Uçakla yolculugu yapanlar için bir kaçtane öneri

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Uçakta kulak tıkanmasına karşı alınabilecek en etkili önlem, sakız çiğnemek ve bol sıvı tüketmektir. Kulak tıkanmasına bağlı olarak burun da tıkanıyorsa (tersi de olabilir), burun açıcı spreyler kullanılabilir. Kulaktaki basıncın azaltıması için uygulanan bir yöntem de valsalva manevrasıdır. Valsalva manevrası, östaki borusuna hava göndermek için yapılır, böylece kulaktaki basınç azaltılır. Sadece deneyimli kişilerin uygulaması gereken bu yöntem, solunum yolları kapalıyken orta kuvvette nefes verme eylemine denir. Basitçe ağzınızı ve burnunuzu kapatarak nefes vermeye çalışırsınız
Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?
Uçakta kulak tıkanmasına karşı alınabilecek en etkili önlem, sakız çiğnemek ve bol sıvı tüketmektir. Kulak tıkanmasına bağlı olarak burun da tıkanıyorsa (tersi de olabilir), burun açıcı spreyler kullanılabilir. Kulaktaki basıncın azaltıması için uygulanan bir yöntem de valsalva manevrasıdır. Valsalva manevrası, östaki borusuna hava göndermek için yapılır, böylece kulaktaki basınç azaltılır. Sadece deneyimli kişilerin uygulaması gereken bu yöntem, solunum yolları kapalıyken orta kuvvette nefes verme eylemine denir. Basitçe ağzınızı ve burnunuzu kapatarak nefes vermeye çalışırsınız.
Uçakta Kulak Kanaması Neden Olur?
Uçakta kulak kanamasının pek çok nedeni olabilir ve kesinlikle bir uzmandan yardım alınması gereken bir konudur. Mesela uçakta kulak kanamasının nedenlerinden biri, basınç travmasıdır. Bunların dışında üst solunum yolu ya da kulak enfeksiyonları gibi durumlar da uçakta kulak kanamasına yol açabilir. Uçuş ve dalış gibi ani basınç değişiklikleri sonucunda kulağınız kanıyorsa ve baş dönmesi yaşıyorsanız bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir.
Uçakta Kulak Kanaması Nasıl Önlenir?
Basınç travmasına bağlı kulak kanamasına maruz kalmamak için özellikle iniş sırasında yutkunma hareketleri ile orta kulak üzerindeki basıncın etkisini azaltabilirsiniz. Bol su içmek ve sakız çiğnemek de kulaktaki basıncın azalmasına yardımcı olur.
 
Top