Patreon Hesabı Nedir? Nasıl Hesap Açılır ve Kullanılır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İnsanlara yararlı olabilecek ve pazarlanabilir bilgi birikimine sahip olan internet kullanıcıları bu birikimlerini belirli be bağış karşılığında diğer insanlarla paylaşabiliyor. Patreon hesabı da tam bu alanda harika bir arabilirim sunuyor. Açtığınız hesaplarda oluşturduğunuz içeriklere belirli bağış ücretleri karşılığında takipçilerinizin erişimine açabilirsiniz.

Patreon bir bağış sistemi, içerik üreten bağımsız kişi ve grupların maddi ihtiyaçlarını topluluk tarafından kazanmalarını sağlayan bir proje. Böylelikle, geçimini aldığı desteklerle sağlayabilen insanlar yaptıkları işleri daha profesyonel, hatta tam zamanlı yapabilme imkanı kazanmış oluyor.

Patreon
aynı zamanda Patron anlamına gelmekte. Dolayısıyla bağışçı olan insanlar aslında sizin patronunuz olmuş oluyorlar. Bunun vermiş olduğu güvenceyi de az çok tahmin edersiniz. Adını duyuramamasının en büyük sebebi de İngilizce bir hizmet olması tahminimce, ayrıca birçok içerik üreticisi de henüz haberdar değil.


Patreon nedir? Patreon nasıl kullanılır?
Patreon nedir anladığımıza göre geçelim ikinci kısmımıza.Aslında burada iki konu öne çıkıyor. Sistem bağışçı olarak nasıl kullanılır ve bağış toplarken nasıl kullanılır şeklinde. Biz bu iki kısmını da anlatmaya çalışacağız. Eksik bir şey bırakmadan bütün üyelik işleminden bahsedeceğiz. Eğer kafanıza takılan bir soru işareti olursa yorumlarda sormanız yeterli, yardımcı oluruz bir şekilde.


Nasıl Patreon bağışı yapılır?
Öncelikle sağ üstte bulunan sign up butonuna tıklayarak kayıt oluyoruz, sağda gördüğünüz resim o ekranla aynı. Yani facebook hesabınızla dahi birkaç tıklamada üye olabilirsiniz. Eğer Facebook hesabınız yoksa bilgileri doldurmanız gerekiyor. Üyelik işlemi ardından ekstra talepleri olmuyor ve direkt sizi üreticileri keşif edebildiğiniz ana ekran kısmına yönlendiriyor.

Üye olduktan sonra bağış yapmak istediğiniz üyenin profiline giriyorsunuz ve Becoma A Patron isimli butona tıklıyorsunuz. Oradan ödeme planını seçip, devam ediyorsunuz. Ödeme yaparken paypal ya da kredi kartı kullanabiliyorsunuz, eğer kredi kartı kullanmıyorsanız ön ödemeli kartlarla da işinizi halledebilirsiniz. Hayırlı olsun, artık bir Patronsunuz!


Nasıl üretici hesabı açılır?
1958Tahmin edersiniz ki para kazanmak, harcamaktan daha kolay. Bu durum Patreon için de aynen geçerli. Bağışçı olurken birkaç adımda halledebiliyorsunuz ama bağış toplarken bu işlem biraz zahmetli, yine de sorun yok. Bütün aşamaları anlatacağız. Öncelikle üretici üyeliğinizi almanız gerekiyor. Linke tıklayarak bağış yapma kısmında anlattığımız gibi üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

Oluşturduktan sonra sayfa isminizi soracak, sonrasında ne oluşturduğunuzu, sonrasında hangi kategoriye uyduğunu ve cinsel bir şey içerip içermediğini vs... Bunları doldurunca 54 saniyelik bir videoyu geçmeden izlemenizi isteyecek, video genel olarak sistemi anlatmakta.

Bu kısmı geçtiğinizde Settings – Ayarlar kısmına geçiyorsunuz. Burada sırayla anlatmak daha doğru olacak.

İlk kısımda bir kişiyseniz 'is', ekipseniz 'are' seçeneğini seçmeniz gerekiyor cümle yapısı olarak.
Sonraki kısım standart fotoğraf ekleme kısmı zaten.
Sosyal medya linkleriniz.
Bu kısımda ise kategorinizi değiştirmek isterseniz, link belirlemek isterseniz ve 18 yaşından büyüklere hitap edecekseniz düzeltmeniz gereken seçenekler yer alıyor sırasıyla.
RSS ve Discord ayarlarını es geçebilirsiniz ayrıntıya girdiği için.
Yukarıya çıkıp sağ taraftan 'Save Changes' seçeneğine tıklayıp kaydediyoruz. Sonrasında yukarıdan ikinci seçenek olan 'About' kısmına geçiyoruz.

