• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Paradokslar

bu cümle yanlış(inanmayın, ben yalan söylerim)
duyduğum en güzel paradoks örneği =)=)

keyifli bir başlık olacağanı düşündüm, göreceğiz... :P

birgün evinde televizyonun karşısında uzanmış televizyon seyreden bir matematikçi kapının çaldığını farkeder. ama bizim üşengeç matematikçi düşünmeye başlar: "şimdi ben kalksam, kapıya doğru yönelsem ve yolun yarısını gitsem yarısı kalacaktır. kalan yolun yarısını gitsem yine yarısı kalacaktır. kalanyolun yarısını gitsem yine yarısı kalacaktır... bir sayı, sürekli olarak ikiye bölünebildiğine göre her zaman bir kalan "yarı" olacaktır ve ben kapıya hiç ulaşamayacağım. o halde yola hiç başlamamam en doğrusu."

kelebek

-ütopik-
V.I.P
birgün evinde televizyonun karşısında uzanmış televizyon seyreden bir matematikçi kapının çaldığını farkeder. ama bizim üşengeç matematikçi düşünmeye başlar: "şimdi ben kalksam, kapıya doğru yönelsem ve yolun yarısını gitsem yarısı kalacaktır. kalan yolun yarısını gitsem yine yarısı kalacaktır. kalanyolun yarısını gitsem yine yarısı kalacaktır... bir sayı, sürekli olarak ikiye bölünebildiğine göre her zaman bir kalan "yarı" olacaktır ve ben kapıya hiç ulaşamayacağım. o halde yola hiç başlamamam en doğrusu."

Ne yani burda yanlış nerde gayet güzel düşünmüş tebrik ediyorum o matematikçiyi :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Matematikçilerin paradoxları boğar beni şimdi :PPP Bence de burda yanlış bir paradox döngüsüne girmiş senin matematikçin :P

Hem arkadaşlara da kavram açısından yardımcı olmak için hemencecik google'ın derinliklerinde bulduğum paradox tanımını ve berber paradoxunu aktarayım :P

Paradox Nedir? Paradoxlar genellikle kendi kendilerinin tersi olan cümlelermiş. Paradoxlar mantık ya da matematik sistemi içerisinde çözümü kolay olmayan çatlaklar ortaya çıkarırlarlarmış. Gerçek bir paradox mantıklı çelişkiler içerirmiş.

Bir Giritlinin bütün Giritlilerin lerin yalan söylediği” şeklindeki paradoxun modern versiyonu ise bir suçlunun bir suçluya asla güvenilmemesi gerektiği konusundaki uyarısıdır. Bu durumda bu suçluya güvenmek mi güvenmemek mi gerekir? Sınıfta yapılan tartışmalarda “asla” ve “daima” gibi kelimeler tehlikeli zarflar olarak belirlenmiştir.

Yinede paradoxlar matematik ve mantık açısından belalı şeylerdir. Öğretmenlerin mantık paradoxlarını eğlenceli şeyler olarak kullanırken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Neymiş bu paradox yaaaaaaaaaaa :@