Önce Kendinizi Sevin

cırcırböcee

V.I.P
V.I.P
Kendimi seviyorum;

Kendimi sevmezsem başkasını sevemem ki! Ben sevmezsem kendimi, başkasından nasıl beklerim beni sevmelerini! Ben sevilmeye değer birisiyim. Kendimi sürekli seveceğim.

Kendime güveniyorum;

Ben zorluklarla başedebilirim. Sorunların altında ezilmem. Insanlar bana güvenebilir. Küçük çıkarlar için değerli olmaktan vazgeçmem. Ben güvenilen kişi olarak kalmaya devam edeceğim.

Ben olumlu bakış açısına sahibim;

Bardağın boş tarafı yerine dolu tarafını görürüm. Kötümserlik kime yaramış ki, bana yarasın! Bakış açımı sürekli geliştireceğim, dünyaya umutla bakacağım, umut dağıtacağım.

Ben farklılıklara saygı duyuyorum;

Herkes farklı ve özeldir. Ben de farklıyım ve özelim. Farklılıklara zenginlik diye bakarım. Insanlara sadece insan oldukları için değer veririm. Herkesin aynı olmasını beklemem.

Ben toplumun diğer bireyleri ile barışığım;

Herkesin bir önemi vardır. Herkesten öğrenilebilecek birşey vardır ve ben iyi bir öğrenciyim. Kendimle nasıl barış içinde yaşamam gerekiyorsa; başkaları ile de barış içinde yaşayacağım. Keskin sirke küpüne zarar verirmiş, kendimi öfkeden uzak tutacağım.

Ben çağa ayak uydururum;

Teknoloji ile barışığım. Teknolojinin nimetlerinden yararlanırım ancak esiri olmam. Bilgi çağının gereklerine uygun şekilde bilgiyle donanırım. Bilgiye ulaşmak, bilgiyi kullanabilmek ve insanlığın hizmetine sunmak için elimden geleni yaparım.

Yaşama seyirci kalmam;

Yaşam bir tiyatro sahnesi gibidir ve ben bu sahnede oturmak yerine oynamayı seçiyorum. Bu sahnede oynayacağım rolün çok önemli olduğunu biliyorum ve bu rolü sadece ben oynayabilirim. Yaşamın güzelliklerini farkederek her günümü güzel yaşayacağım. Yaşadığım her güzel gün için kendimi yürekten alkışlayacağım.

Ben araştırmayı severim;

Ben güzeli, iyiyi, doğruyu bulmak istiyorum. Bunun için de aramam gerektiğini biliyorum. Araştırma yapmazsam aradıklarıma kavuşamam. Araştırma yapmak için de bilgiye sahip olmam gerekir. Bu bilgiye bile araştırma ile ulaşabilirim. Arayışlarımda bilim bana yol gösterici olacaktır.

Ben üreten bir birey olacağım;

Sadece tüketici olarak kalmamalıyım. Bir değer üreten olmalıyım. Üretim aşamalarını öğrenmeli; kullandığım, yediğim, içtiğim şeylerin birçok kişinin emeğiyle, katkısıyla bana ulaştığını bilmeliyim. Kendimi topluma yararlı şeyler üreten bir kişi olarak hazırlamalı, topluma ileride sunacağım şeyler için şimdiden hazırlamalıyım.

Ben öğrenmeyi öğreneceğim;

Ezbere, kulaktan dolma şeyler beni amacıma ulaştıramazlar. Herkesin öğrencisi, herkesin öğretmeni olabilirim. Öğrenirken bütün duyu organlarımı kullanarak kalıcı bir öğrenmeyi sağlayabilirim. Sadece insanlardan değil hayvanlardan ve bitkilerden de öğrenebilirim. Dünyada öğrenilebilecek pek çok şey var ve bunların çoğu işime yarayacak, ileride işimi kolaylaştıracak... ne mutlu bana ki, ben öğrenmekten zevk alıyorum.

Sanatsal ilgilerim olacak;

Her şiir bana bir şey öğretmeli. Her müzik parçası beni huzurlu bir yere götürmeli. Her heykel beni şaşırtmalı, çizgilerin dansını büyük bir hayranlıkla seyretmeliyim. Sanata ve sanatçılara saygı duymalı, bir müzik aleti çalabilmek için çaba göstermeliyim. Korolar, sergiler, sahneler, orkestralar, beyaz perdeler beni bekliyor olabilir. Iyi bir izleyici olmakla başlamalıyım işe...

