• Merhaba Ziyaretçi.
  "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Android Kelimelik Oyunu ve Kuralları -

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kelimelik Oyunu ve Kuralları - Kelimelik Oyunu ve Kuralları

Kelimelik, dünya üzerinde milyonlarca kişinin oynadığı Scrabble oyununun Türkçe versiyonu. Android cihazlarınız üzerinden ister oyundaki binlerce oyuncuya karşı isterseniz arkadaşlarınız ile karşılıklı olarak oynayabilirsiniz.

Kelime becerinizi göstermek için en ideal platform olan Kelimelik oyunu ile saatlerce güzel vakit geçirebilirsiniz. Bildiğiniz kelime oyunları gibi verilen harfleri kullanarak oyun tahtası üzerinde keliemeler üretmeye çalışacağınız oyunda...

Açıklamanın devamı için tıklayınız...
 
Son düzenleme:

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
KELİMELİK OYUN KURALLARIKelimelik karşılıklı iki kişinin sıra ile oynadığı bir kelime türetme oyunudur. Oyunda alfabemizdeki 29 harf ve 2 adet de bu harflerden herhangi biri yerine kullanabileceğiniz Joker harf bulunmaktadır. Joker harfler dışındaki tüm harflerin bir puan değeri vardır. Sıra kendisinde olan oyuncu elindeki harfleri en fazla puan alacak şekilde oyun tahtası üzerinde yatay veya dikey olarak yerleştirerek kelime türetir. Oluşturulan kelimelerin yukarıdan aşağıya ve soldan sağa anlamlı olmaları gerekmektedir.

Kelimelik 15x15 hücrelik bir oyun tahtası üzerinde oynanır. Oyunda toplam 100 adet harf bulunmaktadır. Yerdeki taşlar bitene kadar oyunculara her tur 7 adet harf verilir. Yerdeki harfler bittikten sonra elindeki harfleri de bitiren oyuncu ile birlikte oyun biter. Toplamda en fazla puanı sahip oyuncu galip sayılır.

Oyunda tur süreleri oyuncuların insiyatifine bırakılarak oldukça geniş tutulmuştur. Bu şekilde günlük işlerinizden artan vakitlerde oyuna girip rahat rahat oyunu oynayabilirsiniz. Seri biçimde oyun oynamak isteyen oyuncular içinse aynı anda 20 kadar oyun açma seçeneği ve "Hızlı Oyun" denilen bir oyun türü de bulunmaktadır.

HARF YERLEŞTİRME
 • Oyuna ilk başlayan oyuncu kelimesini tahtanın ortasında bulunan yıldızlı hücreden geçirmelidir.
 • Sıra kendinde olan oyuncunun üreteceği yeni kelime tahtada bulunan harflerden en az birine temas edecek şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Üretilen her yeni kelime birbirini takip eden harflerden oluşacak şekilde dikey veya yatay olarak konumlandırılmalıdır.
 • Komşuluk harfler kullanılarak bir turda birden fazla kelimenin türetilmesi sağlanabilir ancak türetilen her kelime anlamlı olmalıdır.
 • Komuşuluk ile yapılabilecek örnek kombinasyonlar.
  • ÖRNEK 1: Tahtaya konulan L,İ,M, ve N harfleri kullanılarak A harfinin komşuluğunda LİMAN kelimesi türetilmiştir.
   gY9Wyhh.png
  • ÖRNEK 2: Tahtaya konulan T,E,K,İ,L harfleri ile bir turda aynı anda TEKİL ve KİL kelimeleri türetilmiştir.
   eRhbQ27.png
  • ÖRNEK 3: Tahtaya konulan K,İ,L harfleri ile bir turda aynı anda KİL,İL ve LA kelimeleri türetilmiştir.
   TyJLhCe.png
PUAN HESAPLAMA
Oyuncunun ürettiği bir kelimeden alacağı puan, kelimede kullanılan harflerin üzerinde bulunan sayılara ve kelimenin tahtada konulduğu yere göre hesaplanır. Joker ile oluşturulan harfler ise 0 puana sahip şekilde hesaplamaya katılır. Her harfin puanı harfin türkçe kelimelerdeki kullanım sıklığına göre belirlenmiştir.Oyun tahtası üzerinde bulunan bazı özel bölgeler ise kelimeden alınacak puanı aşağıdaki şekilde etkiler.

ÖZEL HÜCRELER

k1JYpk4.png
Üzerinden geçen harfin puanını 2 katına çıkarır.
d8uoJZ3.png
Üzerinden geçen harfin puanını 3 katına çıkarır.
1bMTbMT.png
Üzerinden geçen kelimenin puanını 2 katına çıkarır.
vCylrcn.png
Üzerinden geçen kelimenin puanını 3 katına çıkarır.​

Bir turda birden fazla kelime türetildiğinde her kelimenin puanı harflerin üzerinden geçtiği bonuslara göre ayrı ayrı hesaplanarak toplam puan hesaplanır.

Ayrıca kelime türetme sırasında elinizdeki tüm harleri kullanmayı başarırsanız 30 ek puan daha kazanabilirsiniz.

NcAxD15.png

BONUS HÜCRELERİ
Bonus hücresi tahtanın üzerinde her bir oyunda rasgele bir yerde çıkar ve üzerinden geçen bir kelime türetildiğinde kelimeden alınacak puana 25 puan eklenmesini sağlar.


