Tarçının bitkiler için önemli faydaları

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Mantarı önler

Bahçelerinizdeki bitkilerin sağlıklı kalabilmeleri için mantarı önleyen bir ürün kullanmanız çok önemlidir. Neyse ki mantar önleyici ve dezenfektan bileşenleri sayesinde tarçın bitkileri bu mikro organizmalara karşı korur. Bitkinin üzerinde net bir şekilde küf veya mantar olduğuna dair belirtiler gösteren kısımlarına biraz tarçın tozu serpin. Küf veya mantar birkaç gün geçtikten sonra yok olmazsa aynı işlemi tekrar uygulayın.

Sebzeleri korur

Kimse, özellikle de büyüme aşamasındayken sebzelerinin hastalanmasını istemez. Sorun şu ki toprak koşulları ve mantarın çoğalması her an görülebilecek durumlardır. Sebzelere ani bir şekilde saldırabilirler. Ancak bitkiler için bir gübre seçeneği olarak tarçın kullanılabilir. Bunun için bitkinin köklerinin etrafına biraz tarçın serpin. Haftada bir kullanın.

Bitkilerinizin yaralarını iyileştirir

Aşırı budama sonrası bitkilerde mantar ve diğer zararlı mikro organizmalarla kuşatılmaya meyilli kesikler veya yaralar ortaya çıkabilir. Neyse ki bu sorunu önlemek için tarçından oluşan koruyucu bir katman yaratabilirsiniz. İyileşme sürecini hızlandırmak için bitkilerin etkilenen kısımlarının üzerine biraz tarçın serpin.

Evin içindeki bitkiler için de kullanılır

Elbette tarçına evin içindeki bitkileri sağlıklı tutmak için bir alternatif olarak da başvurulabilir. Özellikleri ve içerdiği besinler sayesinde bitkilerin hastalanmalarını veya solmalarını engelleyebilir. Ayrıca yaprak bitini de önler. Bitkilerin saksılarının içine doğrudan az bir miktar tarçın tozu serpin. İki veya üç hafta geçtikten sonra etkiyi devam ettirmek için aynı işlemi tekrarlayın.

Bahçenizi böceklerden ve zararlı maddelerden korur

Bahçeniz için pahalı ve zehirli kimyasal böcek öldürücüler almak yerine biraz tarçın tozu kullanın. Etkili aroması ve özellikleri sayesinde bu malzeme, hem sivrisinekleri sizden uzak tutar hem de böceklerin bitkilerinizi yiyerek ziyafet çekmelerini engeller. Yeterli olacağına inandığınız kadar tarçın tozunu alın ve bitkilerin etrafına veya böceklerin yoğunlaştıkları herhangi bir yere serpin. Bu işlemi 2 veya 3 haftada bir tekrarlayın.
 
Top