Vekillere Kokain Tuzağı

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
İtalya'da vekillere kokain tuzağı
Bir şov programı, bütçe konusunu görüşeceklerini sanan milletvekillerinden ter örneği alıp test ettirdi.

11.10.2006 14:54

Bir şov programı, bütçe konusunu görüşeceklerini sanan 50 milletvekilinden makyaj yapılırken ter örneği alıp test ettirdi. Üçte birinin uyuşturucu kullandığı ortaya çıktı, ülke karıştı.

İtalya, ilginç şovlarıyla ünlü bir televizyon programının siyasetçileri düşürdüğü uyuşturucu tuzağını konuşuyor. Eski Başbakan Berlusconi'nin sahibi olduğu birinci kanalda yayımlanan Le Iene adlı program, yeni bütçeyi görüşeceğini öne sürerek ülkenin önde gelen milletvekillerinden randevu aldı. Yönetmen ve sunucu Matteo Viviani, 50 milletvekilini makyaj odasına aldı. Makyözler, pudra ponponuyla vekillerin alınlarından ter aldı. Ardından ter örneklerini gizlice test için laboratuara gönderdi. Amaç, siyasetçilerin son 36 saat içinde uyuşturucu kullanıp kullanmadığını saptamaktı.


YAYINI DURDURULDU

Olaylar işte bundan sonra ülkeyi karıştırdı. Çünkü test sonuçlarına göre 50 milletvekilinin 12'si hint keneviri içmişti. Dördü de kokain kullanmıştı. Programın kanalda yayınlanacağının duyurulması üzerine milletvekilleri yasal işlem başlattı. Ulusal İttifak Partisi'nden Italo Bocchino, yayın hakkında suç duyurusunda bulundu. Programın kurbanlarından Yeşiller partisi milletvekili Tommaso Pellegrini uyuşturucu kullanmadığını ve testi yeniden yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Yapımcılar milletvekillerinin yüzlerini kapatacaklarını ve seslerini değiştireceklerini duyursa da özel hayatı koruma ombudsmanı programın yayınını yasakladı. İtalyan Radikal Partisi'nin liderlerinden ve uyuşturucunun yasallaştırılmasını savunan Daniele Capezzone, İtalyan kamu kuruluşlarına uyuşturucu ile mücadelede kullanılan köpekler girse burnu koku almaz ve kontrolü kaybeder dedi.
 

Top