• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

''Nedir bu Atatürk fetişizmi?''

KaRaMBoL

Aktif
“Tek tanırılı bir din. İlahımız da pek yakışıklı..”

Pelin Batu bugün Haberturk gazetesindeki köşesinde yazdığı yazı, bazı Atatürkçüleri çok kızdıracak gibi görünüyor..

Nedir bu Atatürk fetişizmi?

Dinazorlar misali yokolup gitmişiz, geriye sadece kalıntılarımız ve abidelerimiz kalmış, geleceğin arkeologları, gezegenin yeni sakinleri, bizleri anlamaya çalışıyorlar...

Buradaki Atatürk heykelleri, resimleri, maskları ile karşılaşınca, sizce ne düşünürler?

Bence, tek tanrılı bir dine mensup olduğumuzu ve ilahımızın pek yakışıklı olduğunu.

Redingotlu işbu ilah, kah savaşıyordur, kah dans ediyordur, kimi zaman da kabiliyetsiz zanaatkarlar tarafından şekilsiz, orantısız bir şekilde gayet ilkel bir şekilde cismediliyordur...

Şimdi, fütüristik senaryomuzu bir tarafa bırakıp bir düşünelim.

Mustafa Kemal'in pastalardan fırlayıp şapka salladığı bu günlerde insan ister istemez onun nasıl kullanıldığını, içinin nasıl boşaltıldığını, partisinin hala onun yağıyla kavrulduğunu izliyoruz.

Eminim ki yaşasaydı, böyle bir fetişizme izin vermez, böyle zevksiz ve hormonlu tasvirleri kınardı. Neredeyse bir asırdır onun vizyonuna ve çevreciliciğine, onun sanat aşkına ve entellektüelliğine sahip bir politikacı ya da asker göremiyoruz.

En büyük eksiklerimizden biri olan kriz yönetiminde bile ona yaklaşmış değiliz.

Semboller önemlidir. Büyük şahsiyetler, bir süre sonra, ve belki de olduklarından çok farklı bir “nesneye” dönüşürler.

Amerika, dev boyutlu Lincoln'ları ve paralardan tebessüm eden Washington'larıyla, bu işi en fütursuzca yapan ülkelerden bir tanesi, ama en azından orada, bizde olduğu gibi, Atatürk'ün büstünün arkasına saklanıp politika yapmaya çalışan devletlüler görmüyoruz.

Sembollerimizi kullanıp, anlamlarını unutuyoruz. O zaman, pastadan çıkan bir Atatürk maketine şaşırmamak lazım.

wien06

V.I.P
V.I.P
Sembollerimizi kullanıp, anlamlarını unutuyoruz. O zaman, pastadan çıkan bir Atatürk maketine şaşırmamak lazım.

Gercektende cok güzel bir tespit malesef Türk milleti olarak en büyük hatalarimizdan biri bunuda en cok Atatürk konusunda yapiyoruz. Her zaman söylüyorum
Diskolarda elimizde icki bardaklariyla 10. YIL marsini söylemekle,
Atatürk'e onun ilke ve inklaplarina karsi bir saldiri oldugunda Atamizin arkasina siginip elimize Atatürk posterleri ve bayrak alip Anitkabire gitmek ve orada slogan atmakla ATATÜRKCÜLÜK olmaz. Asil olan Atamizi her yönüyle dogru sekilde ögrenip ilke ve inklaplarini tam olarak kavramaktir.

Bu sene Cumhuriyet bayrami törenlerinde yine Anitkabir doldu tasti sakin yanlis anlamayin bunu kötü olarak yorumlamiyorum cok güzel bir olay herkese Atamizi unutmadigimizi bir kez daha gösterdik. Ama su soruyu sormadanda edemiyecegim acaba oraya gidenlerden kac tanesi Atatürkü ve yapmak istediklerini tam olarak biliyor. Ayrica yanlarinda götürdükleri cocuklarina acaba Atatürkü onun Türk milletine kazandirdiklarini anlatiyorlarmi? yada anlatabiliyorlarmi?

ruhu'm

Aktif
Gercektende cok güzel bir tespit malesef Türk milleti olarak en büyük hatalarimizdan biri bunuda en cok Atatürk konusunda yapiyoruz. Her zaman söylüyorum
Diskolarda elimizde icki bardaklariyla 10. YIL marsini söylemekle,
Atatürk'e onun ilke ve inklaplarina karsi bir saldiri oldugunda Atamizin arkasina siginip elimize Atatürk posterleri ve bayrak alip Anitkabire gitmek ve orada slogan atmakla ATATÜRKCÜLÜK olmaz. Asil olan Atamizi her yönüyle dogru sekilde ögrenip ilke ve inklaplarini tam olarak kavramaktir.

Bu sene Cumhuriyet bayrami törenlerinde yine Anitkabir doldu tasti sakin yanlis anlamayin bunu kötü olarak yorumlamiyorum cok güzel bir olay herkese Atamizi unutmadigimizi bir kez daha gösterdik. Ama su soruyu sormadanda edemiyecegim acaba oraya gidenlerden kac tanesi Atatürkü ve yapmak istediklerini tam olarak biliyor. Ayrica yanlarinda götürdükleri cocuklarina acaba Atatürkü onun Türk milletine kazandirdiklarini anlatiyorlarmi? yada anlatabiliyorlarmi?

ben inanmıyorum. herkes biz atatürkçüyüz diyor ona bakarsan herkes öyle peki neden onların yolunda gitmiyorlar... her aile anlatmıyor... okullarda da pek birşey öğretmiyorlar... sanki büyükler çok biliyorlar ya

Güzel makale olmuş... Temel mantığını sevdim :) Çok Atatürk'çü türedi. Biri bi halt yapıp kulpunu da Atatürk'ün eline tutturmaya bayılır olmuş...

''Pelin Batu bugün Haberturk gazetesindeki köşesinde yazdığı yazı, bazı Atatürkçüleri çok kızdıracak gibi görünüyor..''

ehe böyle demişler ama ben hiçte kızmadım:)
aksine gerçekten yazısını çok beğendim.
güzel bir eleştiri yazısı olmuş ama eleştiri Atatürk'e ya da O'nun Düşünce
Mirası'na değil ! Olması gerekenlere, Atatürk'ten köşeyi döneceğim
diye O'nu heykellere, stat adlarına vesaireye hapsedenlere ... Helal
olsun, emeğine sağlık Pelin Batu.

Top Bottom