• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Excelde Satır Renklendirme

Uzun Excel dosyaları ile çalışırken satırların birbirinden daha net şekilde ayrılması için satırların uygun renk tonlarında renklendirilmesi oldukça göze hoş gelen görünüm oluşturuyor. Ancak manuel olarak renklendirdiğiniz satırlar A-Z veya Z-A sıralaması yaptığınızda bozulup birbirine geçiyor. İşte bu durumda yine bizim imdadımıza excel'in "Koşullu Biçimlendirme" fonksiyonu imdadımıza yetişiyor. Örneğimizde bu sorunu bertaraf edeceğiz.

Dosya Boyutu: 2.2 Kb

Bu örneğimizde dosyamızdaki veri satırlarını, birer aralıkla renklendirmeyi öğreniyoruz.

Örnek olarak hazırladığım dosyada A1-G15 arasında kalan bölümde A sütununa veri girildiğinde tablomuzun bir satır aralıkla renkli görünmesini sağlıyoruz. Adımları takip edelim.

* Bunun için önce A1-G15 arasındaki hücreleri seçili hale getirip Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolunu izleyip ilgili pencereyi aktif ediyoruz.

Koşullu biçimlendirme


* Koşullu Biçimlendirme penceresindeki ilk bölümünden "Formül" seçiyoruz ve formül alanına alttaki formülü giriyoruz.
Kod:
=VE($A15<>"";MOD(SATIR();2)=1)
* Biçim bölümünden yazı tipi, arkaplan vs kendi beğenimize göre düzenliyoruz. (Örnek dosyada arkaplanı mavi, yazıtipini ise beyaz)

Böylece A1-A15 sütununda dolu hücreler bizim biçimlediğimiz şekilde renklenecek.

Örnek çıktı alttaki gibidir.
75950


Örnek dosyayı üstteki linkten indirebilirsiniz.
Gönderen
YoRuMSuZ
İndirilme
178
Gösterim
997
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

YoRuMSuZ: diğer kaynakları

Top