About Kısmı Ayarları
Burası sizin hakkında kısmınız, yani kısacası insanlar eğer size ‘patron’ olacaksa onları ikna edebileceğiniz ilk kısım. Türkçe kullanmanızda sorun yok, kontrole almıyor patreon burayı. Kendinizi tanıttıysanız sağdan yine kaydederek 3. seçenek olan ‘Rewards‘ bölümüne geçebilirsiniz.

Rewards Kısmı Ayarları
Bu kısım hangi meblağlarda bağışlar almak istediğinizi seçebildiğiniz, dahası karşılığında neler vermeyi düşündüğünüzü yazdığınız kısım. Unutmamanız gereken ayrıntılardan birisi küsuratlı bağışlar alacaksanız bunu nokta ile ayırmalısınız ve 2. basamağını da yazmalısınız. örneğin 1,3 yerine 1.30 gibi… Ayrıca burada diğer sayfaları inceleyerek ilerlemeniz daha doğru olabilir, dilerseniz bizim sayfamıza da bir göz atabilirsiniz. Burada da kaydet diyerek 4. seçeneğe, yani 'Goals' bölümüne geçiyoruz.

Goals Kısmı Ayarları
Bu bölüm eğer ihtiyacınız varsa kendinize hedefler belirlemeniz ve kullanıcılarınıza göstermeniz için var. Hedefleri belirlerken sizlere ilk sorusu para odaklı mı yoksa bağışçı sayısı odaklı mı ilerlemek istediğiniz oluyor. Örnek olarak “100 $ ödül alırsam podcast’te soyunurum” ya da “50 Patron gelirse twerk yaparım” gibi. Gerçi bunları genelde yabancı cosplayerlar yapıyor ama anladınız siz konuyu. Kaydedip diğer kısıma geçebilirsiniz.

Cosplayer demişken not düşelim, projenin adı bazen kötü anılıyor ama bunun en büyük sorumlusu projeyi kullanan yabancı cosplayerlar. Platformun bir suçu yok, uyum sağlamak zorunda kalmışlar anlayacağınız.

Thanks Kısmı Ayarları
Buradaysa yapmanız gereken gayet bariz. Sizlere bağış atan Patreon kullanıcılarına özel mesaj olarak yollayacağınız ‘teşekkür’ mesajını yazıyorsunuz. Teşekkür mesajında da diğer mesajlarda olduğu gibi video ekleyebilir, resimlerle şenlik katabilirsiniz. Tercih size kalmış artık. Kaydedip 'Payments' kısmına geçebiliriz.

Payments Kısmı Ayarları
Burada da ödemelerle ilgili ayarlar yer alıyor. İlk kısımdan ödemeyi aylık mı yoksa içerik başı mı almayı tercih ettiğinizi seçebiliyorsunuz. Hemen altta da ödenen tutarın görülüp görülemeyeceğine dair bir ayar yer almakta. Bu tercihlerinizi de yaptıktan sonra kaydedip en önemli kısma geçebilirsiniz. Kırmızı olan 'Preview & Launch' kısmına tıklayınız.

Preview & Launch Kısmı Ayarları
Şimdi geldik asıl olaya, burada sayfanızı genel hatlarıyla görebilir ve yayına sokabilirsiniz. Sağ alt kısımda ise fikrini sormak istediğiniz insanlar için gizli bir link yer alıyor, bu linki kullandıktan sonra imha edebilirsiniz. Eğer bütün işiniz bittiyse, sağ üst kısımdan ‘Go Live‘ isimli yeşil renkteki butona tıklayarak sayfanızı yayına sokabilir ve bağış arayışına başlayabilirsiniz.

Ödemeler nasıl alınıyor?
Patreon nedir hatta patreon’a başlamak gibi konuları işledik, sıra geldi milletimizin aklını meşgul etme potansiyeli en yüksek soruya.

Ödemeleri nasıl alıyoruz? Editör bölümünde işimiz bittikten sonra çıkıyoruz ve profil resmimize tıklıyoruz. Buradan Settings seçeneğine tıklıyoruz ve daha önce ayarlarını yaptığımızdan daha farklı bir sayfa bizi karşılıyor. ‘Payout Preferences‘ seçeneğine tıklayarak ayar ekranımıza giriyoruz.

Buradan sonraki kısmı anlatmaya Amerikan vatandaşı olmadığınızı varsayarak devam ediyoruz.

Where are you based? Sorusunda alttaki seçeneği işaretliyorsunuz.
What are you? Sorusunda ise şirket değilsinizdir diyerek üstteki seçeneği işaretleyin diyorum.
Aşağıda ise ödeme almak istediğimiz yolu seçmemiz gerekiyor. PayPal ülkemizde bulunmadığı için Payoneer hesabınızla ödemeleri alabilirsiniz.

