Plastik Saksı Nasıl Boyanır?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Plastik Saksı Nasıl Boyanır? plastik saksı boyama, saksı boyama yöntemleri, plastik saksıları rengarenk boyamak, madde madde plasyik saksı nasıl boyanır açıklamalarla

aATcb1o.jpg


Plastik Saksı Nasıl Boyanır?


Plastik çiçek saksıları genellikle açık yeşil veya toprak tonlarında üretilirler ve estetik açıdan göze güzel gözükmeyebilirler. Plastik çiçek saksılarına yapışan kir ve küf ise saksılarınızı daha da az çekici yapar. Bununla beraber, böyle saksıları temizlemek ve boyamak ise oldukça kolaydır. Evinizde bulabileceğiniz çok az sayıda malzemeler kullanarak plastik çiçek saksılarınızı yenileyebilir ve evinize değişik bir hava katabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Çelik yün veya tel sünger
 • Bulaşık deterjanı
 • Sünger
 • Alkol
 • Gazete
 • Briket
 • Sprey boya
Yapılışı:

 1. Plastik çiçek saksınızı boyamadan önce güzelce temizlemelisiniz. Saksınızın üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı sıkınız. Saksıyı lavaboya yerleştirip az miktarda suyu deterjanının üzerinden geçiriniz. Daha sonra bütün kir ve küf temizlenene kadar saksınızı çelik yün veya tel süngerler nazikçe ovunuz.
 2. Süngerinizin üzerine bol miktarda alkol dökünüz. Saksınızın yüzeyinde kalmış olabilecek yağ ve kir kalıntılarını temizlemek için saksınızı bu süngerle silip kuruması için saksınıza birkaç dakika izin veriniz.
 3. Saksınızı 15 ila 30 derecelerinde havalandırması iyi olan bir odaya alınız. Daha ılık dereceler boyanın daha hızlı kurumasını sağlar. Boyama yapacağınız alana gazete seriniz. Böylelikle yerlerinizi temiz tutmuş olursunuz.
 4. Plastik çiçek saksınızı bir kerede boyayabilmek için bir briketin üzerine yerleştiriniz. Daha sonra içindeki maddelerin tamamen karışması için boya kutusunu birkaç dakika boyunca çalkalayınız.
 5. Sprey boya kutunuzu saksınızdan 20 ila 30 santimetre uzaklıkta tutup hızlı ve geniş hareketlerle saksınızı boyamaya başlayınız. Saksınızın iç kısmını toprak sınırından derin olacak şekilde boyamaya dikkat ediniz. Böylelikle plastik saksınıza toprağı doldurduğunuzda daha tamamlayıcı bir görünüme kavuşmuş olursunuz.
 6. Saksınızı boyadıktan sonra kuruması için 15 – 20 dakika ya da boya yapışkanlığını kaybedene kadar bekleyiniz.
İpuçları ve Uyarları:

 • Eğer plastik çiçek saksınız zaten temizse birinci aşamayı atlayabilirsiniz.
 • Renk ve görünüşten emin olmak için öncelikle eski bir plastik saksı üzerinde deneme yapabilirsiniz.
 • Her zaman boyama işlemini havalandırması güzel olan yerlerde yaptığınızdan emin olunuz çünkü boya spreyleri zararlı olabileceği için hiçbir zaman içe çekilmemelidirler.


alıntı
 
Top