Modern Çağda Kadın Eskiye Oranla Daha mı Çok Aldatıyor?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Dünyada ve Türkiye’de terapistlerin deneyimleri bu yönde. Araştırma sonuçlarının cevabı da pozitif. Örneğin, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre son 20 yılda kadınların sadakatsizliğinde yüzde 40 artış yaşanmış. Auburn Üniversitesi sosyologları tarafından yapılan değerlendirmede, erkekler kadınlara göre hala aldatmaya daha yatkınlar ama cinsiyetler arasındaki boşluk gittikçe kapanıyor ve bu büyük oranda mali bağımsızlık, iş yaşamının sağladığı sosyalleşme (kadın ve erkek aldatmalarının en az %35’i iş arkadaşları ile) ve sosyal medyanın yaygınlaşmasına bağlanıyor.


Kadını Aldatmaya İten Nedenler Neler?


"Eşinizden başka bir erkekten hoşlandınız mı" sorusuna evliliği iyi olan kadınların %13'ü, evliliği kötü olan kadınların yüzde 100'ü "evet" yanıtını vermiş. Bu sonuç mutsuz olan kadının aldatma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Aşk ve romantizm arayışı, ilgi, sevgi, saygı görme ve beğenilme arzusu kadını başka bir erkeğe yakınlaştırabiliyor. Aile baskısı ile istemeden evlenmiş olmak, eşin pasif, güvensiz ya da agresif, otoriter v.s. olması, küçümseyici, aşağılayıcı tavırları, aşırı kıskançlık, alkol, şiddet gibi sorunlar, kalabalık ailede yaşama, erkeğin hep ailesinden yana olması, erkeğin uzun süre evden uzak kalması, işkolik olması, geceleri eve çok geç gelmesi, cinsel anlamda bencilliği, kendine bakmaması gibi bir çok neden kadının bağışıklığını düşürebiliyor.

Aldatan eşten intikam almak için misilleme yapmak , uyarım heyecan arayışı da etken olabiliyor. Ruhsal sorunlar (depresyon, manik dönemler, sınır kişilik , cinsel tacize bağlı travma gibi) veya kişilik bozuklukları da aldatmayı kolaylaştırabiliyor.


Erkek Aldatması Cinsel Odaklı, Kadın Aldatması Duygusal Odaklı mı?

Böyle düşünen çok. Evrimsel nedenleri öne sürenlere göre, erkek türün devamı için, sürekli döllemeye güdülüdür ve tek eşe bağlı kalmakta zorlanır. Kadınsa çocuklarını ve kendisini besleyecek tek bir eş aramaya programlı ve tek eşliliğe yatkındır.

Diğer taraftan monogam olarak değerlendirilen kadınların aldatma oranlarının yükseldiği gerçeği var. Journal of Marital and Family Therapy dergisindeki araştırmaya göre evlilik dahil herhangi bir ilişkide aldatma sonuçları kadınla erkekte neredeyse eşit: Erkeklerde %57, kadınlarda %54. Ek olarak, ‘’yakalanmayacağımdan emin olsam aldatırdım’’ diyenlerin oranı: Erkekler %74 ve kadınlar % 68.

Burada kültürün erkek ve kadının cinsel davranışlarını büyük ölçüde dönüştürdüğünü savunanlara kulak vermekten yanayım.

Çiftlerle yaptığı çalışmalarıyla bilinen Gottman’a göre öteki türler hangi doğa yasasına uyarsa uysun, insanlar arasındaki evlilik dışı ilişkilerin sıklığı cinsiyetten çok fırsata bağlıdır. Evlilik sorunları çiftin birini veya ikisini birden, yakın ilişkiyi evlilik dışında aramaya yöneltir. Hem kadınların, hem de erkeklerin evliliklerinde cinsellik, aşk ve tutkuyla tatmin olup olmamalarında belirleyici etken %70 oranında aralarındaki dostluğun niteliğidir.

