• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Türkiye Yenilenebilir Enerjide En İyi Gelişim Gösteren Ülkelerden Biri

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Yenilenebilir enerji yatırımlarının dünya çapında her geçen gün arttığını söyleyen GE Yenilenebilir Enerji-Rüzgar Enerjisi Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Üst Yöneticisi Al Moneef, Türkiye ve Fas’ın bölgelerinde öncü olduğunu belirtti.


GE Yenilenebilir Enerji-Rüzgar Enerjisi Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Üst Yöneticisi Al Moneef, Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı’na katıldı. Atlantik Konseyi Türkiye ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ev sahipliğinde düzenlenen konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Moneef, bu alanda ülkelerin gösterdiği gelişmelere değindi. Genel itibarıyla dünyada temiz enerji kaynaklarına yönelimin arttığını ve Türkiye’nin bu konuda örnek alınacak işler yaptığını söyledi.


Al Moneef: Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yenilenebilir enerji alanında en iyi gelişim gösteren ülkeler Türkiye ve Fas.
Al Moneef Açıklama
Moneef; Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar ve Batı Balkanlarda Finansman, Yatırım, Yasal Düzenlemeler ve Yeni Teknolojiler isimi programda sektöre dair önemli açıklamalar yaptı. Fas ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında, kendi bölgelerinde öncü konumda olduğunu ifade etti.
Özellikle Türkiye’nin bölgenin en büyük piyasalarından biri haline geldiğini, farklı platformlarda yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması çalışmaları yaptığını söyledi. Bu bağlamda Türkiye örneğinden çok etkilendiğini dile getiren Moneef, yenilenebilir enerji alanında teknolojinin gelişmesiyle petrol ve doğal gaz üreticisi ülkelerin de bu alana yatırım yapmaya başladığını ifade etti.

Elektrik üretimim %97’sini fosil kaynaklardan karşılayan Fas’ın, 2020 yenilenebilir enerji hedefinin 2 gigavat olduğunu, Türkiye’de ise bu hedefin 7 gigavat olduğunu açıkladı. Ancak mevcut durumda Türkiye’nin daha şimdiden bu seviyesinin üzerine çıktığına dikkat çekti. Artık yenilebilir enerjinin yaygınlaştırılması anlamlı mı sorusundan ziyade, en hızlı şekilde nasıl hızlandırılır bunun konuşulmaya başlandığını söyledi.
Türkiye’nin öncü ülkelerden biri olduğunu ve avantajlı konumda olduğunu ifade eden Moneef, “Yenilenebilirde teşvik sistemi ve fiyatların düşürülmesi konusunda çalışmalar sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri de programda, tarife garantisi sonrası yeni planlarından bahsetti. Dolayısıyla yenilenebilirdeki gelişimin daha da hızlanacağını düşünüyorum.” dedi. 2017 yılında İzmir’de faaliyet başlayan LM Wind Power adlı şirketin şu anda 560 kişi ile faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirdi.

Alıntı
 
Top