Katsayı kararına ilk tepkiler

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
YÖK Genel Kurulu'nun katsayı uygulamasını kaldırma kararını "fırsat eşitsizliğine yol açan bir uygulamanın kaldırılması" şeklinde değerlendiren de var, "siyasi karar" diyenler de...

YÖK Genel Kurulu'nun katsayı uygulamasının kaldırılması kararıyla ilgili HABERTÜRK'ün görüşlerine başvurduğu isimler şunları kaydetti:

CUMHURİYET'İN RUHUNA UYGUN BİR KARAR

MEHMET SAĞLAM (Eski YÖK Başkanı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı)

"Bu karar birtakım gençleri mağdur etti. 10 yıl sonra böyle bir haksızlığın ortadan kaldırılması iyi olmuştur. Öğrencilerin lehine bir gelişmedir. "

PROF. DR. NACİ BOSTANCI (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi)

"YÖK bir haksizlığı düzeltmiştir. Üniversiteye girecekler hangi liseden gelirse gelsin eşit fırsatta sınava girecektir. 28 Şubat döneminde çeşitli politik sebeplerle imam hatiplerin önü kesilmek istendi. Böyle bir arka planla katsayı uygulaması gündeme geldi. YÖK katsayıya ilişkin düzenleme ile cumhuriyetin, demokrasinin ruhuna uygun bir karar almıştır. "

YUSUF ZİYA CÖMERT (Yeni Şafak Gazetesi Genel Yay. Yön.)

"28 Şubat'tan önce var olan bir uygulama şimdi yeniden gündemde. Siyasi deniyorsa 28 Şubat'ta gelen uygulama çok daha siyasi bir uygulamadır. Normale dönüştür. İnsanlar gerginlik çıkarmak istediği zaman çok daha basit konularda gerginlik çıkabiliyor. Bunu şimdiden kestirmek mümkün değil. "

YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ YARA ALDI

PROF. DR. BÜLENT SERİM (Eski YÖK Üyesi)

"Bazı önemli kararlar YÖK Genel Kurulu toplantısından önce alınıyor. Genel Kurul'dan geçmesi için Genel Kurula getiriliyor. Ben bu sonucu bekliyordum. Bir kere katsayı haksızlık değil. Çünkü öğrencileri ilgi alanına göre yönlendiren bir uygulama."

ZÜBEYDE KILIÇ (Eğitim Sen Genel Başkanı)

"YÖK politik davrandı. Sürecin kendisi anti demokratikdir. Bu sürecin taraflarını karar sürecine katmadan YÖK Başkanı'nın kensi iradesi ile aldığı bir karardır. Sorun eğitim niteliği sorunudur. İmam hatipler etrafında dönen tartışmadan kaynaklandığını toplumun önemli kesimi biliyor. Köklü bir çözüm bulmak gerekiyor. Okul öncesinden başlayarak öğrencilerin ileriki yaşamlarına ilişkin tespitleri zamanında yaparsak bu tür sorunlarla karşılaşmayız."

URAL AKBULUT (Eski ODTÜ Rektörü)

"Üzüntüyle karşıladım. Siyasi karar olarak değerlendiriyorum. Bunun bilimsel biçimde çözülmesi gerekir. Meslek liselerinin kendi alanlarının önünün açılması gerekirdi. Bu karar bir gerginliğe yol açacaktır. Yüksek öğretim sistemi önemli bir yara almıştır."

