Türkiye'de ziyaret etmek için en iyi şehir hangisidir?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Avrupa ve Asya’yı buluşturan, Akdeniz ve Ege kültürlerinin bir araya geldiği bir ülkedir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında turistler için büyüleyici bir tatil merkezi olarak öne çıkmaktadır.


İstanbul​

İlk kurulduğu dönemde “Konstantinopolis” olarak anılan bu şehir, kurucusu Büyük Konstantin tarafından en başında bir megapolis olarak planlanmıştır. İstanbul günümüzde dahi görkemli bir megakent kimliğini özenle koruyor. Yaklaşık 15 milyon nüfusu ile İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık şehridir.
İstanbul destansı ve köklü tarihi geçmişiyle Türkiye'nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Tarihi eserler, başta “Tarihi Yarımada” olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmıştır. Tarihi Yarımada, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biridir ve en büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır: Bizanslılar ve Osmanlılar.
Tarihi Yarımada çok sayıda tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunlardan en gözde olan tarihi eserlerden biri de, tüm zamanların en büyük Bizans kiliselerinden olan Ayasofya’dır. Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı, Ayasofya'nın yakınında yer almaktadır.
Fener Rum Patrikhanesi de Tarihi yarımada içinde yer alan önemli yapılardan biridir. Tarihi Yarımada'da sayısı 100'ü aşkın fazla kilise ve cami bulunmaktadır.
Meşhur Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı gibi otantik Osmanlı çarşıları da Tarihi Yarımada’da yer almaktadır. Bu tarihi çarşılardaki yerel dükkanlar dünyanın dört bir yanından farklı türde otlar, çaylar ve baharatları deneme imkanı sunmaktadır. Osmanlı çarşıları, İstanbul'da Avrupa kültürünün ve Doğu lezzetlerinin buluştuğu çarşılarıdır.
“Pera” ve “Galata” bölgeleri, İstanbul'un öne çıkan turizm merkezleridir. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde bu yerleşimler Avrupalı göçmenlere ev sahipliği yapmıştır. Avrupalı ve Osmanlı tüccarları bölgede birlikte ticari faaliyetler gerçekleştirmişlerdir. Pera hanlarında ayak izlerini takip etmek mümkündür.
Pera (Beyoğlu) ve Galata'nın en ünlü noktaları Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Galata Kulesi'dir. Kız Kulesi’nin yanı sıra Galata Kulesi şehrin en önemli simgelerinden biridir.
Prens Adaları, şehir hayatının koşuşturmacasından uzakta küçük bir haftasonu tatili için mükemmel bir seçenektir. Prens Adaları adıyla bilinen dört büyük ada; Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dır.
Adalarda günlük yaşam, İstanbul'daki hareketli şehir hayatından daha farklıdır. Prens Adaları, Akdeniz'in küçük balıkçı kasabalarını ve Ege adalarının keyif veren atmosferini deneyimleme imkanı sunmaktadır.
Adalara günübirlik bir gezi planlamak mümkündür fakat çok sayıda konaklama olanağı da bulunmaktadır. İstanbullular, Pazartesi günü iş hayatlarına dönmeden önce keyifli bir hafta sonu geçirmeyi tercih ettiklerinde akla gelen ilk tatil merkezi Prens Adaları’dır.
Adalarda en çok tercih edilen açık hava etkinlikleri yat gezileri, doğa yürüyüşleri veya bisiklet turlarıdır. Ayrıca adada ziyaret edebileceğiniz çok sayıda ahşap konak, manastır ve kilise de bulunmaktadır.
