Sizce Türkiye'nin En Büyük Sorunu Eğitimsizlik mi?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Benim sorum yanlış anlaşılmış sanırım...

Ben Ülkemizde eğitim hangi düzeydedir yada öğrenciler ne kadar iyi eğitim alabiliyor diye sormadım... Türkiye'deki yaşanan sorunların nedeninin ne olduğunu sizce eğitimsizlikten kaynaklanıp kaynaklanmayacağını sordum.. Hatta kendi fikrimide konuyu açınca yazdım...
:)

Hep deriz ya Eğitim şart diye.. Sizce Ülkemizdeki sorunların halledilmesi için eğitim yeterlimi...

Son bi kaç aydır haberleri açmaya korkar oldum.. Cinayet, terör, katliam, kazalar, aile faciaları, magandalar ve binlercesi...

Terörü saymıyorum bile o Türkiye'nin en büyük sorunu zaten...

Eskiye baktığımda eğitim düzeyi daha çok arttı diye düşünüyorum. Ama baktığımda eskiye göre sorunlar daha çok büyüdü...

Acaba gelen eğitimle birlikte insanlar çevreye ayak uydurma çabası içinde birbirine karşı sorumluluklarını unutur hale mi geldiler...

Yada laik bi toplum olalım derken, insanların içine yerleşen özentilikle duygularımız mı köreldi.
Git gide değerlerimizi kaybetmeye başladık.. Rahat yaşamaya alıştıkça zorluklara karşı mücadeleci ruhumuz köreldi...

Sizce tüm bunların nedeni nedir??

Evet laikliği yanlış anlayarak ve batının sadece bilimini alayım derken bir bakmışız yaşam biçimimiz dahi onlara benzemiş halde bulmşuz kendfimizi

Sorun başkaları tarafından eğitilememek değil, kişinin kendisini eğitememesi !
Aklı başında mantıklı bir insan neyin ne olduğunu düşünemez mi bu kadar mı cahil ya da düşünüp de uygulayamaz mı soruyorum sizlere ?
İlk sorumu cevaplayayım önce, allah herkese akıl vermiş hepimiz dokuz aylık doğmuşuz illaki neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulabiliriz bu hata yaparak da olsa!
ikinci soruya gelelim, düşündüğümüz şeyi uygulayabiliyor muyuz? hayır malesef, ya nefret ediyorum doğu-batı ayrımı yapmaktan ama yine 2 şekilde ele almak zorundayım.. Doğudaki eğitimin hep yetersiz olduğundan bahsedilir ki buna katılmıyorum asla. Daha kpss'den çıkar çıkmaz ilk atamaları doğu oluyor bir sürü öğretmenlerimizin, bilgileri taze insanları gönderiyoruz oraya hangi eğitimsizlikten bahsediyorsunuz???
Batıda ise almış başını gidiyor özentilik, ne düzgün bir dilimiz kalacak ne de insanımız. Baktığımız zaman çalışan kişinin yaşı 23 24ten başlıyor en az, eğitimini alıp işe atılmak ! Peki neden eğitimini alan bu insanların çoğu beyin göçü yapıyor, neden o bilgilerini ülkemizde kullanmak yerine yabancı ülkeler için sarfediyor ?? Burda ben insanlara kızmıyorum, tabii ülkemiz bu insanları el üstünde tutsa hakettikleri değeri görse o insanlar çok mu meraklı gitmeye. Ülke ekonomisi!!
fazla uzattım söylenecek çok şey var ama yeri değil, tabi kimseye gönderme fln yapmıyorum ama önce bu konuların tartışılması kanısındayım..

Yürü be kardeşim......

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Batının yaşam biçimini eleştirmeler, kültürümüze sahip çıkmalar falan iyi hoş laflar da icraata gelince işlerin aslında böyle yürümediğini hepimiz biliyoruz. Suistimale çok açık bir konu, çok ekmek yiyen var bu işlerden. En güncel olarak mesela dünyada "robotik, 3D yazıcılar" tartışıldığı sırada bizim medyada "babanın kendi kızına hallenmesi caiz mi" tartışılıyordu.
Bir arkadaş yukarıda "beyin göçü" demiş, nedenine bir anlam verememiş. Kendi adıma şöyle diyeyim; benim 1500 liraya ev geçindirmeye çalışan mühendis arkadaşlarım varken, onların konumundaki Avrupalı mühendisler el üstünde tutuluyor. Bu ülkede eğitime, üretime zerre değer verilmiyor. En son bir rektör yardımcısı "Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor" diye açıklama yaptı. Düşünebiliyor musunuz, bunu bir üniversitenin rektör yardımcısı diyor. Batı da değil sadece mesele, inanın İran'da, Hindistan'da bile durum bizden kat kat iyi.
Eleştirmekten korkmayın, yapıcı eleştiri iyidir.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Boşa dememişler eğitim şart diye ama artık tek eğitim de yetmiyor sanırım insanlar herşeyi kolayca elde ediyor konfora alıştık zorluk nedir bilmiyoruz tahammülsüz bir insan olduk kolayca bir insanı öldürecek kadar gözümüz döndü maalesef ülke olarak eksiğimiz cok insan canının kıymeti yok 2008 yılından bu yana hiç bir şey değişmediği gibi herşey daha kötüye gitti Eğitim almış üniversiteli insanlar bile şiddet uygulayabiliyoru toplum olarak gerginiz galiba çoğumuzın psikoloğa ihtiyacı var

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Okumakla adam olunsaydı keşke ama merde. Her okuyan da adam olmuyor her okumayanda cahil olmuyor ( egıtim şart tabıkı önce aile egıtımı sonra okul egitimi en önemliside kendini egitmesi şart icinde yoksa Sen ne kadar anlatırsan anlat. O bildiğinden şaşmaz cünkü Öyle yaşamak ve koyun gıbı eğitilmek hoşuna gider yaşi kaç olursa olsun Ne ise bu kadar yeter şimdilik 😂