Sinir ve beraberinde getirdikleri.

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Merhabalar. Ben yapı gereği aşırı sinirli biriyim. Hemen her şeye sinirlenebiliyorum ve buda bana oldukça zarar veriyor. Gerek sosyal hayatta gerekse iş hayatımda. Sizce ne gibi bir yol izleyebilirim daha sakin olabilmek için.

Bir de hayata karşı daha sıcak bakmamızı nasıl sağlayabiliriz? Kendimden örnek verirsem ben aşırı duygusal biri olmama rağmen bunu kimse anlayamaz. Daha doğrusu anlamalarına izin vermem. Nerede yanlış yapıyorum acaba?

Öncelikle özür dilemeliyim :) Forum alanında ilk tecrübelerimi yaşıyorum ve bu da doğal olarak bilgisizliğimden kaynaklanan bir sıkıntı yaratıyor ... Sinirli birisi olduğun ve bundan zarar gördüğüne inandığını anladım. Sinirlenmene neden olan şeyler hakkında konuşabiliriz. Sinirlendiğini hissettiren şeyler ve belirtileri hakkında benimle neler paylaşabilirsin? Gördüğün zararları sıralayabilir misin? Bir yol izleyebilmek için sanırım o yolda nasıl kararlı ilerleyebileceğimizi saptamamız lâzım... Sanırım duygusallığınızı dışa vurmaktan hoşlanmıyorsunuz. Bunun size zararları ve yararlarını düşündünüz mü hiç?

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Öncelikle özür dilemeliyim :) Forum alanında ilk tecrübelerimi yaşıyorum ve bu da doğal olarak bilgisizliğimden kaynaklanan bir sıkıntı yaratıyor ... Sinirli birisi olduğun ve bundan zarar gördüğüne inandığını anladım. Sinirlenmene neden olan şeyler hakkında konuşabiliriz. Sinirlendiğini hissettiren şeyler ve belirtileri hakkında benimle neler paylaşabilirsin? Gördüğün zararları sıralayabilir misin? Bir yol izleyebilmek için sanırım o yolda nasıl kararlı ilerleyebileceğimizi saptamamız lâzım... Sanırım duygusallığınızı dışa vurmaktan hoşlanmıyorsunuz. Bunun size zararları ve yararlarını düşündünüz mü hiç?

Burada olmanız bile yeterli. Gerisi zamanla aşılacak şeyler bence.
Belirli bir kriter yok sinirlenmem için. Hemen her şeye köpürebiliyorum. Mesela birine aynı şeyi 3. kere söylediğimde ses tonum ve hareketlerim değişir hemen. Yada olumsuz cevap verdiğim bir şey üzerine tekrar ve tekrar aynı konunun açılması gibi.
Zararlar kısmına gelirsek;
Karşımdakinin kim olduğuna bakmadan sesim yükselir ve agresifleşebilirim.
Biraz üstüme gelinse o sinir anında kavga bile çıkartabilirim hiç düşünmeden.
Bu yüzden hayatım boyunca bir daha bulamayacağım bir şirketten ayrılmak zorunda kaldım.
Fazla sinirim yüzünden sevgilimden ayrıldım vs. vs.

Duygusallık konusunda dışa vurumu bilmiyorum ama elimden gelmiyor sanki. İki farklı insan yaşıyor sanki içimde. Yarar - zarar ilişkisini düşünmedim ama ikili ilişkilerde zararım olduğunu hissedebiliyorum çoğu zaman.

Peki sizden en son sinirlendiğiniz şeye dönmenizi istesem... Neydi sizi köpürten?En son birisinin üstünüze geldiği ana geri dönmenizi istesem ve dışardan bir bakışla kendinizi izlemenizi rica etsem, bana neler söylerdiniz?

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
bu akşam oldu mesela :)

Yemek yemeyeceğimi 2 3 kere söylememe rağmen kardeşim sürekli çağırıyordu. Oldukça sert bir çıkış yaptım. Olayları dışarıdan izlemeye çalışsam da değişen bir şey yok. Israr etmeseydi kanısı oluşuyor bende öyle zamanlarda mesela.

Bu en basiti diyelim ... Size ısrar etmelerinin sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Verdiğiniz cevap mı yeterli olmuyor ? Yoksa cevabınız mı anlaşılır olmuyor? Sizi köpürten ısrarları ve çıkışlarınızı düşündüğünüzde hangisinin etken olduğunu düşünüyorsunuz?

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Saydiginiz iki sebepte degil gibi. Açıkçası sebebi bende tam olarak anlayamıyorum ama sonuç değişmiyor hiç bir zaman.

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Belirli bir konu yok aslında. Ama normal bir dozda ısrar olsa sorun değil de bana 3. Defa soylendi mi bir şey dayanamıyorum ben