Pitoresk sokaklarda yürürken yerel mağazalardan el yapımı ürünler satın almak, eşsiz kumsallarda güneşin altında keyifli vakit geçirmek her İstanbullunun hayalini gerçeğe dönüştürüyor!
İstanbul'un meşhur yemeklerini denemeyi unutmayın. Ortaköy'ün kumpiri, Eminönü'nün balık-ekmekleri şehrin en ünlü lezzetleridir. Sultanahmet'te köfte, Süleymaniye'de kuru fasulye, Vefa'da boza İstanbul'da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden birkaçıdır.
Antalya
Bu sevimli sahil yerleşiminin Türkiye'nin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya, Türkiye'nin yüksek turist yoğunluğuna sahip şehirlerinden biri haline gelmiştir.
Şehir merkezinin yanı sıra Kaş, Kalkan, Alanya veya Belek gibi kırsal ve sahil yerleşimleri de şehrin trend olan cazibe merkezleridir. Bu yerleşimler, parıltılı Akdeniz yaşam tarzını deneyimlemek için en popüler ilçelerden birkaçıdır.
Antalya'nın doğusunda yer alan kıyı yerleşimlerinden Alanya, Türkiye'deki popüler turistik şehirlere benzer bir kent dokusuyla gelişim göstermiştir. Canlı gece hayatı, konforlu yaşam koşulları ve her türlü ihtiyacı kısa sürede karşılayabilme imkanları Alanya'yı ziyaret etmek için mükemmel bir yer haline getiren başlıca sebeplerdendir.
Alanya, Mahmutlar'daki Kargıcak Plajı veya ilçe merkezindeki Kleopatra Plajı gibi muhteşem plajları ile göze çarpmaktadır. Uygun iklim ve çevre koşulları, yürüyüş veya balık tutma gibi açık hava etkinliklerine katılmanıza olanak tanır. Ayrıca Avsallar yerleşimi yakınındaki İncekum Tabiat Parkı'nda piknik yapmak oldukça ideal bir hafta sonu planı!
Belek de aynı zamanda şehir merkezine yakın bir sahil yerleşimidir. Golf ve eğlencenin cenneti olarak da tanınır. Bölge, kapsamlı eğlence tesislerine, çok sayıda golf tesisi ve otele ev sahipliği yapmaktadır. Belek'te günlük hayat da en az gece hayatı kadar renkli ve hareketlidir.
Kaş, Antalya'nın göz alıcı batı ilçesilerindendir. Yerleşim, Akdeniz'de küçük bir balıkçı kasabasını andıran otantik bir atmosfere sahiptir.
Kaş, farklı yaşam tarzlarını bir araya getirir. Taş kaldırımlı dar sokaklarda güzel bir akşam yürüyüşü gibi mütevazı aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte Kaş’ın çok kültürlü yapısı, Akdeniz lüksünü de deneyimleme imkanı da tanımaktadır.
Kaş ilçesi, doğa ve tarih meraklıları için çok şey sunmaktadır. Kaputaş Plajı’nın turkuaz suları, ilçesinin zengin doğal güzellikleri, keşfedilmemiş koyları, doğa tutkunları için muhteşem bir keşif fırsatıdır. Kaş'ta en yaygın olan açık hava aktivitelerinden biri de Likya Yolu'nda doğa yürüyüşü yapmaktır.
İlçe, Türkiye'deki bazı eski Yunan şehirlerine de ev sahipliği yapıyor. Yerleşim, antik Yunan ve Roma uygarlıklarına ait bu kalıntıları özenle korumaktadır. Bahar ayları; Patara, Myra, Anthipellos, Xanthos ve diğer arkeolojik alanları ziyaret etmek için en iyi zamandır.
Kaş'taki en ilginç tarihi yerlerden biri de Kekova'daki batık şehirdir. Kekova'nın turkuaz sularında batık kalıntılar arasında tekne turu yapabilirsiniz.
Aksu'da piyaz ve köfte denemeden Antalya'dan ayrılmayın. Piyaz ve köfte ikilisi, Antalya'nın geleneksel yemeğidir ve fasulye, soğan, yumurta ve tahin kullanılarak yapılır. Lezzetli bir yemekte bir araya gelen farklı tatların eşsiz deneyiminin keyfine varın.

