Kevser Suyu nedir?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kevser suyu, Allahü Te’ala’nın mahşer günü, Hazreti Muhammed (s.a.v) Efendimize bahşedileceği büyük havuzdur. Bazı müfessirlere göre Kevser; çok çeşitli hayır ve ihsan demektir. Bazılarına göre Kevser; Resullah (s.a.v) Efendimize ait olan özel bir nehrin adıdır. Hadislerden anlaşılan odur ki Kevser cennette bulunan bir nehrin adıdır. Mahşerin boğucu ve yakıcı havasından bulanan mü’minler, bu havuzun tatlı ve soğuk suyundan içerek serinleyeceklerdir.

Müslim’in rivayeti ettiği bir hadis-i şerifte, Enes bin Malik (r.a) diyor ki: ”Bir gün Resulullah (s.a.v)aramızda idi. Biraz uyku kestirdi, sonra uyandığında gülümseyerek başını kaldırdı, biz de niye güldünüz ya Resulullah (s.a.v)? dedik.

Demin bana bir süre indirildi”Rahhman ve Rahim olan Allah’ın adıyla: Gerçekten biz sana Kevser’i verdik. O halde Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Sana düşmanlık eden yok mu, işte asıl ebter odur.” Sonra “Kevser nedir bilir misiniz?” buyurdular.Biz: Allah ve Resulü bilir cevabını verdik.

“O Rabbim azze ve cellenin bana va’dettiği bir nehirdir. Onu üzerinde pek çok haır vardır. O bir havuzdur. Kıyamet gününde ümmetim ona gelecektir, kapları yıldızlar sayısıncadır. Derken içlerimden bir kul çıkarılıp atılacak.Bunun üzerine ben, Ya Rabbi o benim ümmetimdendir diyeceğim.Allahü Te’ala, ümmetinin Sen’den sonra ne bid’atler icad ettiğini sen bilemezsin diyecektir.”

Enes (r.a) diyor ki:Resulullah (s.a.v) Efendimizden Kevser sorulduğunda buyudular ki:

” O cennette bir nehirdir. Aziz ve celil olan Allah onu bana vermiştir. Sütten beyaz, baldan tatlıdır.Onda deveboynuna benzer kuşalar vardır.” buyurdular.İmran(r.a) muhakkak bunalar çok güzel deyince, Resulullah (s.a.v): “Onları yiyen onlardan daha güzeldir.”buyurdular.

Kaynak: (Mehmed Çağlayan, Ehl-i Sünnet ve Akaidi, 269.s.)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Cennetin ortasında bir ırmak gördüm. Arşın sütunlarında bir yerden akıyordu. Su, süt, bal ve şarap çıkıyordu. Bunların hiç biri, diğerine karışmıyordu.

Bu ırmağın kenarı zebercedden idi; içindeki saçılı taşlar cevahirdi. Onun balçığı anber, otları zafirandı. Çevresinde gümüşten su bardakları vardı; bunların sayısı, gökteki yıldızlardan daha çoktu. Orada kuşlar vardı ki, boyunları deve boynu gibi idi. Her kim onların etinden yese, sonra da ırmaktan içse.. Yüce Hakkın rızasına mazhar olur. Cebrail'e sordum:

— Bu ne ırmaktır? Diye, şöyle anlattı:

— Bu Kevser'dir. Ümmetinize bundan haber verin. Cennetin her bağında bahçesinde, mutlaka bu Kevser'den akan bir ırmak vardır.