Türkiye'de kadına yönelik şiddet

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Ama kadınlar bunu isteyerek mi yapıyor yoksa toplum tarafından kızlarını öyle yetiştirilmeye mi zorlanıyorlar sence? :) Ben bunun da kadına toplum baskısı yüzünden olduğunu düşünüyorum. O baskıyı yapan da yine erek egemen toplum..

Baya baya isteyerek yapıyor nehir yapma ..sen hiç gelini çekemeyen erek kayınpeder duydun mu :P

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Şunu hep vurgularım. Biz ki Türk kadınları olarak seçme seçilme haklarımıza, şimdi o çok medeni ve ileri gördüğümüz Avrupa devletlerinden çok önce kavuştuk. Ayakta durmak, güçlü olmak, herkese "insan" olarak bakmak ve "insan" olarak görülmek Ata'mız tarafından bize öğretildi.
Şimdiyse köle olmaya doğru hızlı adımlar atıyor Türk kadınlarının büyük bölümü.

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Etken tabii ki yani feminizm bu farkındalık için var :)
Ama annenin evladını sahiplenip kıskanması bambaşka bir olay babalar da kızlarına pozitif ayrımcılık yapabilir sonuçta :P

Tabi tabi oğlunun sevgilisi olduğunu öğrendiğinde her yerde oğlumun sevgili var diye gözlerinin içi gülerek anlatan anne ,babaların kızlarının sevgilisi olduğunu duyduğunda gözlerinin kararması da hep kıskançlık :P

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Tabi tabi oğlunun sevgilisi olduğunu öğrendiğinde her yerde oğlumun sevgili var diye gözlerinin içi gülerek anlatan anne ,babaların kızlarının sevgilisi olduğunu duyduğunda gözlerinin kararması da hep kıskançlık :P
İşte toplum baskısı yüzünden o, "konu komşu görse ne der", "kızıma laf gelir, namusumuza laf gelir"..

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Yani diyorsun ki bu eşitsizliğin ve baskının asıl sebebi çevre ve çevrenin ne düşüneceğini her şeyden fazla önemsememiz :P
Aynen öyle.. Toplumu önemsemek zorundasın, çünkü ondan bağımsız yaşayamazsın. Kendisine kötü gözle bakılan bir kadın düşün, bakkala gittiğinde bile bakışlarla, küçük iğnelemelerle tacize uğrasın. Ne kadar katlanabilir buna?

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Aynen öyle.. Toplumu önemsemek zorundasın, çünkü ondan bağımsız yaşayamazsın. Kendisine kötü gözle bakılan bir kadın düşün, bakkala gittiğinde bile bakışlarla, küçük iğnelemelerle tacize uğrasın. Ne kadar katlanabilir buna?

Aileye ve çevreye karşı kızsal sorumluluklar diyorsun yani :P haha :D bak aklıma geldi :P

ne alakası var nehir git kızını kötü yola mı düşür diyorum ben burada Kadınla erkeğin eşit olduğunu önce sen çocuklarına eşit davranarak aşılayabilirsin diyorum .Eğitim önce aileden başlar diyorum ...Bir anda olmaz ama bizler bizim neslimiz çocuklarımıza bunu aşılamalıyız ..Benim yarın bir kızım olsa ona asla 2. sınıf vatandaş muamelesi yapılmasına tahammül edemem ..Damada şiddet uygularım :P :D