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Bende kendimce katsayı probleminin kalkmasını adaletin tecellisi olarak görüyorum.Diyorlarki meslek liseliler meslek lisesini seçmiş o zaman girsin bir MYO'a düz liselilerin önünü tıkamasın.Ben bir meslek Lisesi mezunu olarak çok iyi biliyorum.Bizde Matematik Birinci sınıfta 4 saat 2. sınıfta 2 saatti.Diğer sınıflarda yoktu.Fen bilimleri ise sadece 1. sınıfta FKB adı altında yanlış hatırlamıyorsam 2 saatti.
Düz lisesde ise 4 yıl boyunca saatlerce matematik saatlerce FKB dersi vb. işleniyor.Üniversite sınavında nasıl sorular çıkıyor ben gördüğüm parazitoliji dersinden anatomi dersinden hiç soru çıktığını hatırlamıyorum.Çıkan sorular hep lise müfredatındaki işlenen derslerden.Eeee bu şartlarda bile meslek liseli öğrenci düz lise öğrencisinden daha fazla puan alıyorsa bırakın alsın.Zaten hiçbir kültür dersi görmeyen Meslek Liseli öğrençi büyük bir dezavantaj içinde yarışa başlıyor birde önüne kaysatı problemi koyarsan şansı sıfıra iniyor.

Gizemli Cadi

Forum Gururu
Bende ortaokul ve lise Ticaret lisesini bitirmiş biri olarak Jerikonun fikirlerine katılmadan edemiyorum ..Şaşkınlığım Jerikonun ders saatlerini nasıl kaç saat gördüğünü hatırlaması..;) İçimden nasıl hafıza demeden edemedim...:D 1. sınıfı bile hatırlıyor..BRAVO..:D Bu hafızaların yanında kat sayının hiç şansı yokmuş..

k@LpSiz_K@fKéF

Forum Onuru
Şimdi açıkcası ben diğer 2 arkadaş gibi bu katsayı uygulamasına iyimser bakmıyorum.
Kararı gayet politik bir karar, asıl amacında meslek lisesi falan değilde imam hatiplerin önünü açmak olarak görüyorum. Meslek Liseleri'nin ağzına da böylece 1 parmak bal çalınmış oldu.
Ben düz lise mezunuyum. Notlarımda berbattı. Kimileri ortaöğretim puanı benim zamanımdayken en yüksek 80 di ve 78 falan alırken, ben 56 ortaöğretimle sınava girdim. Şimdi isyan mı ediyim? Bu benim hatamdı. Bu olayada öyle bir şey. Eğer amacın okumaksa gerçekten düz liseler, fen liseleri, anadolu liseleri var. Yazılırsın okursun. Meslek liseleri 2 yıllık bölümlere sınavsız giriyor yanılmıyorsam. O zaman düz liselerinde hakkı yeniiyor.
Ben bu uygulamayı beğenmiyorum.

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Geç bile kalındı meslek liselerine adaletsizlik yapılıyordu öss sınavı zaten bastan sona adaletsiz meslek liselerinde sözel sayısal ağırlıklı değil mesleki eğitim ağırlıklı dersler verilip ilk okul düzeyi matematik fizik öğretip öss sınavına tabi tutulması bile hata bu öğrenci dershanelere özel derslere gitmeden öss de basarı oranı sıfır gibi birşey eğer bu karar daha önce çıkmış olsa idi ilk yapacağım bölüm değiştirmek olurdu 13 yasında alınan bir kararı değiştirme hakkını öğrencilere geri vermiş oldular.

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Şimdi açıkcası ben diğer 2 arkadaş gibi bu katsayı uygulamasına iyimser bakmıyorum.
Kararı gayet politik bir karar, asıl amacında meslek lisesi falan değilde imam hatiplerin önünü açmak olarak görüyorum. Meslek Liseleri'nin ağzına da böylece 1 parmak bal çalınmış oldu.
Ben düz lise mezunuyum. Notlarımda berbattı. Kimileri ortaöğretim puanı benim zamanımdayken en yüksek 80 di ve 78 falan alırken, ben 56 ortaöğretimle sınava girdim. Şimdi isyan mı ediyim? Bu benim hatamdı. Bu olayada öyle bir şey. Eğer amacın okumaksa gerçekten düz liseler, fen liseleri, anadolu liseleri var. Yazılırsın okursun. Meslek liseleri 2 yıllık bölümlere sınavsız giriyor yanılmıyorsam. O zaman düz liselerinde hakkı yeniiyor.
Ben bu uygulamayı beğenmiyorum.

