Yalanın küçüğü, büyüğü pembesi, beyazı olmaz

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P

Yalan söylemek, yalanı bir alışkanlık haline getirmek insani ve ahlaki değerleri erozyona uğratır.

Prof. Dr. Suat Cebeci, yalanın büyüğü küçüğü olmadığını söyledi. Cebeci, yalanın insanlar arasındaki güven, sevgi, saygı, dostluk gibi duyguları yıprattığını belirtti.

Bazen dostlukları bitiren, bazen bir yuvayı yıkan, bazen de kişiyi işinden eden yalanın pembesi, mavisi olur mu? Yalan, insanın sosyal yaşamında ne gibi yaralara yol açıyor? Yalanın, insanlar arasında güven duygusunu yok eden son derece zararlı ve tehlikeli bir hastalık olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Yalan madde bağımlılığı gibi bir alışkanlık oluşturuyor." diyor.

Çocuklarda yalan alışkanlığı tehlikeli mi?

Psikolog Yasemin Eyüpoğlu, çocuklarda ortalama 4-6 yaş arasına tekabül eden dönemde adına yalan denemeyen ama doğru olmayan söylemler görülebileceğini aktarıyor. Bu dönemdeki yalanları bir davranış bozukluğu olarak nitelendirmenin yanlış olduğunu belirten Eyüpoğlu, "Soyutlama becerisinin arttığı bu dönemde çocuk, ötekini ne kadar kandırabileceğini düşünür ve yalan söyler. Bu durum karşısında ebeveynin 'Emin misin? Ben öyle hatırlayamadım.' gibi çocuğa düşünme ve düzeltme alanı tanıyarak yapıcı, anlamlandırıcı bir rol üstlenmesi bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmesine yardımcı olacaktır." diyor.​

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Neden sürekli yalan söyleyenler ayıplanır suçlanır? Peki ya o yalanı söylemeye iten kişiler sebebler onlar çok mu masumlar. Sürekli doğrulan söylendiği bir dünya hayal edin kimin yüreği kaldıracak öyle bir dünyayı yalanlar gerektiği yerde kullanıldığı zaman gereklidir. bir çocuk sınavdan zayıf aldığında dürüstçe anne ben dersten çaktım dese annenin tepkisi iyi olmayacak bunu çocuk bilir ve yalan söyler iyi geçti iyi not aldım gibi sürdürebildiği kadar yalanının arkasında durur. yada canın işe gitmek istemese yada kişisel bir nedenle o gün gidemeyecek olsan patronuna direk yalan söylersin hastaydım bi akrabam öldü bunlar 1 numaralı yalanlardır. doğru söylese " canım bugün çalısmak istemiyor" sizce hangi patron izin verir yada " senin işinden daha önemli işlerim var gelmicem" bu örnekleri çoğaltabiliriz