OYUNUN BİTİŞİ

Ortada ve oyunculardan birinin elinde taş kalmayınca oyun biter. Elinde taş kalan oyuncunun taşlarının puanının toplamı taşlarını önce bitiren oyuncuya eklenirken aynı zamanda elinde taş kalan oyuncudan ceza puanı olarak düşülür. Ortaya çıkan sonuç puanına göre fazla puana sahip oyuncu galip sayılır. Puanların eşit olması durumunda oyun berabere biter.

Normal bitiş koşulu dışında bazı özel oyun bitiş şekilleri de vardır. Oyun içerisindeki "teslim ol" seçeneğini seçen oyuncu hükmen yenik sayılır. Oyun sırasında karşılıklı olarak arka arkaya 4 kez pas geçilir ve/veya taş değiştirilir ise oyun otomatik olarak biter, elde kalan taşlara bakılmaksızın puanı fazla olan oyuncu galip sayılır. Yeni açılan bir oyunda oyuncuların başlangış hamlelerini (kendilerinin ilk hamlesini) yapmak için 24 saat süreleri vardır (hızlı oyunda 1 saat). Bu süreler içinde hamle yapılmaz ise oyun otomatik olarak bitirilir ve iptal edilmiş sayılır. Devam eden bir oyunda hamle sırası kendisinde olan oyuncu 72 saat içerisinde hamle yapmaz ise (hızlı oyunda 12 saat) oyun otomatik olarak bitirilir, hamlesini geciktiren oyuncu hükmen mağlup sayılır.

HIZLI OYUN SEÇENEĞİ
Kelimelik oyunu tasarım gereği yavaş bir oynanışa sahiptir. Oyuncular günlük işlerinden arta kalan zamanlarda ara ara oyuna girerek hamlelerini yapabilirler. Oyuncuları daraltmamak için hamle yapma süresi 72 saat gibi uzun bir süre olarak belirlenmiştir. Seri şekilde oynamak isteyen oyuncular içinse aynı anda 20 kadar oyunu açabilme imkanı verilerek, istenirse hızlı bir şekilde oyun oynanabilmesi de sağlanmıştır.

Yine de oyunda karşılıklı olarak seri biçimde oynama konusunda istekli oyuncularımızı eşleştirebilmek için "Hızlı Oyna" seçeneği ayrı bir oyun açma tipi olarak eklenmiştir. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman ilk hamle süresi 1 saat, sonraki hamle süreleri ise en fazla 12 saat olacak şekilde oyun başlatılır. Hızlı Oyna seçeneğini seçen oyuncuların seri biçimde oynama konusunda görüş birliğinde olduklarını varsayarsak, bu tip oyunların oldukça seri oynanacağı ve kısa sürede sonuçlanacağını düşünebiliriz.

KELİMELİK SÖZLÜĞÜ HAKKINDA
Kelimelik oyunu referans olarak TDK 'nın Güncel Türkçe Sözlüğünü kullanmaktadır. Elimizden geldiğince bu sözlükte yer alan kelimeleri oyunumuza aktarmaya çalıştık. Tüm çabalarımıza rağmen TDK sözlüğünde olupta oyunumuzda yer almayan kelimeler bulunabilmekte. Bu eksik kelimeleri de sizin uyarılarınız sonucunda kelime listemize eklemekteyiz.

Sözlüğümüzde fiillerin kök halleri bulunmaz (gel, git vb), mastar halleri bulunmaktadır (gelmek, gitmek gibi). Ayrıca insan isimleri de yine sözlüğümüzde bulunmuyor. Referans sözlüğümüzde elementlerin kısaltmaları bulunurken bizim listemizde bunlar yer almamakta. Ülke isimleri TDK sözlüğünde olmamasına rağmen oyunumuzda kullanılabiliyor.

Kelime listemizde TDK Güncel Türkçe Sözlük 'te olmayan çok az sayıda istisnai kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler eski kelime listemizden gelen ve sıklıkla kullanıldığı için oyundan çıkarmadığımız kelimelerdir. (Örn: GO, JAK, Pİ)

Anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmek ya da sözlüğümüzde bulunup bulunmadığını sorgulamak için şu adreste yer alan TDK Güncel Türkçe Sözlüğünü online olarak sorgulayabilirsiniz:HARF VE PUAN TABLOSU
Oyundaki 100 adet harfin dağılımını ve her harfin puanını gösteren tablo aşağıdaki gibidir.

HARF SAYISI PUANI
HARFSAYISIPUANI
A121
B23
C24
Ç24
D23
E81
F17
G15
Ğ18
H15
I42
İ71
J110
K71
L71
M42
N51
O32
Ö17
P15
R61
S32
Ş24
T51
U32
Ü23
V17
Y23
Z24
JOKER20
 
Son düzenleme:

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Başta hiç bir şey anlamadığım sonradan zevk aldığım oyun bir de oynayacak birilerini bulsam
Birinin tavsiyesiyle konusmak için indirdigim oyun
Ama daha çok iyi değilim bu oyunda ama oynamayı seviyorum
 

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Rakiplerimi sıkı bir şekilde alt ettigim oyun. Baktım çok fazla vakit ayırıyorum ben de sildim. Ama zevkli ve yaratıcı bir oyun
 

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Ben vakit konusunda skntlym küçük bir oğlum var bu sebepten ancak geceleri fırsat olursa ki onda da uyumayi2 tercih ediyrm
 
Top