Yunan Salatası – Greek Salad

Papatya

V.I.P
V.I.P

Yunan Salatası veya Greek Salad da diyebiliriz (Yunancası ise Horiatiki), Yunanistan‘da sofraların olmazsa olmazıdır. Özellikle mevsim yaz ise, sebzelerin tadından dolayı salata bir ayrı lezzet alır.

lWnWvE.jpg


Aslında salata denildiğine bakmayın. Bir salatadan daha fazlası. Örneğin sadece bir Yunan Salatasıve birkaç dilim ekmek ile bir öğünü çooook rahatça geçirebilirsiniz. Öylesi doyurucudur.

İlk etapta uzaktan baktığınızda pek ilginizi çeken bir görüntüye sahip olmayabilir. Birkaç domates, salatalık, biraz kuru soğan, yeşil biber ve ne alakaysa beyaz peynir diyebilirsiniz. (ki beyaz peynir değildir o, feta peyniridir. Ben kafanızda canlansın diye öyle dedim)

Fakat aslında bunlar değil. Daha doğrusu sadece bunlar değil. Yunan salatasının farkı malzemelerinin yanı sıra hazırlanışında bulunuyor. Örneğin bir domatesi sadece 4 parçaya keserek servis eden tavernalar görebilirsiniz. -Büyüklüğü anlatmak istedim- Ya da salatalık sadece tek bir halka olarak salataya eklenir. İşte bu yüzden Yunan Salatası ile bir öğünü rahatça geçirebilirsiniz. Çünkü salatanın malzemeleri boldur. Tabiri caizse şef elini korkak alıştırmamıştır :)

Bir tavernaya oturduğunuzda Yunan Salatası siparişi vermeniz ile masanıza gelmesi bir olur. Ana yemeğinizden çok önce gelir. Çünkü Yunan Salatası‘nın keyfini de en az ana yemekte olduğu kadar alabilmelisiniz.

vpMpnp.jpg


YUNAN SALATASINA ASIL LEZZETİ VEREN YUNAN ZEYTİNYAĞI

Salata malzemelerinin tazeliğinin yanı sıra Yunan Salata‘sına lezzetini veren en önemli faktör ise zeytinyağıdır. Yunan zeytinyağlarının kalitesini tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça meşhurdur. Yunanistan’ın hemen hemen tüm kıyı bölgelerinde farklı tatlarda zeytinyağı üretimi yapılmaktadır.

Zeytinyağları genellikle yunan ailelerin bahçelerinde kendi yetiştirdikleri zeytinağaçlarından üretildiği için daha bir özen gösteriliyor. Birçok aile kendi zeytinyağını üretmesi rekabeti doğuruyor ve sonuç olarak da kaliteye olumlu bir etkisi bulunuyor.

Yunanistan’da normal zeytinyağının yanısıra Virgin ve Extra Virgin olmak üzere doğal süzme zeytinyağları oldukça kullanılmakta. Hatta extra virgin zeytinyağları sadece salatalarda kullanılıyor böylece tadını daha yoğun bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

Zeytinyağı öylece cömert kullanılır ki, salatanın sonunda en az bir parmak yoğunluğunda zeytinyağı olduğunu görebilirsiniz.

YUNAN SALATASINA YAPILABİLECEK EN BÜYÜK İHANET LİMON SIKMAKTIR :)

Ve önemli bir ek olarak: İnternette Yunan Salatası Tarifi başlıklı yazıların içerisinde limon da belirtiliyor. Lütfen, Yunan Salatası’nın içine kesinlikle ve kesinlikle eklemeyin. Yani gerçek bir Yunan Salatası yapmak istiyorsanız tabi :)


1gzgMG.jpg


Mutlaka Olması Gerekenler

Domates
Salatalık
Kuru soğan
Tabi ki Feta peyniri (Beyaz peynir değil Feta peyniri!)
Yeşil sivri biber
Yunan Zeytinyağı

Tercihe Bağlı

Kapari
Zeytin
Kekik

Kesinlikle Olmamalı

Limon / Sirke
Balsamik / Soya sosu
Karabiber
Marul / Maydanoz vb yeşillikler


r2P2Z1.jpg


Yunanistan’da en sevdiğim olaylardan birisi de ülkede belli bir standartın olmasıdır. Örneğin Atina‘nın en zengin mahallesine de gitseniz veya en salaş bir tavernasında da yeseniz, Yunan Salatası’nın fiyatında en falza 1-1,5Euroluk bir oynama olacaktır. Ortalama bir Yunan Salatası‘nın fiyatı Yunanistan’da 5 ila 6,5 Euro arası değişir.

Alıntıdır.
Kaynak; komsudaneoluyor.net


 

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Çok şükür kendilerine özgü bi şey bulabilmişler :D greek coffee, greek yoghurt, greek baklava, vs. yabancı yemek sitelerinde gezmicem artık sinirim bozuluyo valla :P
 

Araf

İstemeden Kirleniyor İnsan.
Özel üye
Bur bir salatadan çok ezo gelin çorbasına benziyor ne bulmuşlarsa atmışlar baştan sağma gibi birşey olmuş
 

Araf

İstemeden Kirleniyor İnsan.
Özel üye
Ya domatesi ikiye bölmüş atmış lahanayı tüm tüm atmış böyle salatamı olur insan yiyecek bunu gg2)
 
Top