Kanserde Türkiye Gerçeği.. Hızla artan kanser vakaları ülkemizin başını ağrıtacak..

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Türkiyede her geçen yıl 200 bin insanımız kansere yakalanıyor. Bu rakamın 2030da yarım milyona ulaşma ihtimali var. En sık görünen türler ise akciğer, meme ve kolon kanseri...

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr.Murat Tuncer de kanserde her yıl yüzde 1-2 artış meydana geldiğini ekledi ve Bugün kanserle yaşayan 350 bin hasta var. Bu artış aynen devamederse 2030 yılında yarımmilyon vatandaşımız yeni tanı alacak dedi.

KANSERİN EKONOMİK MALİYETİ 2,3MİLYAR EURO

Kanserin devlete maliyeti yıllık 2.3 milyar euro yu bulmakta.

İlk neden sigara

En sık görülen kanser türleri içinde birinci sırada sigaraya bağlı nefes borusu, bronş ve akciğer kanseri yer alıyor, İkinci sırada kolon ve rektum kanseri, üçüncü ise yumurtalık kanseri bulunuyor. Nefes borusu, bronş ve akciğer kanserine her sene 23 bin 528 , kolon ve rektum kanserine 6 bin 780 insanımız, yumurtalık kanserine ise 3 bin 346 kişi yakalanıyor.

Kanser hastalarına kemanlı terapi yapılıyor

Adanada bir hastane kanser hastalarını keman terrapisiyle rahatlatıyor. Keman sanatçısı Damla Özdoğrunun Türk sanat musikisinden neşeli ve hareketli parçaları seslendirdiği dinletiden, hem medikal onkoloji servisinde tedavi gören hastalar hem de personel memnun.

9 kanser türüne yıllık 450 milyon dolar harcanıyor

Kanserin türü..........................Yıllık Maliyeti

Nefes borusu ve akciğer . . . . . . 14. 064

Kolon ve rektum . . . . . . . . . . .......12. 328

Yumurtalık . . . . . . . . . . . . . . . . ...10. 050

Melanoma (deri) . . . . . . . . . . . .... .1.082

Meme . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4.292

Serviks uteri . . . . . . . . . . . . . . . . 2. 297

Prostat . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . .1.579

Mesane . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . 1.485

Mide . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. 2.413