• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Türk kültürü dünyanın en eski ve köklü kültürüdür ama biz unuttuk

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
DOĞA
KÜLTÜR
İNANIŞ

br2Uy33.jpg

Size kökleri onbinlerce yıl eskiye dayanan Atalarımızın yazısını okuyacağım. Size göre Ardahan Damallı bu teyzenin önlüğü cicili bicili süslü güzel bir önlük. Bunun dışında bir anlam ifade etmiyor değil mi? Ama değil. Çok şey anlatıyor hemde çok.
Çiçek gibi görünen aslında bir hayat ağacı. Bu ağacın dibinde kum saatine benzeyen tamga baş olarak okunan kadim Türk tamgalarından biri. Yani okunuşu baş ağaç. Türklerin çeşitli boyları hayat ağacına baş ağaç, bey ağaç, bay terek gibi isimlerde vermiştir. Bu isimlerdeki yerleşim yerlerinin adı buradan gelmektedir.Hayat ağacının üzerindeki H Şeklindeki tamga ise kapıyı simgeleyen Türk tamgasıdır ve aynı anlam ile göbekli tepede 11.000 yıl önce kullanılmıştır. Aynı tamga Türkmenistan bayrağında vardır ve Kuzey Amerika KızılderililerAlıntıok kullandığı tamgalardan biridir.
Kadim Türk inancına göre Hayat ağacının kökleri yer altı dünyasındadır. Gövdesi yaşadığımız dünyada, dalları ise gökte tengrinin katına kadar uzanmaktadır. İşte kamlar bu ağaca tırmanarak tengrinin kapısına varırlar.
Hayat ağacının iki yanındaki beyaz motifler ise hayat ağacı çiçeği. İnanışa göre insanların ruhları bu çiçeklerden çıkarak bedenlerine hayat verir. İşte çiçeklerin etrafındaki noktalar bu ruhları simgeliyor.
Türk kültürü dünyanın en eski ve köklü kültürüdür ama biz unuttuk.
 
Top