Potasyum ve Yararları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Potasyum ve Yararları

Potasyum böbrek fonksiyonlarına ve kalp, iskelet ve düz kasların kasılmasına yardım eden temel bir mineraldir ve vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürmede sodyum ile birlikte çalışır.Sodyum-potasyum dengesi bozulunca sinir ve kas fonksiyonları bundan olumsuz olarak etkilenir.Potasyum hücre içinde, sodyum ise sadece hücre dışında çalışır.Potasyum ayrıca normal kalp atışlarının sürdürülmesi için de önemlidir. Şiddetli potasyum eksikliklerinde kalpte tehlikeli ritm bozukluğu ve çarpıntı oluşabilir.

Potasyum Kaynakları:

Potasyum sebze meyve ve süt ürünlerinde bulunur. En iyi kaynakları muz, portakal, kantalup kavunu, kuru kayısı, incir, hurma, kuru üzüm, sarımsak,kabak, domates, bütün yeşil yapraklı sebzeler, nane, ayçiçeği çekirdeği, patates ve az yağlı sade yoğurttur.

Potasyum;

*Beyne oksijen göndererek net düşünmemize yardım eder, beyin yaşlanmasını önler.
*Vücut atıklarımızın çıkarılmasına yardımcı olur
*Kan basıncını azaltmaya yardımcı olur, damar yaşlanmasını önler.
*Alerji tedavisinde yardımcı olur.

Yetersizliğinde ise ödem, hipoglisemi ,Aşırı cilt kuruluğu, akne, ishal, kabızlık, kavrama bozukluğu, sinirlilik, terlemeler, kalpte ritm bozukluğu, gelişme bozukluğu, bulantı kusma, kolesterol düzeyinde artış,baş ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik görülebilir.

Yetişkinler için günlük potasyum ihtiyacı minimum 2000 – 3000 miligramdır.

Önerilen günlük dozlar.


*Doğumdan 6 aylığa kadar: 500 mg
*7-12 ay arası bebekler: 700 mg
*1 yaşında öçocuklar: 1000 mg
*2-5 yaş çocuklar: 1400 mg
*6-9 yaş çocuklar: 1600 mg
*10 yaş üzeri çocuk: 2000 mg

18 gramın üzerinde toksik olabilir. Her tablet ya da kapsülde yasanın izin verdiği en yüksek doz 90 miligramdır. Bir muz 560 mg potasyum içerir.

Yüksek miktarda kahve tüketimi, diüretik alımı, şiddetli ishal kusma, hipoglisemi potasyum eksikliği yaratabilir. Zihinsel ve fiziksel stres de potasyum yetersizliğine neden olabilir.

Böbrek yetmezliğinde potasyumdan zengin beslenilmemelidir.

Potasyum antihipertansif ilaç alım gereksinimini azaltabilir.
 
Top