Yeni Oyuncular Çırak Olmadan Star Oluyor - Halit Akçatepe

Papatya

V.I.P
V.I.P

LFCrj.jpg

Atv'de yayınlanan 'Krem' dizisine, 14'üncü bölümden itibaren dahil olan usta oyuncu Halit Akçatepe, mesleğinde 70'inci yılı doldurmak üzere. Akçatepe ile yeni dizisini, kariyerini ve özel hayatını konuştuk...

'Krem'i önceden izliyor muydunuz?

Sırf Ayşen (Gruda) var diye izliyordum, yoksa dizi falan izlemem.

Sette Ayşen Gruda'yla eskileri yad ediyor musunuz?

Eskileri konuşmamaya imkan var mı? Eskileri konuşuyoruz ama hep kendi içimizde kalıyor bunlar. Genç kuşaktan kimse gelip de "Bunlar ne konuşuyor?" diye kulak kabartmıyor. Biz ustaçırak ilişkisiyle geldik buralara. Şimdi öyle bir şey yok. Çırak olmadan star oluyorlar!

YAPTIĞIM İŞLERLE GURUR DUYUYORUM

Kendi filmlerinizi, dizilerinizi de izlemiyor musunuz?

'Hababam Sınıfı' serileri hariç pek izlemem. Çünkü o çok iyi bir işti. İyi olduğu için de hala oynuyor ve seviliyor. Filmlerimi kendimi eleştirmemek için seyretmem, kendimi beğenmem çünkü. Ama denk geldiğim zaman büyük gurur duyuyorum yaptığım işlerle.

"Oyunculukta yaşadığım başarıyı özel hayatımda yaşayamadım. İyi koca olamadım" demişsiniz; doğru mu?

Evet, iki evlilik yaptım; ikisi de bitti. Üç kızım, üç torunum var. Şu an yalnızım.

Evliliklerinizi sürdürememenizin sebebi neydi?

Zor bir insanım, kendime göre prensiplerim var. Mesela ben her sabah kahvemi sıcak içerim;, sıcak gelmediğinde fırlatır, atarım. Bunu kaldıracak insan lazım.

Yeniden evlenir misiniz?

Bilemiyorum. Şimdi içimden öyle bir şey gelmiyor ama hiç belli olmaz. Ben bir kadınla beraber olmayı çok seviyorum. Evlilik olur, birlikte yaşama şeklinde olur. Öyle çok oldu mesela. Benim hayatımda herhalde 150'den fazla kadın olmuştur. Bu da çok normaldir.

Normal midir?

Evladım, 20 yaşında biriyle beraber olduğumu varsayarsan; bugün 75 yaşındayım. 55 senede 150 tane hanım çok mudur ya Allah Allah?

BEN ÇAPKINLIK NEDİR BİLMEM!

Evliyken de ilişkileriniz oldunuz mu?

Ee tabi. Oldu ama ilk eşim bana bir şey demedi. Ben onu çok seviyordum. Yaşadığımız hayat tarzında olağan şeyler bunlar. Bunlara katiyen aldırmadı. İkinci evliliğimde ise, aradaki yaş farkı çok olduğundan ayıp olur kıza diye duruldum. (Gülüyor)

Çapkınlık da var yani...

Ben çapkınlığı bilmem. Çapkın olan erkek değil, kadındır. Kadın istemedikten sonra erkeğin çapkınlığı neye yarar? Kadın isterse olur her şey.

Hızlı bir hayatınız olmuş...

Evet, hızlı yaşamayı çok seviyorum. Günlerimiz sayılı. Elimizde bir senet var, üzerinde tarihi yok. Doya doya yaşamak istiyorum. Ben geçmişle yaşamam, hep ileriye bakarım. Hiçbir şeyden pişmanlık duymadım. Kocaman bir ailem var. Çok mutluyum.

ŞENER ŞEN'E YAZIK OLDU

Geçtiğimiz haftalarda Kemal Sunal için onur gecesi düzenlendi; neden sizi orada göremedik?

Haberim olmadı ki! Kimse beni çağırmadı, yoksa seve seve giderdim. Ben Kemal'i çok severdim. Hep 'Şaban' olarak kaldı. Bunu son filmiyle değiştirecekti ama kısmet olmadı.

Farklı mı olmalıydı peki? Örneğin Şener Şen çok iyi komedi oyuncusu ama farklı şeyler yapıyor.

Şener hiçbir şey yapmıyor şu anda. Yazık ediyor kendine. Maalesef bazı yanlış yönlendirmelere geldi, yok etti kendini. Türk halkının Şener'e ihtiyacı var. Ona çok üzülüyorum. Koparttılar zavallı Şener'i.

KOMEDİ DEĞİL SULULUK YAPILIYOR

Yeni dönem komedi filmlerini nasıl buluyorsunuz?

Şimdi komedi yapılmıyor, sululuk yapılıyor. Ben sululuktan hoşlanmıyorum. Seyirciyi de buna alıştırdılar. İşin kötü tarafı bunlar para kazanıyor. Mesela benim hiç beğenmediğim, 'Hababam Sınıfı 3.5'; 2 milyon lira kazandı. Ben o filmde de Ertem Eğilmez'in hatırına oynadım ama ortaya çıkan sonuçtan hiç memnun değilim. Kariyerimdeki yanlışlardan biridir o film.

GENÇ GÖRÜNMEK AVANTAJ SAĞLADI

2013'te oyunculukta 70'inci yılınızı kutlayacaksınız, değil mi?

70 yıl dile kolay. Bu tipte kaldığım ve yaşlanmadığım için şanslıyım. Genç görünmenin çok avantajını gördüm. Küçük gösterdiğim için genellikle evin en küçük kardeşi rollerini oynadım. Bu yüzden hiç jön oynayamadım.

Hep karakter oyuncusu olmaktan rahatsızlık duyuyor musunuz?

Hayır, yaptığım her işi çok sevdim. Zaten iyi ki de öyle oldu. Çünkü seyirci daha çok sevdi bu adamı, aileden birisi olarak gördü. Hiç o tür ihtiraslarım olmadı. Rahmetli Ertem Eğilmez benim yönetmen olmamı istiyordu ama ben "Oyunculuk yapacağım" dedim. "Yönetmen olsaydın, bugün kapında kuyruğa girerlerdi" diye takılırdı bana.