kesinlikle katılıyorum. ( ;

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Esas amacın o olduğunu düşünmüyorum.Bir çok meslek liselerinin kapısına kilit vurulma noktasına gelindi.Öğrenci bulamıyorlar.Ama tabi bunun yanında İmam Hatip Liseslilerde faydalanacak...Anlamadığım nokta İmam hatip liseliler bu ülkenin evladı değil mi?Oralarda potansiyel suçlumu yetiştiriliyor?Eğer öyle olsaydı şimdiye kadar İmam hatip lisesi diye bir eğitim kurumu kalırmıydı?İmam hatiplerde diğer devlet okulları gibi Milli Eğitim müfredatına bağlı Cumhuriyet okullarından biri.Benim bildiğim oradan vatanını milletini seven bu ülkeye faydalı dindar ve herşeyden önemlisi Allah korkusu olan insalar yetişiyor.Ne demişler korkarım Allahtan korkmayandan.İçinde Allah korkusu olan insandan korkmayın.İmam Hatipliler bazı kesimler tarafından yıllarca öcü gibi gösterilmeye çalışıldı ve bundada malesef başarılı olunduğunu görüyorum.Neyse inşallah alınan kararlar ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olur.

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
sanırım kafkefin kastı imamhatipler öcüdürden çok bugünkü siyasi yapılanmamın din üzerinden siyaset sistemi üzerinden döndüğü için imamhatiplere yaranıp oy toplama çabası amaçlı siyasetçilerin meslek liselerinin önünü açmasıydı katılmıyorum diyemeyeceğim bir görüş inkar edilemez bariz ön açmalar var misal kpss kitapçığında sayfalarca imamhatip mezunu aranırken kendi bölümümden bir elin parmakları kadar aranması çok canımı sıkmıstı :D ama her ne sebeble olursa olsun iyi olmus benim işime pek yaramayacak ama meslek liselerine yapılan büyük bir haksızlık ortadan kaldırılmış aslında doğrusu mesleki eğitim liselerine öss ye hazırlayan gençler yetiştirmek değilmi yine mesleki derslerini alsınlar ama sayısal sözelde öğrensinler fiziği kimyayı matematiği sadece 1 sene görmek kısmet oldu mesela bana ve aradan 3 yıl geçti karsıma öss sorusu olarak daha ilerlemis düzeyde çıktı meslek liselerinin eğitim yetersizliğine kesin çözüm değil aslında bu yöntemde

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
ben kesinlikle imamhatip liseleri için kötü düşünmedim.
ama silah zoruyla kimseyi göndermiyorlar meslek liselerine ve onlara direk 2 yıllık geçiş hakkı tanınıyor zaten.ayrıca meslek lisesine gidip 2 yıllık geçişten faydalanmak isteyen birçok insan var yani..isteyen düz liseye gidip istediği bölümü okuyabilir.
sistem bir daha değişir bir daha bir daha bakalım nereye kadar ..
neyse bencede hayırlı olur inşallah.

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
ben kesinlikle imamhatip liseleri için kötü düşünmedim.
ama silah zoruyla kimseyi göndermiyorlar meslek liselerine ve onlara direk 2 yıllık geçiş hakkı tanınıyor zaten.ayrıca meslek lisesine gidip 2 yıllık geçişten faydalanmak isteyen birçok insan var yani..isteyen düz liseye gidip istediği bölümü okuyabilir.
sistem bir daha değişir bir daha bir daha bakalım nereye kadar ..
neyse bencede hayırlı olur inşallah.

14 15 yasında verilen bir kararı değiştirme hakkı elinden alınıyor mercimek misal ben bölümümü değiştirmek çok isterdim. benim gibi ilerleyen yıllarda bölümünü değiştirmek isteyen binlerce öğrenci var ve 2 yıllık sınavsız geçişte mesleki bölüm için geçerli yine değiştirme imkanın yok bu karar bu yılki öss sınavını kapsıyormu ki yani yeni tercihleri etkiliyormu