Nevşehir​

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bu şehir, özellikle büyüleyici tarihi kalıntıları ile tanınır. Nevşehir, Kapadokya bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Türkiye'deki tüm antik kentler arasında Nevşehir, eski uygarlıkların inşa ettiği çok sayıda yeraltı yerleşimine ev sahipliği yapıyor.
Kapadokya'nın peribacalarının oluşumu 60 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor. Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ volkanik dağları ve coğrafi olaylar peribacalarının oluşmasının başlıca nedenleridir.
Hititler, Frigler, Romalılar gibi eski uygarlıklar tarih boyunca bölgede varlıklarını sürdürmüş, geride izlerini bırakmıştır. Bugün Kapadokya'nın tarihi bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
Kapadokya ve Ürgüp; peribacaları, sıcak hava balonları ve yeraltı şehirleri ile ünlüdür. Özenle planlanmış bu yeraltı yerleşimlerini ziyaret etmek, bu görkemli antik kentlerin üzerinde sıcak hava balonu ile panoramik manzaranın tadını çıkartmak yaşamınız boyunca en az bir kez katılmanız gereken eşsiz deneyimlerdir.
Şehrin meşhur yemeğinin adı Testi Kebabı'dır. Toprak kapta pişirilen bir kebap çeşididir. Ayrıca, şehir geleneksel şaraplarıyla ünlüdür. Bu şaraplar Öküzgözü, Boğazkere, Kalecik Karası, Narince ve Emir olarak bilinen yerel üzümlerden yapılmaktadır.

Denizli​

Denizli, termal tatil köyleri ve arkeolojik sit alanları ile ünlü bir iç Ege şehridir. Denizli'de gezilecek en destansı yer hiç şüphesiz Pamukkale'deki travertenlerdir.
Pamukkale'nin termal suları Denizli'de sağlık turizminde patlama yaratan faktörlerdendir. Bu termal havuzlar romatizmal hastalıkların, yüksek tansiyonun, kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Pamukkale'nin bu şifalı termal havuzları, Hierapolis antik kenti ile sırt sırtadır.
Her yıl çok sayıda turist Pamukkale'yi ziyaret etmektedir. Pamukkale ve Hierapolis'i ziyaret etmek, “Antik Havuz”daki harabeler arasında yüzmek, büyülü atmosferin tadını çıkarmak için Denizli’yi ziyaret edebilirsiniz.
Denizli'nin “Denizli Kebabı” olarak bilinen yöresel bir kebap yemeği bulunmaktadır. Kuzu etinden yapılan ve sakız ağacı ile pişirilen bu yemek Türkiye'de mutlaka denenmesi gereken bir tattır.

İzmir​

İzmir, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olarak tanımlanabilir. Göz kamaştırıcı doğal güzellikler, özenle korunmuş tarihi kalıntılar ve modern yerleşimler şehirde organik bir biçimde kent dokusunda bir araya gelir.
İzmir, keyifli vakit geçirmek için sosyal olanaklarla doludur. Doğa, tarih ve spor meraklıları için ziyaret etmek için eşsiz bir şehirdir.
Yerleşim tarih boyunca Yunanlılar, Pagan Romalılar ve Hıristiyan Bizanslılar’ın yaşam merkezi olmuştur. İzmir'de gezilecek en ünlü antik kentler Smyrna, Bergama ve Efes'tir. Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki kültürel miraslardan biridir.
Efes'teki Teras Evler'de yerel sanatların en iyi korunmuş örneklerini görmek mümkündür. Evler rengarenk freskler ve mozaiklerle süslenmiştir ve eski Ege uygarlıklarının yaşam biçimini temsil etmektedir. Efes, sizi antik çağlarda benzersiz bir tarih yolculuğuna davet etmektedir
Bugünün İzmir'i, köklü geçmişinin yanı sıra çeşitli spor aktivitelerini denemek için harika bir yerdir. Alaçatı'da rüzgar sörfü etkinliklerine katılabilir veya Efes Dropzone'da Efes Antik Kenti harabelerinin üzerinde paraşütle atlama deneyimini yaşayabilirsiniz. Ayrıca Ödemiş'te yamaç paraşütü İzmir'de en trend olan açık hava etkinliklerinden biridir.
Şirinyer Hipodromu'nda ata binmek ve Aşık Veysel Mesire Alanı'nda buz pateni yapmak İzmir'de deneyebileceğiniz ilginç aktivitelerdir. Açık hava etkinlikleriyle geçen uzun bir günün ardından tarihi Agamemnon Kaplıcalarında sakinleştirici bir mola verin ve keyifli Ege atmosferinin tadını çıkarın.
İzmir şehri; Ege, Anadolu ve Akdeniz kültürlerini birleştiren çok kültürlü bir şehirdir. İzmir’in çok kültürlü yapısı, farklı yaşam tarzlarını ve kültürleri tek bir yerde gözlemleme ve deneyimleme fırsatı sunmaktadır.
Her yıl Alaçatı Ot Festivali gibi festivallerle şehir, yerel üretimlerini ziyaretçilere tanıtıyor. Ünlü Boyoz’un tadına bakmayı ve Şirince'nin lezzetli şaraplarından bir yudum almayı da unutmayın!

