• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yaşamdan Bir Yaprak

'katniss'

Üstat
Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen zihinsel engellilerin cinsel istismarı, yakınları tarafından taciz edilmeleri ve seslerini çıkarıp anlatamadıkları için de bu işin yıllarca devam etmesi bana göre bir insanlık dramı. Bu işi yapanlarda ne yazık ki aklı başında dediğimiz insanlar.

Zihinsel engellilerin cinsel istismara açık olmalarının iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi zihinsel engelin seviyesine göre sağlıklı bir bedensel yapıları olmasına rağmen zihinsel olarak kendilerine yapılanın ayırdında olmamaları ve bundan hoşlanmaları, ikincisi ise gene zihinsel engelin seviyesine göre yapılanın farkında olmaları ama duygusal olarak sevgi ihtiyaçları nedeniyle cinselliği bir sevgi doyumu olarak almaları ve bunu bilerek yaşamak istemeleridir. Özellikle sürekli dokunma ve öpme istekleri diğer insanlar tarafından bir cinsel ilgi ve isteğin dışa vurumu olarak ele alınmakta bu da yanlış anlaşılmalar nedeniyle cinsel istismara yol açabilmektedir.

Zihinsel engelleri 3 bölümde toplamak mümkündür. Birinci kısımda olanlar hafif düzeyde zihinsel engelli olup onlar doğru ya da yanlışı ayırt edebilmekle birlikte çeşitli nedenlerle duygusal eksikliklerini cinsel istek ve dürtülerle karıştırabilmekte örneğin depresyon dönemlerinde cinsel ilgi ve istekleri artabilmektedir. İkinci bölümdekilerin zihinsel zorlukları biraz daha artmakta, biraz daha dürtüsel davranmakta, cinselliğin de farkında oldukları için cinsel dürtülerini sınırlama yolunda zorluk çekmekte bunun sonucunda da istismara daha açık hale gelebilmektedir. Üçüncü bölümdeki ağır zihinsel engelliler ise çok daha kötü halde olup istismara en açık grubu teşkil etmekte hatta bu gruptakiler kendileri istismara açık olduğu gibi çevrelerindeki insanlara da cinsel olarak yaklaşmakta, cinsel saldırılarda bulunabilmektedir. Bu nedenle en çok gözlem altında olması gerekenler bu gruptakilerdir.

Toplumdaki genel kanının tersine engelli bireylerin bedensel gelişimleri zihinsel gelişimlerinden daha ilerde olmakta, bunun sonucunda da cinsel ilgi ve istekleri ortaya çıkmaktadır. Bu da bir şekilde doyurulma ihtiyacı duyduğu için zihinsel engellilerin cinsel hayatları aileleri ve onları eğiten kurumlar için sorun olmakta kimi zaman kızarak, kimi zaman korkutarak cinsel ihtiyaçlarını dışarı vurmaları engellenmeye çalışılmaktadır. Ama bir şeyi görmenin onu ortadan kaldırmadığı gibi zihinsel engellilerin cinsel ihtiyaçlarını görmezlikten gelmek, bastırmak da bir işe yaramayacaktır. En doğru çözüm onların mastürbasyonla boşalmalarını sağlamak bunun yanında hafif derecede engel durumunda ise onlara cinsel partner bulma yoluna gidilmesidir. Hafif düzeyde zihinsel engelli kişiler evlenebilirler, sadece ve sadece evlendikleri insanların bunu bilmesi ve kabul etmesi durumunda bu işe yaramaktadır. Ama ağır olan engel durumlarında bu tavsiye edilmemekte çünkü kötü sonuçlar doğabilmektedir.

Zihinsel engellilerin bir başka sorunu ailelerinin sürekli gözetimi altında olmaları ve sosyal çevreden sağlıklı bilgileri edinememeleridir. Bu nedenle gerek onların gerekse ailelerin cinsel bilgilerle donatılması, cinsel istismar konusunda ikaz edilmesi gerekir. Bunun yanında spor gibi enerjilerini harcayacakları ortamların olması, enerji harcadıkları zaman cinsel isteklerinin daha normal seviyelere dönmesine faydalı olacaktır. Cinsel isteklerin çok artması durumunun ayrıca psikiyatrik olarak değerlendirilmesi bunun bir takım dürtülerin aşırı artması ya da duygusal zorluklarının sonucu olarak ele alınması ve gerekirse ilaç tedavisi ile desteklenmesi zorlukların ortadan kalkmasında faydalı olacaktır.
 
Top