Sedefotunun Tıbbi Özellikleri Nelerdir?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Bu bitki geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sedefotunun bazı iyileştirici özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

*Damarları güçlendirir, kılcal duvarları korur, varisli damarları, ödem ve diğer dolaşım problemlerini azaltır, iç kanamaları önler.
*Mide ağrıması ve ekşimesini engelleyerek sindirime yardımcı olur, gaz ve sindirememe problemlerini azaltır, karaciğer fonksiyonlarını teşvik eder. Aşırı yemek yediğiniz zamanlarda bu bitkiyi tüketebilirsiniz.
*Spazm önleyici etkiye sahiptir; genel krampları, ishal ve mide kramplarını önleyicidir.
Rahime kan akışını arttırarak menstrual periyodun daha sağlıklı geçmesine yardımcı olur. Hamilelikte kullanımı tavsiye edilmez, düşüğe sebep olabilir.
*Yatıştırıcı özellikleri sayesinde; stres, kaygı, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında kullanılabilir.
*Şok ve gerilme durumlarından kaynaklanan ağrıyı hafifleticidir. Romatizma ve artrit kaynaklı iltihabın azaltılmasında kullanılabilir.
*Dokulardan salınan yağ asitlerini teşvik ettiği gibi; kilo vermede ve sıvı tutulumunun azaltılmasında da etkilidir.

Sedefotu, yüksek oranlarda tüketildiğinde zehirli olabilir; özellikle bitkinin yağı içildiği takdirde (yağı sadece harici kullanım içindir) zarar verir. En fazla on iki tane sedefotu yaprağını bir litre suya ilave ederek bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı kaynatın ve sonrasında on dakika kadar bekletin, sonra süzün ve günde en fazla iki fincan için.


Sedefotunun Ruhani Özellikleri Nelerdir?


Eğer evinize veya işyerinize iyi enerji yaymak istiyorsanız bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Korur: Sedefotunun en yaygın bilinen özelliği, onu yetiştiren kişi çevresinde bir koruma alanı oluşturmasıdır.
Pozitif enerjiyi çeker: Bitki bazen de, doğru kişinin; aşk, iş veya aile anlamında; hayatımıza girmesine olanak sağlar.
İyileştiricidir: Yukarıda da açıkladığımız gibi, sedefotu, birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.
Negatifliği uzak tutar: Negatif enerjisi bol veya yoğun duygu ağırlığı olan bir ortamda yaşıyorsanız, bunu emmesi için evinizde sedefotu yetiştirebilirsiniz.
 
Top