Bursa​

Marmara bölgesindeki yer alan Bursa şehri, Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atıldığı toprakları kapsar. Şehir merkezinin kentsel dokusu Osmanlı dönemindeki Bursa şehrinin büyük bir kısmını aynı şekilde barındırmaktadır.
Bursa Ulu Camii, Bursa Yeşil Camii, Kozahan gibi tarihi yapılar günümüzde aktif olarak kullanımdadır. Kozahan'daki yerel mağazalar kaliteli ipek tekstil ürünleri satmaktadır. Keyifli bir alışveriş deneyiminin ardından Kozahan'ın avlusunda mola vermek isteyebilirsiniz. Bu tarihi yapının avlusunda, ağaçların altında çayınızı yudumlamak ve otantik atmosferin tadını çıkarmadan Kozahan’ı terk etmeyin.
Tirilye, Mudanya veya Gölyazı (Apolyont) gibi eski Rum yerleşim yerlerinden bazıları, popüler turistik gezi merkezleri olarak öne çıkmaktadır. Bu şirin küçük sahil kasabalarını ziyaret etmek ve bu bu yerleşimlerin çok kültürlü atmosferini yakından deneyimlemek isteyebilirsiniz.
Gölyazı'da "Ağlayan Çınar" olarak da bilinen 750 yıllık bu ağacın efsanesi, Romeo ve Juliet'in hikayesini andırmaktadır. Daha genç bir diğer çınar ağacı ise “İnkaya Çınarı” olarak bilinir. 600 yıllık bu ağaç, Uludağ Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu devasa ağaçların altında enfes bir kahvaltı yapmadan Bursa seyahatinizi sonlandırmayın.
Bursa, kış tatili açısından Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biridir. Uludağ, Türkiye'nin en prestijli ve ünlü kayak merkezlerinden biridir. Kış sporları etkinliklerine katılmak amacıyla Uludağ’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Ocak ve Şubat aylarıdır.
Soğanlı Botanik Parkı da hafta sonu aktiviteleri için mükemmel bir seçim olacaktır. Parkta bir Japon bahçesi, Fransız bahçesi, İngiliz bahçesi ve 150'den fazla ağaç türü bulunuyor. Pitoresk Soğanlı Botanik Parkı yürüyüş, koşu, bisiklet ve daha birçok açık hava etkinliği için harika çevre koşulları sunmaktadır.
Bursa'nın yerel mutfağında “İskender Kebabı” olarak anılan bu yemek, kızgın tereyağı, salça ve yoğurt ile servis edilir. Ayrıca gitmeden önce meşhur kestane şekerini denemeyi unutmayın!

Muğla​

Muğla şehri, Ege ve Akdeniz kültürünün iç içe geçtiği bir kıyı kenti ve Türkiye'nin en sevimli sahil şehirlerinden biridir. Şehir daha çok göz kamaştırıcı sahilleri, koyları ve doğası ile tanınır. Bodrum, Fethiye, Ölüdeniz ve Marmaris gibi Türkiye'nin en ünlü tatil merkezleri Muğla'da sınırları içinde yer almaktadır.
Bodrum Yarımadası ve Marmaris daha çok turistler tarafından özellikle yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Bu turizm merkezleri, tüm yıl boyunca tatil konseptinde yaşam tarzı ile küçük Ege sahil yerleşimleri olarak gelişmiştir.
Muğla'nın en ilgi çekici yerleri ise Saklıkent Kanyonu, Kelebekler Vadisi, Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, İztuzu plajı ve Ölüdeniz’dir.
İztuzu, Türkiye'nin en ünlü plajlarından biridir. Gün batımında Ölüdeniz'de yamaç paraşütü, masmavi denizin eşsiz manzaralarının tadına varabileceğiniz aktivitelerden biridir. Küçük adaların, koyların ve tepelerin nefes kesici manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.
Muğla, “Çökertme Kebabı” adı verilen özgün bir kebap türü ile ünlüdür. Ayrıca doğayla iç içe bir Türk kahvaltısı yapmak için Yuvarlakçay’ı ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon​

