Orhan Gazi Kimdir? Kısaca Hayatı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Miladi takvime göre 1281 yılında doğan Osmanlı İmparatorluğunun 2. padişahı Orhan Bey'in kısaca hayatı özet olarak bu yazıda sunulmuştur​


Orhan Gazi Kimdir? Kısaca Hayatı cerezforum.com

Orhan Gazi Kimdir?

Orhan Gazi, Hicri takvime göre 680 Miladi takvime göreyse 1280 yılında Söğüt’te dünyaya gelmiş Osmanlı padişahlarının ikincisidir. Devletin başında kaldığı tarihlere bakacak olursak 1326 – 1359’dur. Ülkenin sınırlarını genişletme işini, babası Osman Gazi’den aldığı 16.000 km’lik yeri 95.000 km’ye çıkararak devam ettirmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en sevilen padişahlarından birisi olan Orhan Bey, halkın arasında dolaşır, dertlerini dinler ve çözüm yollarını gösterirdi. Fiziksel özelliklerine bakacak olursak, gözleri mavi, boyu uzun ve sarışın birisi idi. Şimdi isterseniz kısaca kendisi hakkında bilgileri sizlerle paylaşalım.

Orhan Gazi Kimdir? Kısaca Hayatı
Orhan Gazi Kimdir? Kısaca Hayatı  cerezforum.com

orhan Gazi Kaç Yılında Doğdu: Orhan Bey 1280 yılında doğmuştur. (Bazı kaynaklar doğum tarihini 1281, 1274, 1279 ve 1287 olarak vermektedirler.)
Orhan Gazi Annesi Kimdir?: Orhan Bey’in annesinin adı Malhun Hatun’dur.
Orhan Gazi’nin Eşi Kimdir?: Orhan Bey’in eşinin adı Nilüfer Hatun’dur. Diğer eşleri ise Asporça Hatun, Theodora Hatun ve Eftandise Hatun’dur.
Orhan Gazi’nin Lakabı Nedir?: Osman Bey’in oğlu olan Orhan Bey’in lakabı, dinin kahramanı manasına gelen Şücaeddin‘dir.
Orhan Gazi Nerede Doğmuştur?: Orhan Bey Söğüt’te doğdu.
Orhan Gazi Babası Kimdir?: Orhan Bey’in babası, Osmanlı Devletini kuran Osman Bey’dir.
Orhan Gazi’nin Çocuklarının Adları Nelerdir?: Osmanlı Devleti’nin 2. padişahı olan Orhan Bey’in, Süleyman Paşa, I. Murad, Şehzade İbrahim, Şehzade Halil, Şehzade Sultan, Şehzade Kasım, Şehzade Eyüp, Fatma Hatun ve Hatice Hatun isimlerinde çocukları olmuştur.
Orhan Gazi Ne Zaman Öldü?: Orhan Bey 1362 yılında Bursa’da vefat etmiştir. Kaç yılında öldüğüne dair bazılar kaynaklar 1359, 1360, 1361 yıllarını da vermektedirler.
 
Top