• Merhaba Ziyaretçi.
    "İlkbahar ve Doğa" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

WhatsApp, biri hakkınızda konuştuğunda haber verecek!

WhatsApp uygulamasının iOS sürümü için geliştirilen yeni özellik, gruplardan sizden bahsedildiği zaman haberdar olmanızı sağlayacak.

whatsapp.jpg


Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son birkaç güncellemesinde bildirim özelliğine el atmaya başladı. Kısa bir süre önce iOS 15 için 2.22.1.1 numaralı beta sürümünü TestFlight kullanıcılarının hizmetine sunan uygulama, bu güncellemede bildirim çubuğu aracılığıyla gelen mesajlara göndericinin profil fotoğrafını ekledi.

Meta’ya bağlı platform, yayınladığı yeni güncellemeyle beta sürümünü 2.22.1.71’e çıkardı. WhatsApp’a gelecek özellikleri önceden ortaya çıkarmasıyla tanınan WABetaInfo, son sürümle birlikte bir kişi sizin hakkınızda konuştuğu zaman WhatsApp’ın bildirim göndereceğini belirtti. Peki bu nasıl olacak?

WhatsApp, sizden ‘bahsedenleri’ bildirecek​

Bilindiği üzere WhatsApp’ta, orijinal adı mention’lama olan ‘bahsetme’ özelliği var. Bu fonksiyon sayesinde, katıldığınız gruplarda bir kişi @ işaretiyle adınızı yazarak sizden bahsedebiliyor. Özellikle yüksek katılımcılı gruplarda kullanıcıların birbirlerine mesaj göndermelerini kolaylaştıran bahsetme işlevi, ‘mesaj yanıtlama’ özelliğine ek olarak sunuluyor.

WABetaInfo’nun paylaştığı bilgilere göre, WhatsApp artık gruplarda bir kişi sizden bahsettiğinde ve mesajınızı yanıtladığında size bildirim gönderecek. Önceden mesaj bildirimlerinde bu iki bilgiye spesifik olarak yer verilmiyordu. Geçtiğimiz gün yayınlanan 2.22.1.71 numaralı beta sürümü WhatsApp’ın iOS uygulamasına, bahsedilmeyi ve yanıtı bildirim kısmında görme desteği getirdi.

Şunu da hatırlatmakta fayda var: bu özellik yalnızca WhatsApp gruplarında çalışacak. Şirket bireysel sohbetlerde ise mesajınızın yanıtlandığını veya sizden bahsedildiğini haber vermeyecek. En azından WhatsApp’ın şimdilik bu konuda herhangi bir çalışması olduğu bilinmiyor.

WhatsApp’ın beta sürümü nasıl yüklenir?​

WhatsApp, beta programını iOS platformunda TestFlight aracılığıyla yürütüyor. Fakat geçen seneden beri betaya yeni bir üye kabul etmiyor. Bu nedenle iPhone’da WhatsApp’ın test ettiği özellikleri denemek yasal olarak şu an mümkün değil. Öte yandan Android‘de ise Google Play Store veya APK gibi yöntemler ile uygulamanın betasını telefonunuza kurabilirsiniz.

Ancak beta sürümü stabil olmadığı için günlük deneyiminizi olumsuz etkileyecek hatalar barındırabilir. Bu nedenle yüklemeden önce iki kez düşünün. Ayrıca WhatsApp’ın test ettiği özellikleri tüm beta üyelerine göndermediğini ve kademeli olarak erişime açtığını da belirtelim.

Kaynak: SDN
 
Top