Yeşilin 50 tonu denilince akla ilk gelen şehir Trabzon'dur. Trabzon, Karadeniz Bölgesi'nde, Türkiye'nin kuzeydoğu kıyısında yer almaktadır. Şehir 1461'de Osmanlılar tarafından fethedilişine dek ayakta kalan son Bizans yerleşimlerinden biriydi.
Şehrin en görkemli tarihi yapıları, Trabzon Ayasofyası ve Sümela Manastırı'dır. Sümela Manastırı, Maçka'da sarp bir kayalığın içine inşa edilmiş olup, Meryem Ana'ya adanmıştır. Manastır, kuruluşundan yaklaşık 600 yıl sonra bile tek parça olarak ayaktadır ve ziyarete açıktır.
Hamsiköy ve ayrıca Uzungöl Trabzon’u ilk kez ziyaret edenlerin mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir! Pitoresk sisli tepelerin keyif verici manzaraları, size şehir hayatından bir mola vermek için mükemmel bir fırsat sunar.
“Hamsi” olarak anılan Karadeniz’in lezzetli balığını ve Akçaabat köftesini denemeyi unutmayın.

Ankara​

Türkiye'nin başkenti Ankara, yaklaşık 6 milyon nüfusu ile Türkiye'nin 2. en büyük şehridir. Ankara şehri, devlet kurumlarıyla dolu bir memur şehirden çok daha fazlasıdır. Ankara aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık savaşının da yaşayan tanığıdır.
Ankara şehri, 20. yüzyılın başlarında özenle planlanmış ve bir Cumhuriyet şehri olarak inşa edilmiştir. Kent, Türkiye'de Kurtuluş Savaşı'nın tarihi simge yapılarıyla doludur.
Şehrin birçok noktasında, Justinianus sütunu ve Augustus tapınağı gibi Roma dönemine ait kültürel miraslar var. Roma hamamı ve Ankara Kalesi de bunlardan birkaçı olarak sıralanabilir. Eski şehir merkezinin sokaklarında yürüyüş yapabilir ve Samanpazarı'ndaki yerli üretim ve el yapımı ürünler satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz.
Ankara, aile etkinlikleri için Türkiye'nin en iyi şehirlerinden biridir. Çocuklara uygun sayısız aktivite seçeneğine sahiptir. Aquavega Akvaryumu’nu, ülkenin dört bir yanından 1000'den fazla sanat eserinin bulunduğu müzeleri, Harikalar Diyarı’nı, Altınköy Açık Hava Müzesi ve Mavigöl gibi rekreasyon alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Şehrin meşhur “Ankara Simiti”ni denemeden Ankara'dan ayrılmayın.

Mardin​

Mardin şüphesiz Türkiye'nin en otantik şehirlerinden biridir. Mardin'in tarihi kentsel dokusu kentin en öne çıkan özelliğidir.
Mardin şehri, farklı dinlerin ve kültürlerin kesişim noktalarından biridir. Şehir, Süryani manastırları, 800 yıllık camiler, Dara Mezopotamya Harabeleri, Müslüman medreseleri gibi tarihi kalıntılar kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.
Binaların benzersiz taş işçiliği ve cephelerdeki detaylı dekoratif sanat eserleri, Mardin'deki yapıların mimari üslubunun başlıca özellikleridir. Mardin'in geleneksel taş evleri, sıcak yaz aylarında hava akışını sağlamak için yüksek tavanlı, geniş teraslı, avlulu olarak tasarlanmıştır.
Mardin'in egzotik tarihi atmosferi görülmeye değerdir. Eşsiz Artuklu mimarisi şehrin dört bir yanına yayılmıştır.

Mardin'den ayrılmadan önce Tarihi Arasa Han'ı ziyaret edin ve yerel antika dükkanlarını keşfedin. Han içinde çok çeşitli baharatlar ve bitkiler satan aktarları ziyaret edebilir yöreye özgü çeşnileri ve bitki çaylarını keşfedebilirsiniz..
 
Son düzenleme:
Top