• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Köpeklere Yat - Bekle Komutunu Öğretmek

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Köpeğinize uzun süre “yat/bekle” komutlarını öğretirken uzanmasını istediğiniz zeminin özelliklerine dikkat edin. Çalışma ortamının aşırı ısılarda olması,zeminin çok sert veya rahatsız olması köpeğinizin sık sık hareketini bozmasına neden olabilir. Kısa tüylü köpekler sert ahşap veya muşamba kaplı zeminlerde daha çabuk rahatsız olurlar. Buna karşın Yat/Bekle komutunu halı veya havlu üzerinde kolaylıkla öğrenebilirler.

1•Köpeğinizi oturma pozisyonuna getirerek başlayın. Elinize aldığınız yemi önce burnuna tutarak yerle köpek arasına indirin. Burnuyla yemi takip ediyorsa zil çaldıktan sonra ödüllendirin.

2.Elinizi yavaş yavaş yere yaklaştırın. Birkaç deneme sonunda köpeğiniz kafasını yere kadar indirmiyorsa yeniden yem kullanarak denemeniz gerekebilir.

f2gRiEM.jpg
3.Ters çevirdiğiniz elinizin içindeki yemi yere iyice yaklaştırarak köpeğin bedeninin alt kısmına dayayıp bekleyin. Köpeklerin çoğu yemi kapabilmek için bir süre uğraşır ve sonunda yere çöküverirler. Köpeğinizin bedeni yere tamamen yapıştığında zil çaldıktan sonra ödüllendirin.

4.Bu alıştırmayı altı kez yem kullanarak deneyin, köpeğiniz yere her indiğinde zille ödüllendirin.

5.Bu defa aynı el hareketinizi yem olmadan tekrarlayın. Köpeğin yere çökme giri şimlerini bile ödüllendirin.

6.Köpeğiniz peş peşe iki defadan fazla hata yapıyorsa yeniden başa dönün ve yem kullanarak altı deneme daha yapın.

7.Çalışmaları dışarıya taşıyın. Farklı yerlerde ve farklı çeldiriciler (insanlar, diğer köpekler) arasında hareketi denerken köpeğinizin uygulayışları arasında bazı değişiklikler olabilir. Köpeğinize hareketin doğru şeklini anımsatana dek yem
kullanmaktan çekinmeyin. Hareketi doğru ve inanır biçimde yapmaya başladığını gördükten sonra yem kullanmaktan vazgeçin.

Baz. köpekler yatmakta güçlük Çekerler. oturma pozisyonundan öteye gidemeyecek gibidirler. Bu durumda tak.l.p kalan köpekler için işte baz” ipuçları

• Kafa karıştırıcılardan uzak yumuşak bir zeminde çalışmaya başlayın Kopegın çok sevdiği ama kendisine seyrek verilen oriiinal ödüller kullanın.

• Yemi yere indirdiğiniz anda, köpeğin bu yiyeceği eğilerek alması gerektiğini düşünmesine yardımcı olmak için, bir masa ya da koltuğun altını yada biraz kıvırdığınız kendi bacağınızın altını kullanmay, deneyin Bu köpeğe yemi almak için yerle temas etmesi gerektiğini düşündürecektir.

• Başlangıçta yemi köpeğin bedenine ve göğsüne yakın ön patilerine doğru tutarak veya burnundan kırk beş derecelik bir açıyla uzaklaştırılarak indirme hareketini başlatın.

•Köpeğinizi yere doğru bastırmaktan kaçının. Onu itmeye cekmeye başladığınız andan itibaren kendisi düşünmeyi bırakır ve işleri kendisi adına sizin yapmanıza izin verir. Köpeğinizin düşünmesini istiyorsanız pozisvon alması için onıu itip çekmekten vazgeçin.

Köpeğinizin eğitimi sırasında hayvan baz, noktalarda zorlanıyorsa unutma manız gereken en onemlı şey sabırlı olmak ve sık sık alıştırma yapmaktır.
 
Son düzenleme:

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Vallahi Mubarek günde böyle bir yorum yapmam ne kadar dogru bilmiyorumda
nerde ise her hayvani egite biliyorsun ama malesefki bazi insanlari egitemiyorsun
 
Top