• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mete han'ın çin imparatoriçesine mektubu

mete_han36

Üyecik
METE HAN'IN ÇİN İMPARATORİÇESİNE MEKTUBU

Ben artık yalnız ve ayakları üzerinde duramayan bir hükümdarım. Irmaklar ve göller arasında doğdum. Sığırlar ve atlar arasında geniş bozkırlarda büyüdüm. Sık sık Çin sınırına geldim. Şimdide Çin i ziyaret edip (şöyle bir) gezmek istiyorum. Siz, majesteleride (bir dul olarak) yalnız oturuyorsunuz. Bende tek başıma ayakları üzerinde duramayan (biri olarak) tamamıyle yalnız oturuyorum. Bizler, yani iki hükümdarlar için artık mutluluk kalmadı. Bizim için teselli ve zevk olabilecek bir şey de yok. Sizin neyiniz varsa (onu alarak) neyiniz yoksa (onu vererek) karşılıklı değişmek istiyorum.

Yazıcı Notu: Bu mektup, tehdit ve Çin i alma isteğidir. Çin i gezmek, Çin i işgal edip yağmalamak İmparatoriçe ile evlenmek de Çin i almayı sembolize eder. Yalnız, yaşlı ve yorgun ibaresi de "isteklerimi yerine getirirseniz harekete geçmem" anlamına gelmektedir. Mektubu alan imparatoriçe getiren elçiyi öldürmek, Mete ye savaş açmak istemişse de komutanlarının uyarısı ile haraç vermeye razı olarak Mete ye hediyeler göndermiştir. Evlenme teklifini de "Artık yaşlandım, sana eş olamam diye nazikçe reddetmiştir".