• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yalnız kalma korkusu, ilişkiye başlama ihtimallerini artırabiliyor

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Yalnız kalma korkusu, kişilerin kendi standartlarını düşürerek kriterlerine uygun olmayan partnerlerle ilişkiye başlama ihtimallerini artırabiliyor​
Romantik bir ilişki içerisinde olmadığımızda ve buna çok fazla odaklandığımızda, yalnız kalma korkumuz da tetikleniyor ve bu durum ani romantik seçimler yapmamıza yol açabiliyor. Yapılan bir araştırmada, bir ayrılık yaşamış katılımcılar bu ayrılığın detaylarını paylaşıyorlar ve ayrılık sonrasında hissedilen yalnızlığa verdikleri tepkilere göre farklı gruplara alınıyorlar.

Sonuçlara göre, olumsuz tepkilere sahip olan ve hali hazırda yeni bir partneri olmayan bireylerin diğer katılımcılara oranla çok daha yüksek bir oranda yalnız kalmaktan korktukları gözlemleniyor. Öte yandan bu yalnız kalma korkusunun eski partnere karşı hissedilen bağlılığı da artırdığını görülüyor.

Bu korkunun başka bir etkisi ise kişilerin daha sonraki partner seçimleri üzerinde oluyor. Kişilerin, kriterlerine uygun olmayan bir partner adayıyla ilişkiye başlama ihtimalleri artıyor. Normalde daha yüksek olan standartlar, yalnız kalma korkusu sebebiyle daha aşağıya çekilebiliyor.

Kısacası, yalnız kalma korkusu o anki yalnızlık hissinden çok daha geniş bir alana yayılarak farklı romantik davranışlara yol açabiliyor.
 
Top