Sahte Zeytinyağını Anlamanın Yöntemleri

CANISIKILANADAM

Özel Üye
Özel üye
Bir önceki tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler konusundaki hızımdan hiçbir şey kaybetmeden ikinci mutfakla ilgili konumu açıyorum, bu konu da bir hayli ilginç ve bilinmesi gerekiyor. Hele ki zeytinyağının ülkemizde aşırı pahalandığını da göz önüne alırsak önemi daha da artıyor 🤣

Gelelim asıl konumuza. Sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır?​

Sahte zeytinyağını anlama

Sahte zeytinyağlarının çoğaldığına dikkat çeken uzmanlar, zeytinyağını sahtesinden ayırmanın püf noktalarını açıkladı. Uzmanlara göre, zeytinyağının renginin pembeleşmesi ve dolaptan çıkan yağın hızla erimesi sahte olduğunun göstergesi.

1. RENGİ PEMBELEŞİYORSA SAHTEDİR​

Sahte zeytinyağına dikkat etmemiz gerekir. Fiyatların yüksek olması tağşiş zeytinyağı olayının yaygınlaşmasını sağlıyor. Öncelikle dondurulan zeytinyağının dolaptan çıkarıldığında hızlıca erimesi sahte, blok şekilde erimesi ise hakiki olduğunu gösteriyor. Bunun dışında en kolay yöntem bardağa konulacak zeytinyağına tuz ruhu katılmasıdır. Eğer tuz ruhu katıldıktan sonra zeytinyağı rengini koruyorsa bu hakiki zeytinyağıdır. Eğer rengi pembeleşiyorsa sahtedir.

Gerçek zeytinyağı 0 ile - 6 derece arasında donar ve kristalleşir. Bunun için bir bardak zeytinyağını dondurucunuza koyun ve yarım saat sonra çıkarın. Eğer bardaktaki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa gerçektir; ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.

KESKİN KOKUSUNDAN ANLAŞILIR​

Zeytinyağının keskin kokusu sahte olup olmadığını anlamaya yeterli. Zeytinyağını kokladığınızda meyvemsi bir koku almalısınız; diğer bir deyişle zeytin kokusu baskın olmalı. Sahte zeytinyağlarında ise baskın olan koku boya kokusuna benzer ve bu onun oksitlendiğini gösterir. Bu tür yağlardan uzak durmakta fayda var.

GENZİ YAKMASINDAN ANLAŞILIR​

Bir çay kaşığıyla zeytinyağının tadına bakmanız bile onun gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri. Zira gerçek zeytinyağı genzinizi yakmalı. Diğer bir deyişle hakiki zeytinyağı asidite oranına göre boğazınızda yakıcılık hissi bırakır ve bu his midenize kadar inmez. Tadına baktığınız zeytinyağı bunlara sebebiyet vermiyorsa büyük olasılıkla gerçek değildir, üzgünüz.

SU İLE TEST EDİLEREK ANLAŞILIR​

Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir; sahte olduğu takdirde ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Ben zeytin yagini Türkiyeden aliyorum tas ezmesimi diyorlar ekmek ile yiye biliyorsun biraz pahali oluyor ama en azindan kalitesini biliyorum aldigim yerde bellidir izmirden gelirken bir yerde