• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yılan meyvesi Salak isimleriyle de bilinen bu egzotik meyve, palmiye ağacının bir türünde yetişir.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Yılan meyvesi

Snake fruit ve salak isimleriyle de bilinen bu egzotik meyve, palmiye ağacının bir türünde yetişir.
yilan-meyvesi.jpg
Yılan meyvesi, dış görünümü ve palmiye ağacının gövdesine sarılı olması nedeniyle bu adı almıştır. Latince adı “Salacca Zalacca” olan bu egzotik meyve ülkemizde salak meyvesi ya da snake fruit olarak da bilinmektedir.
Yılan meyvesi, bir tür palmiye ağacında, salkım şeklinde yetişir. Parlak kırmızımsı kahverengi pullu bir kabuğu vardır. Dış kabuğu dikenlerle kaplıdır ve armut biçimindedir. Meyvenin kabuğu soyularak yenir, çekirdekleri yenmez. Kabuğun altındaki meyve krem rengidir ve iri çekirdekleri bulunur. Yılan meyvesi, asidik özellikte tatlı meyvedir. Tadı armut ve elmayı andırır. Taze olarak tüketilebildiği gibi hamur işlerinde lezzet vermek için de kullanılabilir.
En çok Malezya’da yetişse de Tayland, Filipinler, Bali, Jakarta, Brunei ve Endonezya’da da bulunmaktadır. Bu meyve, ormanlarda yaşayan maymunların çok sevdiği bir besindir.
Yılan meyvesinin en ilginç özelliği ise doğal olarak yüzde 13,5 gibi yüksek bir alkol oranına sahip olmasıdır.
Yılan meyvesinin üç türü vardır:
Salak Pondoh türü yılan meyvesi: Yogyakarta bölgesinde bulunan en önemli türdür. Bu tür ayrıca kendi içinde Pondoh Super, Pondoh Hitam ve Pondoh Gading isimlerinde üç türe ayrılır.
Salak Bali: Yılan meyvesinin, Bali adasında yaygın yetişen türüdür. Diğer türlere göre daha suludur.
Salak Gula Pasir: En tatlı türüdür. Ayrıca alkol oranı en yüksek türdür.
 

Top