Kaz Dağlarında Nereleri Gezelim

Oğuz15

Üye
dLB0SWy.jpgKAZ DAĞLARINDA NERELERİ GEZELİM

Kazdağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan, Biga yarım adasının en yüksek dağıdır. Eğe Bölgesi ile Marmara bölgesini birbirinden ayırır, Kazdağları Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde kalmaktadır. Edremit körfezinin kuzeyini takiben, kuzey doğu-güney batı yönünde 60 – 70 km. uzunluğunda olan Kazdağları, batıda Dede dağı, ortada Kazdağı, doğuda Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz (Sakar dağı) dağlarından oluşur. 60 – 70 km.lik Kazdağları zincirinin ortasında yer alan Kazdağı’nın, güneyi Edremit Körfezi, doğusu Zeytinli çayı, kuzeyi Kara Menderes Çayı, batısı Altınoluk yerleşiminin batısı (Damla Tepe) ile çevrilidir.

Özel aracınız veya toplu taşıma araçları ile Çanakkale-İzmir yolu üzerinde Kazdağları'na 8 km uzaklıkta bulunan Edremit'e ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız veya toplu taşıma araçlarıyla Kazdağları'na 23 km uzaklıkdakiAntandros'a; Kaz Dağları'nın güneyinde Altınoluk'a yakın bir tepede kurulmuştur. Kent, tepenin üzerinde bir kale ve batı yamaçlarında bir mezarlık ile çevrilmiştir. Altınoluk Beldesi sınırları içinde ki tarihi kentteki kazı çalışmaları devam etmektedir.

Kazdağları'na 23 km uzaklıkdaki Altınoluk'a; Kazdağları'na 23 uzaklıkta Körfezin kuzeyinde Kazdağı'nın güneyinde kurulu kent Antandros adıyla anılır. Bölgenin önemli turizm yörelerinden birisidir. Altınoluk Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen "Antandros Kültür Sanat ve Yaşama Saygı Festaivali" büyük ilgi görmektedir.

Kazdağları'na 6 km uzaklıkdaki Pınarbaşı'na; Güre Beldesi sınırları içinde Kazdağları'na 6 km mesafede bir piknik yeridir. Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşedir. Orman Müdürlüğü'nce işletilmektedir. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik bulunmaktadır.

Kazdağları'na 23 km uzaklıkdaki Şahinderesi'ne; Kazdağları'nın Altınoluk bölgesi eteğinde bulunmaktadır. Altınoluk'u tepeden görür. Temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bir piknik yeridir. Ayrıca konaklama tesisi ve restoranı bulunmaktadır.

Kazdağları'na 9 km uzaklıkdakiÇağlayan'a; Kızılkeçili Köyü içinde olup Kazdağları'na 9 km mesafededir. Kültür Bakanlığı'nca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunmaktadır.

Kazdağları'na 41 km uzaklıkdaki Hanlar (Handeresi)!a; En çok rağbet edilen piknik yerlerindendir. Kazdağları'na 41 km uzaklıktadır. Ormanları ve soğuk suları ile dikkati çeker. Çevresinde lokanta ve kafeler bulunur.

Kazdağları'na 30 km mesafedeki Mıhlı Çayı'na: Kazdağları'na 30 km mesafede Altınoluk-Çanakkale karayolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere kenarıdır.

Kazdağları'na yakın mesafedekiGüre Gelinçamı Piknik Alanı'na; Kazdağları'na yakın mesafede halka açık piknik yeridir. Güre'den itibaren yeni açılan yol ile ulaşılabilir. Her yıl Güre Belediyesi'nce yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada yapılmaktadır.

Kazdağları'na 10 km mesafedeki Sütüven'e; Zeytinli Beldesi sınırları içinde Kazdağları'na 10 km uzaklıkta piknik alanıdır. Manzara seyir terasları ve oyun alanları düzenlemeleri bulunmaktadır. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven Şelalesi bulunmaktadır.

Kazdağları'na 10 km mesafedeki Hasan Boğuldu'ya; Zeytinli Beldesi sınırları içinde Sütüven piknik alanından sonra derenin karşı tarafındaki patika yolu izleyerek 1 km sonra ulaşılır. Bir şelalesi ve içinde pek çok balığın bulunduğu gölcükten oluşur.

Kazdağları'na 10 km mesafede Tahtakuşlar Etnografya Müzesi'ne; Kazdağları'na 10 km Balıkesir Çanakkale E-24 karayoluna 2 km uzaklıkta asfalt yolla bağlı, doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye´nin ilk Özel Etnoğrafya Müzesi ile 1992 yılında açılan ve Türkiye'de ilk kez bir köyde kurulan bir sanat galerisidir.

Galeri'de Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları sanat galerisinde her tür sanat yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.

Ayrıca Altınoluk Abdullah Efendi Konağı, Zeytinli Çay Bahçesi, Sarıkız Tepesi, Şıp Şıp Dede ve Edremit Parkı görülmeye değer yerlerdir.

Kazdağları'na 50 km mesafede Assos'a; Güneşin denize, Dağların Sahile, Mehtabın geceye aşık olduğu, Antik çağla milenyum çağının buluştuğu Assos, antik mimarinin. Pırıl pırıl denizin, kekik kokulu diyarın, ünlü filozofların evsahibi, Assos limanı, Kadırga koyu, Murat Hüdavendigar camii, Hüdavendigar köprüsü, Athena tapınağı, Amfi tiyatrosu, Antik kenti ile Tarihin ve turizmin kuzey ege ile buluştuğu saklı cennet'e Kazdağları'ndan ulaşabilirsiniz.
 
Top