Nesli Tükenmekte Olan Kuşlar

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Nesli Tükenmekte Olan Kuşlar

Kuşlarında Nesli Tükeniyor....

Her yıl onlarca canlı keşfedilmesine rağmen, her yıl bir çok canlının neslinin tükenmesi ile birlikte binlerce canlının nesli de tükenmek üzere.Yıllık biyoçeşitlilik raporuna göre 17 binden fazla canlı türünün nesli tükenme sınırında.

Paçalı gorgetli sinekkuşu (Eriocnemis isabellae) Kolombiya
Anavatanı güneybatı Kolombiya olan paçalı sinekkuşunun yaşam alanı sadece 10 kilometrekare. Tarım alanlarının ve uyuşturucu tarlalarının genişlemesi yüzünden soyu neredeyse tükenmek üzere. Mevcut nüfusun çok çok az olduğu düşünülüyor.

Mauritius Fody (Foudia rubra) Mauritius
Neredeyse yok olmanın eşiğindeyken kurtarılan Mauritius Fody türü, 1993′ten beri yaşam alanlarını da biraz genişletti. Ancak Mauritius n ormanlık alanlarında yaşayan Fody soyu hala tehlike altında olan hayvanlardan.

Lear Macaw papağanı (Anodorhynchus lean) Brezilya
Koruma çalışmaları sayesinde sayısı artmaya başlayan kritik türlerden. Brezilya'nın Toca Velha ve Serra Branca bölgelerindeki iki ana kolonide 250′den fazla Lear Macaw olduğu sanılıyor.

Sidamo tarlakuşu (Heteromirafra sidamoensis) Etiyopya
Anavatanı Etyopya olan Sidamo nun yaşadığı çalılık alanlar neredeyse yok olmuş durumda. Kuraklık ve insan nüfusunun göçler yüzünden artması sonucu nüfusu 100′lerle ifade edilen rakamlara düşmüş durumda.

Chatham martısı (Pterodroma axillaris)Yeni Zelanda
Yakınlarda koruma altına alınıp nüfusu stabilize edilebilen türlerden. Yeni Zelanda nın Chatham Adası ve çevresinde yaşıyor ve nüfusun 1100 civarında olduğu sanılıyor.

Tepeli grebe kuşu (Podiceps gallardoi) Arjantin
Bu yıl yok olmak üzere olan türler arasına katılan tepeli grebe, Arjantin in en güney ucundaki bazaltlı göllerde ürüyor. İklim değişimi yüzünden bu göllerin sayısı 2006′da yarılanmış ve su seviyesi 2-3 metre düşmüştü. 1997′de 3-5 bin olarak tahmin edilen nüfus bugün 2 bini bile bulmuyor.

alıntı
 
Top