insansın hak veriyorum. Kimse istemez sevdiği insanın hayatından çıkmasını, gitmesini ama düşünsene kaç kişi hayatına geldi ve gitti! Emin ol o insanın gitmesine de alışacaksın ve zaman geçecek, belli zaman sonra artık o kadar hatırlamadığını anlayacaksın. Daha doğrusu hayat bizzat sana bunu yaşatacak!

9. Bu bir son değil!

Onca madde okudun ve yine ister istemez aklından şunlar geçiyor "Hoşlandığı çocukla çıkarsa? İlerde evlenirse ben napıcam? Her şeye rağmen onu kaybetmek hiç istemiyorum? Napayım ya o benimle kalmalı?" gibi düşünceler hala aklında ve canını da acıtıyor.

Hak veriyorum. Kaybetmek güzel bir şey değil! İnsansın sonuçta ve bunca maddeyi bir anda yapamazsın. Zamanla olur, zamanla bir şeyleri başarırsın. İnan bana o gidince de bu hayatın sonu geldi demek değildir. Sadece kendini ona bağlama, onsuz yapamam diye düşünme, sabret.

Hayat tek ondan ibaret değil bununda bilincinde ol! Yeryüzünde milyonlarca insan var. Karşıma onun gibi birisi çıkmaz diye de kendini kandırma! Elbet karşına neler neler çıkacak! Umudunu yitirme ve bu kısa ömrünü de kendine acı çektirerek heba etme!

Son olarak başarabilirsin. Senin içinde acı çektirecek duygun varsa acıyı yok etmek gibi de duygun var unutma!