Sudoku Nedir?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sudoku, her yaştan insanın temel mantıksal akıl yürütmelerle kolayca öğrenebileceği bir bulmaca oyunudur. Japonya'dan çıktığı bilinen oyun, japonca "Suuji wa dokushin ni kagiru" kelimelerinin birleşiminden "SUDOKU" tabirini almıştır.

Sudoku oyunu
Oyunu tarif etmek için ise "rakam yerleştirme" demek yerinde olacaktır.

Sudoku bulmacaları, büyüklüğüne ve çesidine göre isimlendirilmiştir. En meşhur olan resimde gördüğümüz 9x9 boyutlarındaki Klasik Sudoku çeşididir. Klasik sudoku, 9x9 boyutlarında, 9'ar karelik 9 bölgedeki 81 kareden oluşmaktadır. 1'den 9 kadar olan rakamlar bu 81 kareye belirlenmiş kurallara göre yerleştirilerek oynanır.

Bir sudoku bulmacasında resimdeki gibi bazı rakamlar sudoku içine yerleştirilmiş olarak verilir. Geriye kalan rakamlar ise altta belirtilen kurallar çerçevesinde yerleştirilmesi istenir.

Tüm sudoku çeşitleri için geçerli olan üç temel kural vardır.
  • Her satırda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.
  • Her sütunda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.
  • Her bölgedeki tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

Sudoku Çeşitleri
50 ye yakın sudoku çeşidi bulunmaktadır. Sürekli yeni türleri üretilmektedir. Bunlardan bazıları; Klasik Sudoku, Bölgesel Sudoku, Ardışık Sudoku, Ardışıksız Sudoku, Multi Sudoku, Köşegen Sudoku, Toplamlı Sudoku, Zincir Sudoku vb.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ben göremiyorum bu flashları :(
Bi kaç tanesine baktım açılmıyo bende..
Sorun bende mi :S
Acaba flash eklentilerinde mi sorun var Google Chrome kullanıyorum.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Eskilere bakmadım.
Yeni eklediklerine hep baktım açamadım.
Sudokuyu sevdiğim için bi bakayım dedim açamayınca baktım hepsine.