• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

YouTube’daki video kalite ayarlarında yeni dönem

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
YouTube mobil uygulaması güncellendi. Hem Android hem de iOS’te kalite ayarlarının yer aldığı menü baştan aşağı yenilendi. Önceden videoların çözünürlüğü 144p, 1080p gibi seçeneklerle manuel olarak ayarlanıyordu. Bu ayarları basitleştiren YouTube, kalite menüsüne yeni seçenekler eklerken eski düzeni de geri plana attı.

YouTube video kalite ayarları artık daha basit​

YouTube’daki videoların kalitesi 144p’den 1080p’ye kadar tercihe göre ayarlanabiliyor. İzleyiciyi özgür kılan bu sistem, internet bağlantısının sağlıklı olmadığı zamanlarda ise video zevkini çileye dönüştürüyor. Örneğin bağlantınız yüksekken videoları 1080p’de izlediğinizi, bağlantınız yavaşken de 480p’ye düşürmeyi tercih ettiğinizi farz edin. Önceden bunu her seferinde elle yapmanız gerekiyordu.

Yayınlanan yeni güncelleme, bu süreci önemli ölçüde basitleştirdi. YouTube, ayarlar menüsüne “Daha yüksek görüntü kalitesi” ve “Veri tasarrufu” olmak üzere iki seçenek ekledi. Artık internet bağlantınızın durumuna göre bunlardan bir tanesini seçeceksiniz. YouTube bağlantınızın hızını algılayacak, kaliteyi fazla bozmadan düşürecek.

Daha yüksek görüntü kalitesi: Bu seçenek aktifken YouTube, internetiniz izin verdiği müddetçe kaliteyi en yüksekte tutacak. Asgari sınırın ne olduğuna dair bilgi bulunmuyor. Ancak Android Police’in haberine göre, bu ayar seçiliyken videonun kalitesi ne olursa olsun 720p’den aşağı düşmeyecek. Yani 720p ile internetinizin izin verdiği maksimum kalite arası gelgitli olacak.

Veri tasarrufu ayarı ise, özellikle interneti sınırlı ve düşük olanlara hitap ediyor. Bunu seçtiğiniz zaman, videonun kalitesi en fazla 480p veya 720p olacak. Elbette internetinizin yetmediği yerlerde aşamalı olarak 144p’ye düşecek.

YouTube, eski sistemden memnun olanları da unutmadı. Videonun kalitesini uygulamaya bırakmayıp bizzat ayarlamak isteyenleri de düşünerek “Gelişmiş” seçeneği ekledi. Bu bölüm, videonun kalitesini spesifik bir ayara sabitlemenizi mümkün hale getiriyor. İnternetinizin hızı nasıl olursa olsun video seçtiğiniz kalitede kalıyor.

Otomatik ayarından farkı ne?​

YouTube eklediği kalite ayarlarını şimdiye kadar “Otomatik” seçeneği sayesinde kullanıcının yapmasına izin veriyordu. Ancak bu fonksiyon çalışma mantığı gereği, videonun kalitesini yerli yersiz bir zamanda aşırı miktarda düşürebiliyordu. Örneğin internetiniz yavaş olsa bile en azından 480p’yi açabilecek kıvamdayken, YouTube onu 144p’ye sabitleyebiliyordu. İşte yeni güncellemenin çözdüğü problem tam da bu.
Kalite ayarları böyle sunmayı tercih eden tek platform YouTube değil. Netflix ve Amazon Prime Video gibi video akış servislerinde de sistem böyle çalışıyor.
 
Top