Kutlu 10 Kasım!!!

kısacaben

Katılımcı
MEB, kendi bastırdığı ve Komisyon üyesi Melek Ay, Risalet Bülbül, Rabiye Ersayar tarafından yazılmış olan “İlköğretim Matematik 1″ ders kitabında bile Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü çocuklarımızın beynine böyle kazımaya çalışıyor!

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet yazarlarından Işık Kansu tarafından gündeme taşınan 1. Sınıf Matematik kitabında Atatürk’ün ölüm günü, sanki bir kutlama tarihi gibi verilerek okumayı yazmayı yeni öğrenen çocukların beyinleri resimler aracılığıyla yıkanılıyor.

Işık Kansu’nun dediği gibi, “Bu ne derin bir kin ve sinsi bir hınçtır ki; Atatürk’ü ve onun simgelediği tüm değerleri küçücük çocuklara bile düşman belletir!”

Bu kitabı hazırlayan komisyon, Matematik kitabına bilinçli olarak seçtikleri resimlerle okuma yazmayı bilmediğinden ötürü resimler yolu ile kavramları öğrenen çocuklarımızı bile kullanmaktan çekinmemektedir…

BİR VİRGÜLÜN ÖNEMİ:

Yeni okuma-yazma öğretilen çocuklarımıza, Türkçe Dilbilgisi kurallarına uyma kaygısı taşımayan kitapta konu kahramanı Kıvanç’ın Kutlu’ya yazdığı mektup masanın üzerine konulmuş. Mektup, yazım kurallarına göre “Arkadaşım Kutlu , 10 Kasım’da geliyorum, Kıvanç” olması gerekirken, “Arkadaşım Kutlu 10 Kasım’da geliyorum, Kıvanç” olarak yazılmış. Tek bir virgülle anlamı değişen cümlede “Kutlu 10 Kasım” denilmiş oluyor. MEB’nın ve kitap komisyon üyelerinin özensizliği denip geçilemeyecek kadar önemli maddi hatalarla kitaba yerleştirilmiş resimlerle verilen mesaj desteklenmiş oluyor.

İşte kitapta sözü edilen 82. sayfa ve halaylar eşliğinde, “kıvanç ve kutlu” kelimeleri ile birlikte anlatılan 10 Kasım tarihi!