Katsayı kararına ilk tepkiler

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
YÖK Genel Kurulu'nun katsayı uygulamasını kaldırma kararını "fırsat eşitsizliğine yol açan bir uygulamanın kaldırılması" şeklinde değerlendiren de var, "siyasi karar" diyenler de...

YÖK Genel Kurulu'nun katsayı uygulamasının kaldırılması kararıyla ilgili HABERTÜRK'ün görüşlerine başvurduğu isimler şunları kaydetti:

CUMHURİYET'İN RUHUNA UYGUN BİR KARAR

MEHMET SAĞLAM (Eski YÖK Başkanı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı)

"Bu karar birtakım gençleri mağdur etti. 10 yıl sonra böyle bir haksızlığın ortadan kaldırılması iyi olmuştur. Öğrencilerin lehine bir gelişmedir. "

PROF. DR. NACİ BOSTANCI (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi)

"YÖK bir haksizlığı düzeltmiştir. Üniversiteye girecekler hangi liseden gelirse gelsin eşit fırsatta sınava girecektir. 28 Şubat döneminde çeşitli politik sebeplerle imam hatiplerin önü kesilmek istendi. Böyle bir arka planla katsayı uygulaması gündeme geldi. YÖK katsayıya ilişkin düzenleme ile cumhuriyetin, demokrasinin ruhuna uygun bir karar almıştır. "

YUSUF ZİYA CÖMERT (Yeni Şafak Gazetesi Genel Yay. Yön.)

"28 Şubat'tan önce var olan bir uygulama şimdi yeniden gündemde. Siyasi deniyorsa 28 Şubat'ta gelen uygulama çok daha siyasi bir uygulamadır. Normale dönüştür. İnsanlar gerginlik çıkarmak istediği zaman çok daha basit konularda gerginlik çıkabiliyor. Bunu şimdiden kestirmek mümkün değil. "

YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ YARA ALDI

PROF. DR. BÜLENT SERİM (Eski YÖK Üyesi)

"Bazı önemli kararlar YÖK Genel Kurulu toplantısından önce alınıyor. Genel Kurul'dan geçmesi için Genel Kurula getiriliyor. Ben bu sonucu bekliyordum. Bir kere katsayı haksızlık değil. Çünkü öğrencileri ilgi alanına göre yönlendiren bir uygulama."

ZÜBEYDE KILIÇ (Eğitim Sen Genel Başkanı)

"YÖK politik davrandı. Sürecin kendisi anti demokratikdir. Bu sürecin taraflarını karar sürecine katmadan YÖK Başkanı'nın kensi iradesi ile aldığı bir karardır. Sorun eğitim niteliği sorunudur. İmam hatipler etrafında dönen tartışmadan kaynaklandığını toplumun önemli kesimi biliyor. Köklü bir çözüm bulmak gerekiyor. Okul öncesinden başlayarak öğrencilerin ileriki yaşamlarına ilişkin tespitleri zamanında yaparsak bu tür sorunlarla karşılaşmayız."

URAL AKBULUT (Eski ODTÜ Rektörü)

"Üzüntüyle karşıladım. Siyasi karar olarak değerlendiriyorum. Bunun bilimsel biçimde çözülmesi gerekir. Meslek liselerinin kendi alanlarının önünün açılması gerekirdi. Bu karar bir gerginliğe yol açacaktır. Yüksek öğretim sistemi önemli bir yara almıştır."

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
sanırım etkilemiycek.
senin dediğinde doğru aslında..
olan arada öğrencilere oluyo adam gibi bi sistem tutturamadılar ..

k@LpSiz_K@fKéF

Forum Onuru
Ben yine de herkes gibi duygusal düşünmüyorum :)
Ortalama 14 yaşında liseye başlıyor öğrenciler ve bence gayet iyi karar verilecek bir yaş ;)
İmam hatiplerde öcü yetiştiriyorlar veya yetiştirmiyorlar olayı değil mesele, madem normal düz lise gibi bir eğitim varsa kapatın gitsin :) Düz liseler yeter...

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Yahu Kafkef düz lise gibi derken Milli eğitime bağlı Cumhuriyet ilkelerine bağlı demek istiyorum.O zaman diğer meslek liselerinide kapat ülkenin imam ve müezzin ihtiyacını nasıl karşılayacaksın.Sapık fikirli kişilerin elinde imam yetişeceğine devlet denetiminde imam yetişiyor neresi kötü.
Ayrıca daha öncede dediğim gibi 4 yıl boyunca atıyorum meslek liseli imam hatipli 100 saat Matematik görüyorsa Düz liseliler 500 saat görüyor hakeza diğer derslerde böyle eee bu şartlarda ÖSSde beni geç artık ben sana rakip bile olamayım. :)

k@LpSiz_K@fKéF

Forum Onuru
Yahu Kafkef düz lise gibi derken Milli eğitime bağlı Cumhuriyet ilkelerine bağlı demek istiyorum.O zaman diğer meslek liselerinide kapat ülkenin imam ve müezzin ihtiyacını nasıl karşılayacaksın.Sapık fikirli kişilerin elinde imam yetişeceğine devlet denetiminde imam yetişiyor neresi kötü.
Ayrıca daha öncede dediğim gibi 4 yıl boyunca atıyorum meslek liseli imam hatipli 100 saat Matematik görüyorsa Düz liseliler 500 saat görüyor hakeza diğer derslerde böyle eee bu şartlarda ÖSSde beni geç artık ben sana rakip bile olamayım. :)

Abi zaten artık normal liselerde de yani dershaneye gitmeden kazanmak imkansız. O TV de izlediğimiz tıp kazanan çobanlara falan soruların doğu bölgesinde dağıtıldığını bilmeyenimiz yok.
Şimdi imam için yorum yapmayim. Zira imam hatipten mezun sakal kaşıyıp 14 18 yaş arası kızlara tacivde bulunan çok imamımız var.
Ben meslek liselerinin de katsayısına karşıyım sadece imam hatip anlaşılmasın. Meslek lisesinin amacını çözmeden okuyandan zaten birşey olmaz. Amaç seni doktor avukat yapmak değildir ki meslek kazandırmak. imam hatipinde imam yetiştirmek. Burda hemfikiriz madem o zaman bırakın düz liselerde okuyup doktor avukat olsun. herkes bildiğini yapsın ;) Oynanmasın katsayılarla

ahbeabi

Uzman
Yıllarca yapılan zulme, bir dur noktasında verilen en doğru kararlardan birisi, ve aynı zamanda geç kalınmış bir karar. Allah korkusu ile yetişip büyüyen neslin, ülkemizde büyük makam ve mevkilere gelip, bu ülkeyi kendi menfaatleri doğrultusunda soyup soğana çevirecek insanlara dur diyen neslin yetişmesini ve ülkemizin güzel yerlere gelmesini, arpalarının eksilmesini istemeyenlerin yaptıkları bir zulümdü ve inşaallah sona erdi, özatle kanımca tartışmaya bile gerek olmayan apaçık bir konu.