Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Whatsapp Ayarı

Eğer WhatsApp’ın aylık 700 milyon kullanıcısından biriyseniz, hangi seçenekleri değiştirmeyi düşünmeniz gerektiğine dair bazı önerilerimiz var.

Bildirimlerinizin gizlilik ayarlarından “son görülme” durumunuzu saklamaya kadar, bu öneriler sizi popüler mesajlaşma servisinde bir adım ileriye taşıyacak. Öğrenmek için “Nasıl yapılır?” rehberimizi okuyun.


1. ‘Gelen Medya’yı kaydetmeyin.

7ZynPYM.png


WhatsApp’ın rahatsız edici varsayılanlarından biri de uygulama aracılığıyla size gelen resim ve videoları otomatik olarak cihazınızın fotoğraf albümüne veya kamera görüntülerine kaydetmesi. Her ne kadar WhatsApp ile fotoğraf ve videolarımızı göndermekten hoşlansak da, bu telefonunuzun kıymetli hafızasına her geleni kaydetmek istediğiniz anlamına gelmiyor.

Bu özelliği WhatsApp’ın “Ayarlar” menüsünden “ekranın sağ altında çark şeklindeki ikon”, “Sohbet Ayarları”nı seçerek “Medyayı Otomatik İndir” seçeneğiyle kapatabilirsiniz.


2. Mesaj önizlemelerini gizleyin.

HQI2qs6.png


WhatsApp size gelen mesajın önizlemesini bildirim olarak sunuyor. Eğer önizlemeyi görmemeyi tercih ediyorsanız (ve itiraf edelim, başkaları sizin ekranınıza bakarken kimin mesaj attığına bakamıyorsunuz) bu özelliği devredışı bırakabilirsiniz.

“Ayarlar”, ve sonra “Bildirimler” ve “Açılır Pencere Bildirimi” seçeneğine dokunarak kapatmanız mümkün. Artık mesaj metninin tamamının görünmesindense, “… kişisinden mesaj” şeklinde bildirimler alacaksınız.


3. Konumunuzu paylaşın.

6tUOa8o.png


Eğer WhatsApp’ı dışarıya çıktığınızda aktif olarak kullanıyorsanız, İnsanlara konumunuzu ekrana yapacağınız birkaç dokunuşla gönderebilme özelliği kesinlikle müthiş. Ancak bunu yapabilmeniz için WhatsApp’a konum bilgilerinize erişebilmesi için izin vermeniz gerekli.

Bu izni telefonunuzda verdiğinizden emin olmak için, herhangi bir konuşmaya gidin, konuşma kutusunun solundaki ok butonuna dokunun. “Konum Paylaş”ı seçin. Eğer izni vermediyseniz bu yönergeyi izleyebilirsiniz. Bu izni zaten verdiyseniz, başka bir WhatsApp kullanıcısına konumunuzu gönderme seçeneğini göreceksiniz. Ayrıca isterseniz harita detaylarını gönderebilir, yakındaki Google Map konumlarından birini seçebilirsiniz.


4. ‘Son Görülme’ zamanınızı gizleyin.

1lN5OE5.png


WhatsApp ayarlarınız herhangi bir kullanıcının “son görülme” durumunuzu görüntelemesine izin veriyor. Bunu değiştirmek için “Ayarlar” menüsünden “Hesap” > “Gizlilik” > “Son Görülme” seçeneklerine sırasıyla dokunun. Burada, sadece iletişime geçtiğiniz insanların sizin “Son Görülme” durumunuzu görmesine izin verebilirsiniz, ya da hiçkimseye. Yine de, uyarmış olalım; eğer son görülme durumunuzu kapatırsanız, siz de hiçkimsenin son görülme durumunu göremezsiniz.


5. Otomatik yedeklemeyi kurun.

sAi4Guc.png


“Mantıklı” sıklıkla dosyalayın. WhatsApp konuşmalarınızı otomatik olarak yedekliyor, ama eğer isterseniz kontrolü ele alabilirsiniz. “Ayarlar” menüsüne gidin, sırasıyla “Sohbet Ayarları” > “Konuşmaları Yedekle” seçeneklerini bulun. Buradan “otomatik yedekleme” ayarlarınızı günlük, haftalık ya da haftalık baz olarak iCloud hesabınıza kaydedilecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co
 
Top