Kilo Vermede Ana Kurallar

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Enerji besinler vasıtası ile alınır ve bedensel faaliyetler ile de harcanır. Eğer aldığımız enerji miktarı harcadığımızdan fazla ise artık enerji vücutta yağ olarak depolanacaktır. Bu depolama işlemini durdurmanın yolu; ya alınan enerji miktarını harcanan miktara düşürmek (kalori kısıtlaması) ya da harcanan enerji miktarını alınan miktara yükseltmek (egzersiz) olacaktır.
Eğer alınan miktarı ihtiyaç duyulanın da altına düşürürsek vücutta depolanan yağları tekrar enerjiye çevirebiliriz. Burada asıl önemli olan;
Ne kadar azaltacağız?
Gerek bedensel gerekse ruhsal sağlığımızı bozmadan amacımıza nasıl ulaşacağız?

Bu soruların cevabı "yapacağınız diyetin size özel olması" olacaktır. Bunun için de yaş, cinsiyet, boy, kilo ve hareketlilik durumunuza uygun günlük kalori gereksiniminiz belirlenmelidir. Belirlenen kalori miktarı ile protein, karbonhidrat ve yağ dengesi de göz önünde bulundurularak diyet programı hazırlanması doğru olacaktır.

Kilo vermenin en etkili ve doğru yolu vücut yağ depolarının azaltılmasıdır. Bunun yolu da kişiye özel kalori kısıtlaması ve egzersiz programıdır.
Yarı aç kalarak, haftada 4-5 kilo verdiren genel diyetleri uygulayarak verilebilecek olan kilolar, vücut yağ depolarında herhangi bir azalma yapmayacaktır. Böyle bir uygulamada kaybedilen ağırlığın büyük bir kısmı kas kitlesi ve vücut suyu olacaktır. Bu sebeple böyle bir diyeti uygulamayı bıraktığınızda (ki bırakmak zorunda kalırsınız) verdiğiniz kiloların daha fazlasını aynı hızla alırsınız.

Diyet döneminde aşağıdakilerden uzak durmalısınız !

Kızartmalar
Kuruyemişler
Patates cipsi
Çikolata- şekerlemeler
Hazır meyve suları - meşrubatlar
Kremalar
Dondurma
Yağlı kekler
Hazır soslar

Çay kahve gibi içecekler şekersiz ve kremasız tüketilmelidir. Günde iki bardaktan daha fazla soda-limon içilmemelidir.

buhurdan

Özel Üye
Özel üye
10176128_10152182884103311_1912086453159504539_n.jpg

adam olayı çözmüş :D

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Su sira yemek yemek sosyal aktivite benim icin resmen :D

Tabi bogaza hakim olmak lazim zayif olabilmek icin ama asla kibrit kutusu peynir 150 gr corba olayina giremem ben :P

Bu dunyada ya istedigini yiyeceksin ya da iistedigini giyeceksin:P hayat zor :D

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Su sira yemek yemek sosyal aktivite benim icin resmen :D

Tabi bogaza hakim olmak lazim zayif olabilmek icin ama asla kibrit kutusu peynir 150 gr corba olayina giremem ben :P

Bu dunyada ya istedigini yiyeceksin ya da iistedigini giyeceksin:P hayat zor :D
Bu yaklaşımı beğendim. ;)

Kilo vermeye gelince yıllardır diyet yapmam. İzlediğim yol ise; tuz,şeker, unu minimum tüketmek.

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Az önce kardeşim ekmeği kesmek ile ilgili espri yapıyordu...ekmeği bıçakla kesiyoruz dimi..

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smoove

Üye
Ben de aynı espriyi yapmak istedim ama siz benden hızlı davranmışsınız.Sadece ekmeği kesmekle olsa, bir daha ömür boyu ekmek yemeyelim :) Ekmeği azaltıyoruz, o zaman karnımız daha çok acıkıyor bu sefer de başka şeyler yiyoruz.O zaman sonuç yine aynı oluyor.Kaçış yok bir nevi.Onun için bazı temel kurallara uymak gerekiyor.Bunlardan bazıları şunlar:En kalorili yiyeceği unutun.Sık yediğiniz, yağ oranı yüksek bir yiyeceği seçin ve onu 1 ay için tamamen unutun. Bu süre sonunda o yiyeceğin tadı ağzınızdan silinecektir.Yiyeceklerinizin miktarını azaltın.Her zaman yediğiniz miktarı indirin. Hala istediğiniz şeyi yiyor olacaksınız. Büyük bir ihtimalle kendinizi aç hissetmeyeceksiniz ve her gün esaslı bir şekilde kalori tasarrufu ettiğinizi göreceksiniz.Aynı tadı verenler arasında her zaman daha düşük kalorilisini seçin.Örnek: Portakal suyu (l fincan 110 kalori) yerine domates suyu (l fincan 45 kalori) için. Yarım bardak vişne suyunu yarım bardak soda ile karıştırdığınızda kalorisi yüzde 50 düşer.Ölçüyü kaçırmayın.Dışarıda yemek yediğiniz zaman, bir antre ve ufak bir salata yiyin.Yağ defterini kapatın.Restoranların cazibesine kapılmayın. Hatta menüyü açmayın bile. Neyi sipariş edip etmemeniz gerektiğini nasılsa çok iyi biliyorsunuz.Atıştırmayı bırakın.Arabanın içinda atıştırıyor musunuz? Telefonla konuşurken bir şeyler yiyor musunuz? Vazgeçin...İçtiğiniz süte dikkat edin.Eğer her gün süt içme huyunuz varsa, perhiz yapanlar için piyasadaki yağsız sütleri tercih edin. Her gün l fincan yağlı süt yerine, içeceğiniz l fincan yağsız süt, haftada 32 gr yağ almayı engeller.Ev yemeklerine “dur” deyin.Gelecek bir ay için annenizin, ya da akrabalarınızın davetlerini kabul etmeyin.Buzdolabınıza baskın yapın.Bu baskın her zamanki gibi, birşeyler atıştırmak için olmasın. Buzdolabının kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın.Mutfak dolabınızdaki yağlı cipsleri, mısır gevreklerini ve kuru yemişleri atın. Mutfağınızda sizin için kötü olan bütün yiyecekleri, önümüzdeki 30 gün için, belki de ebediyyen yasaklayın.Haftasonlarını özelleştirin.Ağır yemekleri ve yağlı brunchları ortadan kaldırın, iki dilim ekmek kızartın, bunun üzerine taze çilek veya mango koyun. Beyaz şarap veya az alkollü bira için. Pazar öğleden sonraları dondurulmuş yoğurt yiyin.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
insanın ruhunda disiplin yoksa, kilo veremez diye düşünüyorum.
geçenlerde açlık diyeti diye bir şeye denk geldim. katı gıda tüketmeyerek 1 haftada 5 kilo mu veriliyormus ne.
evet verirsiniz. ama uzun bir müddet sonra da aynada çok kilolu bir kadınla/adamla karşılaşırsınız. TRT radyosundaki diyetisyen ablamızın dedigi gibi, yarım saatcik bile olsa HER GÜN yürümek, size kalıcı olarak kilo kaybettirir ve sağlık kazandırır.
kıtlıktaymış gibi aç kalarak kilo verirsiniz, ama merdivenleri çıkarken, iki adım attığınızda bile yaşlılar gibi yorulursunuz.
bence her şey düzenden ve disiplinden geçiyor.