Zamanımı iyi değerlendireceğim;

Hiç bir şey zamandan daha değerli değildir. Geçen zamanı geri getirmek mümkün değildir. Harcadığım her saniye benim sahip olduğum toplam zamanımdan eksiliyor. Onun için mutlu olmak için, başarılı olmak için bir saniye daha beklemeyeceğim. Şu anda içinde bulunduğum an'ı değerlendireceğim. Boşa geçirilecek bir zamanım yok benim. Bazılarının boş zamanı olabilir ama benim boş zamanım olmayacak. Dolu dolu yaşayacağım.

Yeteneklerimi sürekli geliştireceğim;

Yetenekli olduğumu biliyorum. Yeteneklerimi geliştirmemin gerek kendime, gerekse ulusuma karşı bir sorumluluk olduğunu hiç unutmayacağım. Yeteneklerimin sürekli kullanmakla gelişeceğini biliyorum. Eğer onları kullanmazsam biliyorum ki körelecekler. Yeteneklerimi sürekli geliştirmek için sabırlı, ısrarlı, kararlı olacağım.

Okuyacağım, yazacağım;

"Bir kitap okuyan herşeyi bilirim" dermiş, iki kitap okuyan "Bilmediğim şeyler de var" diye düşünürmüş. Üç kitap okuyan ise "Hiç bir şey bilmiyormuşum" dermiş. Ben sürekli okuyarak "Bilmiş" geçinenler yerine, bilmeyen, öğrenecek şeyi çok olanlardan olacağım. Sadece okumayacağım, yazacağım da! Benim de bir öyküm var ve bunu paylaşacağım. Sürekli yazarak yazma yetimi geliştireceğim.

Paylaşımcı biri olacağım;

Bu dünya hepimize yeter, dünyayı paylaşacağım. Dünyamı paylaşacağım. Umutlarım herkese yeter, umutlarımı paylaşacağım. Sevgim paylaşıldıkça çoğalır, sevgimi paylaşacağım. Bildiklerimi paylaşacağım. Insanlara paylaşımcı olduğumu göstereceğim. Hayvanlarla bu dünyayı paylaştığımızı unutmayacağım. Bitkilerle de bu dünyayı paylaştığımızı unutmayacağım.

Ben mutlu bir bireyim;

Mutluyum çünkü varım. Mutluyum çünkü yaşıyorum. Mutluyum çünkü bu satırları okuyabiliyorum. Yapamadıklarımı yapacak zamanım olduğu için, ailemin beni sevdiğini bildiğim için, zamanımı iyi değerlendirdiğim için, arkadaşlarım olduğu için, üretmeyi öğrendiğim için, kendimi sürekli geliştirebildiğim için mutluyum. Diğer insanları tanıdığım için ama dahası ben "Ben" olduğum için mutluyum.

Ben umutlu bir bireyim;

Umutsuzluğun çoğalarak büyüdüğünü biliyorum. Ben umutsuz değilim. Umudumu sürekli biliyorum. Umudum olduğu müddetçe var olacağımı unutmayacağım. Umutsuzluk saçanlardan uzak duracağım. Umudumu asla yitirmeyeceğim. Her zaman daha yeni, daha farklı bir seçenek vardır. Ben hep arayacağım. Umut benim diğer adım olacak!

Yukarıda söylenenleri içtenlikle, inanarak söylediğime emin olmanızı istiyorum. Bunları zaman zaman tekrar ederek kendime daha da iyi olmak için söz vereceğim. Yeni bir beni, ben yaratabilirim. Ben neşeyle, umutla, mutlulukla dolu bir yaşamı kendime armağan edeceğim. Bunlar için harcadığım ve harcayacağım zaman, çaba ve emek buna değecek biliyorum.

Ben güzel ve özel bir insanım. Benim gibi güzel ve özel olan bütün arkadaşlarımı, buradan saygıyla selamlıyorum.

Güzel bir dünyayı bilinçli çabalarımızla kuracağız, buna tüm kalbimle inanıyorum.