• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf oylamasi başladı  BURADAN  En güzel Yapay Zeka resmini seçiyoruz

Yürüyüş Unutkanlığa Iyi Geliyor

Papatya

V.I.P
V.I.P

Yürüyüş unutkanlığa derman oluyor
Yürüyüş ve unutkanlık


Yorgunluk, stres ve beyin tembelliğinden kaynaklanan unutmayı minimuma indirmek için bireylere yürüyüş yapmak, sosyal olmak öğütleniyor.

Belleği kuvvetlendirme adına beyni etkin kılacak faaliyetlerde bulunulması; Omega 3 içeren besinler; B ve B12 vitamini taşıyan yiyecekler tüketilmesi de önerilerden.

Unutkanlık gençlerde bile görülüyor

Bu aralar pek çok bireyin şikâyet ettiği bir konulardan biri de unutkanlık. Hayatın yoğunluğu dikkate alınmayan ama yaşam akışını menfi etkileyen bir durum. Unutkanlık artık gençlerde bile görülebiliyor. Uzmanlar unutkanlığın nedenlerinden birinin stres olduğunu, birinin beyin tembelliği olduğunu belirtiyor.

Psikolog Ezgi Başaran, vitamin eksikliği, uykusuzluk, aşırı yorgunluğun da unutkanlığın nedenlerinden olduğunu vurguluyor. Belleğin duyusal, kısa süreli ve uzun süreli olarak üçe ayrıldığını bildiren Başaran, "Duyusal bellek, duyu organlarımızla edindiğimiz bilgileri depoladığımız bellektir." diyor. İlgi çeken bilgilerin duyusal bellekten kısa süreli belleğe aktarıldığını ve burada da 7-8 saniye civarında tutulduğunu dile getiriyor. Bu bilgiler yararlı değilse veya önemli değil ise unutulduğunu ifade ediyor. Psikolog Başaran "Fakat kısa süreli belleğimize alınan bilgiler eğer tekrar edilir ve görsellerle veya yazı, sayı ile kodlanır ise uzun süreli belleğimizde yer eder." uyarısında bulunuyor.

Ne yapmalıyız

Uzmanların yorumları durumun ciddiyetine işaret ederken akıllara "Peki ama ne olursa sorun başlamış demektir?" sorusunu getiriyor. Unutkanlık eğer haftada birkaç defa olmaya başlıyor ve bu durum bir aydan fazla sürüyorsa uzman kontrolü gerekebiliyor. Bilim adamları bu tür durumlarda erken tedbirlerin durumun iyileşmesinde olumlu etkisi olduğunu anlatıyor. Evde yapılabilecek bellek geliştirme egzersizleri, kitap okuma alışkanlığı ve okurken ayrıntıları hatırlamaya çalışmak hatırda tutmayı, hatırlamayı kuvvetlendiriyor.

Alıntıdır.


 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Uzmanlar unutkanlığın nedenlerinden birinin stres olduğunu, birinin beyin tembelliği olduğunu belirtiyor.

hmm demekki stresten uzak durup beyin jimnastiği yapmamız gerekiyormuş
 
Top