TRT'nin Absürd Yasakları

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
TRT'nin denetim raporları arşivinden çıkan absürt yasaklar, Aziz Nesin'i aratmayacak türden. TRT'nin şarkı denetiminde öyle absürt olaylar yaşanmış ki bugün sadece insanların güldüğü bu denetim engeli bir zamanlar birilerine oldukça zor anlar yaşatmış. Bakın bunlardan bazıları:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *​

Leman Sam'ın "Anladım" adlı şarkısı içinde geçen;
"Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe
Sırf sana benziyor diye
Usulca sokulup
'Merhaba' dedim".​
Şarkı TRT denetimine girmiş. Denetim "Olmaz" demiş. Neden?

"Türk kadının tanımadığı hiçbir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadının ahlakını bozduğu gerekçesi ile... "

"Ada sahillerinde bekliyorum" adlı şarkı, "Menderes ve DP'lilerin yargılandığı Yassıada'yı akla getiriyor" diye yasaklanmış bir dönem...

Musa Eroğlu'nun "Yolun Sonu Görünüyor" türküsü "intiharı özendirdiği" gerekçesiyle yasaklanmış.

Adnan Şenses'in ''Doldur Meyhaneci" şarkısı "Halkı içmeye teşvik ediyor" diye denetime takılmış.

Ya "Ormancı"ya ne demeli?
"Ormancı da gelir gelmez yıkar masayı
Söz dinlemez ormancı, çekmiş kafayı
Aman ormancı, canım ormancı
Köyümüze bıraktın yoktan bir acı... "​
Bilin bakalım neden reddedilmiş:
"Ormancıların devletin memuru oldukları ve türküde ormancılara, dolayısıyla da devlete yergi ve sitem yapıldığı gerekçesiyle... "

Barış Manço'nun başına gelenlere bakalım:

Denetim, "Arkadaşım Eşşek" şarkısını "Arkadaşım Kuzu" olarak değiştirmeye kalkmış; kuzu eşekten sevimli diye...

"Lambaya Püf De"de ise "erotik öğeler" bulmuş.

"Ölüm Allah'ın Emri"nin yasaklanma gerekçesi, girişinde zurna çalması... "Bir halk müziği enstrümanı, pop şarkısında ne arıyor"muş?

"Bir Bahar Akşamı"na da "Olmaz" demişler; "Çünkü bir pop müzik şarkıcısı, klasik Türk müziği söyleyemez."

Sezen Aksu'nun "Gel Gel Sarışınım Gel" şarkısının Aysel Gürel imzalı sözleri "ahlaka aykırı bulunduğu için",

Cem Karaca'nın "Emrah"ı, şarkı sözlerinde geçen "ak memeler" yüzünden,

Özdemir Erdoğan'ın "İkinci Bahar"ı, "ahlaka aykırı sözler barındırdığı için",

Bulutsuzluk Özlemi'nin, "Güneye Giderken"i; ''solda güneş yükseliyordu'' cümlesinde solculuk iması sezildiği için,

Bergen'in "Acıların Kadını" şarkısı "insanların ruh halini kötü yönde etkilediği için",

Şenay'ın "İnsanlar el ele tutuşsa/ Hayat bayram olsa" dediği şarkı, komünist propagandası yapıyor diye,

İbrahim Tatlıses'in, "Güneş Doğmayacak Üstüme" şarkısı "intiharı özendirdiği gerekçesiyle",

Ayla Algan'ın Fikret Şeneş imzalı "Bak Şu Adama Âşık Oldu" şarkısı "evli bir erkeğe âşık genç bir kadının hikâyesini anlattığı" için,

Aylin Aslım'ın "Güldünya" şarkısı "halkı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle yasaklanmış.

Şimdilerde ise TRT, eskiden denetime takılan bu şarkılar ve şarkıcıları anlatan, "Yasaklı Şarkılar" adlı bir programa başladı.