Amerikan vatandaşı olmadığınız için vergi vermeniz gerekmiyor orada, fakat bunu W-8BEN formunu doldurarak yapabiliyorsunuz. Form ile ilgili bilgilere linkten ulaşabilirsiniz. Bunu da doldurduktan sonra işlem bitiyor, bağışlarınızı toplayabilir ve yeni patronlara sahip olabilirsiniz.

Bağışlarla ayakta kalma dönemi Türkiye’de henüz çok kısıtlı olsa da umarız ileride değeri daha çok anlaşılacaktır.

Çoğunlukla alıntıdır...
 
Son düzenleme:

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
W-8BEN Formu Nasıl Doldurulur - W-8BEN Formu Nedir?

Affiliate platformları ve bazı hosting firmalarının affiliate departmanları (Amerika menşeli olanlar), Amerika dışında oturan affiliate'lerine ödeme yapmadan önce W-8BEN formunu doldurmalarını isterler. W-8BEN formu, Amerika dışında ikamet eden kazanç sahiplerinin elde ettiği kazançların, Amerika'nın keseceği vergiden muaf tutulmasını sağlayan bir formdur.

Bu form, bazı affiliate platformlarda hazır bulunmaktadır. Fakat bazı firmaların affiliate departmanları, bu formu kendilerine fakslamanızı ister.


W-8BEN Formu Nasıl Doldurulur?

1.jpg


1) İsminizi ve Soyadınızı Girin (Örnek: AYTEN AYHAN)
2) Ülke adını girin (Örnek: TURKEY)
3) Individual yazan kutucuğu işaretleyin
4) Adresinizi yazın (Örnek: Bahariye Caddesi Basoglu Is Hani No:55)
5) İlçe, İl ve Posta kodunuzu girin (Örnek: Kadikoy/ Istanbul 34710)
6) Tekrar Ülke adını girin (Örnek: TURKEY)
7) Reference Number: Arkadaşlar işte buraya dikkat edelim. Çoğu firma bu bölümü doldurmanızı istemiyor, ama çok nadir de olsa isteyenler var. Buraya varsa affiliate numaranızı girin.

2.jpg


8) Kutucuğu işaretleyin ve tekrardan ikamet ettiğiniz Ülke adını girin (Örnek: TURKEY)
9) Kutucuğu işaretleyin.
10) İmzanızı atın.
11) Tarihi atın (Ay- Gün - Yıl olacak şekilde)

Alıntıdır...
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Patreon Hesabı Silme

İnternette açtığımız hesapları tek tek kapatmaya ve silmeye devam ediyoruz... Bu yazıda Patreon hesabının nasıl silinebileceğini anlatacağız. atreon, insanlara üye olarak sevdikleri kişiler maddi olarak desteklemelerini sağlayan bir platform. Üyelikle çalışan ve kredi kartıyla takip ettiğiniz kişilerin yayınlarınız desteklediğiniz sitede Türkiye'den de pek çok yayıncı var.

Ödeme yaparak bazı özel içeriklere ve hediyelere de sahip olabildiğiniz Patreon'daki hesabınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Patreon bunun için bir hesap kapatma yani silme seçeneği oluşturmuş. Silinen hesaplar tekrar açılamıyor ve tekrar üye olmak zorundasınız.

Patreon Hesap Kapatma ve Silme Nasıl Yapılır?

Patreon hesabınıza giriş yapın.
Hesap silme linkine tıklayın: Log In | Patreon
Sayfanın en altında yer alan "Disable my account" butonuna tıklayın.

patreon-silme.jpg


Yeni bir pencere açılacak ve sizden hesap şifreniz istenecek.
Şifrenizi girip Submit butonuna tıklayın.
Ardından mail adresinize bir doğrulama maili gönderilecek.
Patreon log in attempt başlıklı maildeki "VERİFY DEVİCE" butonuna tıklayın
Birkaç dakika sonra "Confirmation Needed: Disabling Your Patreon Account" başlıklı bir mail alacaksınız.
Bu maili açıp "DİSABLE MY ACCOUNT" butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın.

Not: Facebook oturumunu kullanarak Patreon'a kaydolduysanız, hesabınızın devre dışı bırakılmasını tamamlamak için önce bir şifre oluşturmanız gerekir. Hesap ayarları sayfasının üst kısmında bir şifre oluşturabilirsiniz.

Alıntı...
 

Tirej

Üyecik
Merhaba hazırladığınız metin için çok teşekkürler.
Ben bir Patreon hesabı açtım, fakat W-8BEN formunu, nerede doldurulacağını bulamıyorum. İlgili kısımda sadece W9 formu var, o da ABD vatandaşları için olan form zaten.

Yardımcı olabilir misiniz?
 
M

Mete

Ziyaretçi
Merhabalar bilgiler için çok teşekkürler. Türkiye'den ödeme almak için illa bu W8BEN formunu doldurmamız gerekiyormu. Es geçsek ödeme alırken yada ödeme alabilsek bile sonrasında hukuksal bir sorun çıkartırmı ?
 
Top