Evlilik danışmanı Gary Neuman, evli ve eşini aldatan 200 erkeğe “neden aldatıyorsun?” sorusunu sormuş. Cevap, kadınların başta gelen aldatma nedenleri ile aynı ve Gottman’ın bulgularını destekliyor: Erkeklerin %48'i duygusal açıdan tatmin olmadıklarını?söylemiş. En önemli neden seks diyenler sadece %8.

Aldatma şu ya da bu nedenle hep olacak. Ama büyük çoğunluk için sorun, çok istemelerine rağmen çift olmayı beceremiyor olmaları. Bavulda çocukluk yaraları, karşılanmamış ihtiyaçlar, kapı kapı gezip bireyciliğin zehirlediği zihninlerle ve sonsuz aşk fantazileri ile bir kapı çıksın ve mutlu etsin beni diye dolanmak. Olmadı mı, o zaman aramaya devam. Sonu olmayan bir döngü. Kadınların da erkeklerin de insan olmaya dair bir olgunlukla bağlanabilmesi, ‘’biz’’ olmayı becermesi, derin bir anlam duygusunu birbirlerine yaşatabilmesi için alınacak çok yol var gibi.


Aldatma Sonrası Psikoloji Kadında ve Erkekte Nasıl Farklılıklar Gösteriyor?

Aldatma acısı çoğunlukla, ölümden de beter olabilir. Tipik yas süreci yaşanır. Aldatılmanın yarattığı stres uzar ve kronik hale gelirse çözüm zorlaşır. Kişi travma sonrası stres bozukluğu semptomları gösterebilir. Kadınlarda TSSB görülme oranı %35. Semptomlar: Kızgınlık, utanç, takıntı, acı verici düşünceler, imgeler, değersizlik, kıyaslama, aşırı tetikte olma, uyarılma, flashbackler. Kadınlar major depresyon, anksiyete atakları yaşayabilir.

Psikolog Emre Konuk, kadın aldatırsa ya eşiyle ilişkiyi kesiyor ya da sevgiliyle devam ediyor ve eşiyle cinsel ilişkide bulunmuyor diyor. Kadının kalbinde iki erkeğe duygusal bağlılık olamadığını gözlemlemiş.

Aldatan erkekte yakalanması halinde yoğun suçluluk duygusu ve pişmanlık görülebilir. Erkeklerin çoğu önce reddeder. Sonra, "Ben seni duygusal olarak değil, sadece cinsel olarak aldattım" gibi gerekçeler öne sürer.

Erkek aldatılırsa kendini inanılmaz bir kaosun içinde bulur. Duygu dünyası paramparça olur. Müthiş bir öfke yaşar. Durumu başkalarından gizlemeye çalışır. Bazı erkekler olayı bir namus meselesi haline getirebilir. Bazıları hemen boşanır. Erkeklerin aldatmayı kabul edebilme oranı %’6 lar civarında. Rahatlama için alkol ve çivi çiviyi söker mantığıyla başka ilişki yollarına başvurabilirler.


Aldatma Sonrası Bir İlişkinin Sağlıklı Yürüme İhtimali Var mı?

Var ama belli koşulların gerçekleşmesine bağlı. Birincisi her iki tarafın da sorunu aşmaya gönüllü olması. İlişkilerinin aldatmanın açtığı yaraları aşacak potansiyele sahip olması. Olmazsa olmazların başında evlilik dışı ilişkinin bitmesi geliyor. Aldatan eşin olaydaki sorumluğunu kabul edip içten özür dilemesi, her türlü onarma girişimini isteyerek ve titizlikle yapması, eşinin ruh halindeki dalgalanmaları göğüslemesi gerekiyor. Aldatma eşlerin evliliklerinde sorunların neler olduğunun farkına varmasına ve sevgiyi, güveni ve saygıyı arttırıcı çözüm becerilerini geliştirmesine yol açabiliyor. Sakinleşme sağlandıktan sonra, çift evliliklerini yeniden yapılandırıp, daha birbirlerine bağlı ve sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyorlar.
 
Top