Parfüm nasıl sıkılır, parfüm sıkma yöntemleri

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Güzellik ve bakımın tamamlayıcı unsurlarından birisi de parfümdür. Parfüm satın alırken cildinize uygunluğuna dikkat etmek önemlidir. Doğru parfüm her zaman kokusunu beğendiğiniz veya çok bilinen bir marka parfüm demek değildir. Doğrusu parfümün teninizle birleştiğinde yaydığı kokunun güzel ve uyumlu olması ve sizi koku olarak rahatsız etmemesidir. Cilde uygun bir parfüm her zaman kokuyu daha güzel yansıtır. Doğru kokuyu bulduktan sonra parfümün daha kalıcı olması için yapılması gerekenler nelerdir?

Parfüm Nasıl Sıkılır?

  • Parfümü çok yakın mesafeden sıkmamalısınız. İdeal olan mesafe 20-30 cm arasıdır. Bu parfümün daha geniş alana yayılmasını ve içeriğindeki kimyasallardan ötürü cilde en az zararı vermesini sağlar.
  • Parfüm kullanmadan önce duş ya da banyo yapılmalıdır. Kurulandıktan sonra temiz cilde uygulamak gerekir. Temiz bir ciltte gözenekler açılmış olur ve koku daha iyi cilde nüfuz eder. Terli ve kirlenmiş bir ciltte parfüm kirli cilt kokusu ile karışarak kötü sonuçlar ortaya çıkarır.
  • Parfümü sıkarken özellikle; boynun kenar kısımları, kulak arkaları, el bileği iç kısımları, göğüs arası, ayak bilekleri iç kısımları, baldır içleri olmak üzere yani kalp atışlarının hissedildiği noktalara sıkılırsa parfüm daha kalıcı olacaktır. Bunun nedeni parfümün hareketli ve ısısı yüksek noktalara sıkılması ile kokunun daha yayılır hale gelmesidir.
  • Ayrıca saçlarınız uzunsa saç uçlarına, kısa ise ense diplerine sıkmak gerekir. Saçınıza genel olarak da çok yakın mesafeden olmayacak şekilde sıkıp fırçalarsanız kalıcılığı daha da artacaktır.
  • Parfümü, sıktığınız her nokta için sadece bir kere spreyini sıkın. Üst üste sıkılması kokunun ağırlaşmasına neden olur.
  • Elbiselerinize de parfüm sıkmak kokunun kalıcılığını artırır. Yalnız bunu yaparken elbisenin daha önce başka bir parfümle kullanılıp üzerine sinmiş koku olmadığına dikkat etmek gerekir. Farklı kokular birbirine karışırsa iyi bir sonuç yaratmaz. Ayrıca parfümün leke yapma olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Görünmeyen küçük bir kısımda test ettikten sonra giysilerinize sıkabilirsiniz.
 
Top