Köyden Şehire..

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
köyden şehire inen bi kadının kızına yazdığı mektup

Sevgili Kızım Fatıma

Bugün İstanbul denilen şehre geldim.Çok övdükleri memleket çok fakirmiş.Milletin pantol almaya parası yok pantolonları yırtık yırtık.Tarzmıymış tarzanmıymış fakirliğin neresi iyiyse.
Bide saçları uzun,demekki berbere gitmeye bile paraları yok.
Ekmek almayada paraları yok,fes fud yiyolarmış.Fesi nereden buluyolar,nasıl yiyolar anlamadımki kızım.
Çok sakat var çok.Büyük büyük tekerlekli sandalyelere biniyolar,her yer kaynıyo onlardan,hatta beşi onu bir olup biniyolar,sakat olmayanlar bile biniyo.
Merak ettim sordum,Herifin teki Araba dedi,terbiyesiz ağzını öğeniyo değişik söylüyo,ben elin adamına meraba dedem dedim gittim.
Eve bişey geldi Bilgisayar diye.Çocuklar başına toplandı.Ellam bilgisayar adı ama bir şey saydığını görmedim hiç paso ışıldıyo.
Kalorifer var,doğal gazla çalışıyomuş,Ben osuruk gazıyla ısınmam dedim onlara.
Sinema var dibe,açık gözün teki perdeye büyükçek bi televizyon taktırmış millete parayla izletiyo,al evine dividi izle,heee bide dividi olayı var yaw bu madem div idi niye kullanıyosun,div ken kullan geçince at,çok ahmaklar.
Haa 3 dişim kırıldı.
Eve beyaz bişey getirdiler Baymakmış.
Gene ökendi bizim damat,onlar evde yokken ısırdım,anam taş gibi,neresi kaymak bunun sordum içinden doğal gaz geçiyomuş haklılar,bende kaymağa ossursam kaymak taş kesilir.
Metal kuşlar böğürdeyerek uçuyo havada bide duman çıkarıyolar.
Denizede inmişler eyır reys diye.
Benim gözümün önünde Bilgisayar adam vurdu,Ellam çok ses çıkmadı ama genede vurdu,bu mel'un aleti yasaklıycaksın.

Hadi kızım kal sağlıcakla