Son Köşe Yazım...

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
VE KAZANMAK
Bu makale 43141 kere okunmuş.05 Ekim 2015, Pazartesi - 11:19
20150813151220_akcaynurullah.jpg

Spor Dünyası
Spor da başarıyı getiren en birinci kavram sporcunun kendine güvenmesinden başlar. Bir spor hocası sporcusuna öncelikle bu güveni telkin etmelidir daha sonra kademe kademe sporcunun gidişatına göre antre edilir ve sporcu müsabakalarda karşılaşacağı en zor koşullara hazır hale getirilir. Bireysel spor olsun takım sporları olsun işin temeli ve özü budur, sporcuyu çok iyi antre edebilirsiniz eğer içinde kendine güveni yoksa ve bunu sizden gizliyorsa başarısız olacak bir sporcuyla yada sporcularla uğraşıyorsunuz demektir.
Bir iki gün evvel Hendek spor hocası Sami Bağdatlı karate hocamız Nurkan Kayacık ve birkaç tane sporcu kardeşimle sohbet imkanı bulduk, her spor dalından sohbet ettiğimiz halde ortak paydanın spora kazandırılmış her genç insanın bir şampiyon olduğu yönündeydi. Evet bilhassa Hendekte sporun içerisine çektiğimiz her genç biz spor hocalarına göre bir şampiyon. Şimdi yukarıda yazdığım ilk girişe tekrar döneceğim, bizler sporcuları hayata hazırlarken, topluma faydalı ulusuna milletini layık insanlar olmasına özen gösteriyoruz . Birçok sporcunun ailesi bu oluşuma maalesef gerekli özeni göstermeyerek dışarıda kalıyor, bütün sorumlulukları spor klüplerinin üzerine bırakarak olaya müdahil olmadan uzaktan izlemeyi yeğliyor, bu zor durumda biz spor hocaları da daha geniş kapsamlı olarak nasıl çalışmalar yapmalıyız sorusunu tekrar sormalıyız. Sami hocamın çok doğru bir tespiti var paylaşmak istiyorum, hanımı hafta sonunu çocuklarınla geçir senin 2 tane çocuğun var dediğinde ne ikisi hanım benim 42 tane çocuğum var diyerek bu işi hangi koşullarda yaptığını çok güzel özetledi aslında. Bu söylem Hendekte spor yöneticiliği yapan herkes için geçerli bu söylemde ben kendimi gördüm Nurkan hocada yandan gülümsedi aynı şey onun içinde geçerliydi çok iyi biliyorum ki güreş hocası Sefer hocam, voleybol takımı hocası İdris Demir hepimiz ama hepimiz kendi çocuklarımız gibi üzerlerine titreyerek yetiştirmeye çalıştığımız 40 tane 50 tane çocuğumuz var.
Sporda başarı için sporcunun öz güven kaynağı ilk olarak anne ve babasının yönlendirmesi ve çocuklarının arkasında durmasından geçiyor. Şimdi Hendekte çocukları spor yapan yada yapacak olan ailelere sesleniyorum lütfen çocuklarınızı bize teslim ettiğinizde öz güvenleri yerinde olsun önce siz aile büyüklerine sonra biz antrenörlerine güvensinler, ailece sporun içinde olalım…
Kalın sağlıcakla…

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
bu yazımın altına buradan eklemek istediklerim var..
çocuklarımızı spora yönlendirelim,öncelikle spor yapan çocukların özgüveni gelişiyor,toplum baskısının dışında kalıyorlar,özel yetenekleriyle her ortamda kabul ve saygı görüyorlar,fiziksel olarak kendilerinde herangi bir problem görmüyorlar,milli ve lokal başarılarda ekonomik kaygıları ortadan kalkıyor,ve herşyden önemlisi toplumuna ve ailesine faydalı bireyler haline geliyorlar..

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
bunun yanında çocuklarımızı herangi bir müzik aletini çalmaya yönlendirelim,çocuklarımız daha sakin sağduyulu,kendine güvenen ne istediğini bilen bireyler oluyor,maalesef bizim eğitim sistemimizde bu tür dersler (müzik,beden eğitimi ve resim ) angarya gibi görülüyor,aileler çocuklarının matematik ,türkçe fen ve sosyal derslerine verdiği önemi sosyal ve kültürel yanını güçlendirecek bu üç derse vermiyor ve okuyan değil yarışan çocuklar yetiştiriyoruz,forumda öğretmen üyelerimiz var bu konuda en güzel söylem ve paylaşımları kendilerinin yapacağını düşünerek noktalıyorum...