• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Stefan Zweig Satranç Kitap Özeti

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Satranç Romanının Yazarı Kimdir?

Satranç kitabının yazarı Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in bir eseridir. Satranç eseri Stefan Zweig tarafından 1942 yılında yazılmıştır. Özgün dili Almanca olan Satranç romanı 1944 yılında İngilizce olarak yayımlanmıştır.

Stefan Zweig’in Satranç romanı satranç oyunu hakkında yazılmış en ünlü romanlardan biridir. Satranç romanı Stefan Zweig’in en çok bilinen eserlerindendir.

Stefan Zweig’in Satranç kitabından en güzel alıntıları, sözleri sitemizde Satranç-Stefan Zweig sayfasında bulup okuyabilirsiniz.

Stefan Zweig’in Satranç Romanının Karakterleri Kimlerdir?

Mirko Czentovic: Kültürlü sayılmayan, doğru düzgün bile konuşmayan fakat müthiş satranç oyununun oynama yeteneği sayesinde dünyanın en ünlü satranç oyuncusu olan kitabının ana karakteridir.

Dr. B. : Avusturyalı bir avukatın oğludur. Hitler’in Viyana’yı kuşatması ile Nazilerin gizli siyasal polis örgütü Gestapo tarafından sorgulanmak için bir otel odasına aylarca kapattığı birisidir. Kitabının ana karakterlerindendir.

McConnor: Petrol kuyuları olan zengin bir iş adamıdır.

Anlatıcı: Bir gazeteci olup hikayeyi okuyucuya anlatan kişidir.

Stefan Zweig’in Satranç Kitabının Özeti:

Kitap bir anlatıcı tarafından okuyucuya sunulmaktadır. Anlatıcı bir gazetecidir. Hikayeye New York’tan kalkan ve Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde geçer. Bu yolcu gemisinde dönemini en ünlü satranç oyuncusu Mirko Czentovic vardır. Mirko Czentovic dünya satranç şampiyonudur. Mirko Czentovic’i yakından tanımak isteyen kitabının anlatıcısı olan gazeteci, Mirko Czentovic ile bir röportaj yapmak için uğraşır.

Mirko Czentovic iki yaşında iken babasının ölür. Onun bu durumuna acıyan papaz Mirko Czentovic’i yanına alır. Mirko Czentovic yedi yaşına gelmiştir. Mirko Czentovic, konuşmayı sevmeyen bir çocuktur, bir iş verildiğinde yapar fakat kendi kendine hiçbir iş yaptığı görülmemiştir illaki bir işi yapılması için emir verilmesi gerekir. Kültürlü bir çocuk değildir.

Papaz satranç oyununu seven biridir. Akşamları papaz ile jandarma çavuşu satranç oynamaktadır. Küçük çocukta hiç tepki vermeden onları her satranç oynadıklarını izlemektedir. Bir akşam papaz ile jandarma çavuşu satranç oyunu oynarken papaz, bir çiftçinin haber vermesi ile bir ölüm döşeğinden olan biri için ayin yapmak üzere acil olarak çıkar. Oyun yarım kalmıştır. Jandarma çavuşu yarım kalan oyunu küçük çocuk ile devam eder fakat küçük çocuk onu yener. Papaz gelince bu durumu ona anlatır. Küçük çocuk papazı da yener. Papaz bu doğru dürüst konuşmayan, zeki olmayan çocuğunun bu müthiş yeteneği karşısında onu satranç kulübüne götürür. Çocuk kulüpteki herkesi yener küçük kasabada bu müthiş yetenekli çocuğun adı duyulmaya başlar.

Mirko Czentovic genç yaşında dünya satranç şampiyonu olur. Mirko Czentovic, Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde iken bir satranç oyunu ile karşılaşır.Satranç oyununa ilgisi olan fakat amatör sayılacak bir oyuncu olan McConnor, Mirko Czentovic’ten kendisi ile satranç oynaması için teklif götürür. Faakt Mirko Czentovic ücretsiz asla oynamayacağını söyler zengin McConnor bu teklifi kabul eder.

McConnor ve Mirko Czentovic arasında oynanacak satranç oyununu hikayenin anlatıcısı gazetecinin Mirko Czentovic’i yakından tanıması için bir fırsat olur.

Mirko Czentovic hiç zorlanmadan McConnor’u yener. McConnor ikinci bir oyun teklif eder Mirko Czentovic kabul eder. Mirko Czentovic ve McConnor satranç oynarken aralarına bir yabancı gelir McConnor’un oyununa karışır ve yanlış oynadığını şöyle oynaması gerektiğini söyler. McConnor, bu gizemli yabancının dediği şekilde oynayınca kaçınılmaz gibi gözüken bir yenilgiden berabere kalarak oyunu kurtarır. İnanılmaz bir şeydir dünya satranç şampiyonu ile berabere kalınmıştır.

Peki bu gizemli adam kimdir? Gazeteci bu gizemli adamın isminin Dr. B. Olduğunu öğrenir. Dr. B. İle Mirko Czentovic arasında bir satranç oyunu oynanması ayarlanır. Gazeteci, satranç oyununu iyi bilen Dr. B. İle sohbet eder. Dr. B. Hayatını anlatmaya başlar. Dr. B. Avusturyalı bir avukatın oğlu olup Nazilerin Viyana’yı kuşatması ile Gestapo, Dr. B.’den bilgi almak için bir otel odasına kapatmış ve aylarca sorguya çekmiştir. Dr. B. Kaldığı otel odasında bir gün sorguya giderken bir paltonun içinden kitap çalar. Gizlice aldığı bu kitap bir satranç kitabıdır. Dr. B. Odasında hiçbir şey yapılmasına izin verilmediğinden bu gizlice aldığı kitabı okur. Otel odasından artık kafayı yememek, zamanı geçirmek için satranç oyunu üzerine yoğunlaşmıştır. Bir yıl kaldıktan sonra sinir krizi geçirecek kadar yalnız kalan bu adam Gestapo tarafından serbest bırakılır. Doktor tarafından Dr. B.’ye satranç oyunu yasaklanır Dr. B. Satranç zehirlenmesine yakalanmıştır. Dr. B. Satranç oynayacağı zaman istem dışı hareketler yapmakta kendini kaybetmektedir.

Mirko Czentovic ile Dr. B. Satranç oyununa başlar. İlk oyunda Doktor B. Çok iyi bir oyun oynar Mirko Czentovic pes etmek zorunda kalır. Gizemli bir adam olan Dr. B. Dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic yenmiştir.

Mirko Czentovic ikinci bir oyun ister Dr. B. Bu teklifi kabul eder. Oyununun ilerleyen hamlelerinde artık Dr. B. Tuhaf hareketler yapmakta ve kendini kaybetmektedir. Dr. B.’nin bu durumu izleyicileri şaşırtır fakat hikayenin anlatıcı Dr. B.’nin yaşadıklarını bildiği için onu sakinleştirir. Dr. B. Artık devam edemeyeceğini söyleyip herkesten özür dileyip oradan ayrılır.
 

Top