Kamikaze Nedir? Kamikazenin Tarihçesi? Kamikazeler Nasıl Seçilir? Kamikaze Türleri Nelerdir?

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
kamikaze-ne-demektir-kamikaze-cesitleri-nelerdir.jpgÖncelikli olarak "Kamikaze" tanımına bir bakalım...

Türk Dil Kurumu'ndaki tanımı; İkinci Dünya Savaşı yıllarında Japonların kullandığı intihar uçağı.Kamikaze; Japoncada "Tanrısal rüzgar" veya "ölümle gelen onur" anlamındadır. Kişinin bir misyon ve ülkesi uğruna hedefi yok etmek adına ölümü göze alıp yaptığı saldırıdır. "İntihar saldırısı" veya “Ülke ve imparator için savaşta hayatını seve seve feda etmek” şeklinde de görülür.

İlk kamikaze saldırısı
İlk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında uygulanmıştır.

1944 yılının ortalarında Japon pilotları bireysel kararlarla üç ayrı Amerikan gemisine intihar dalışı yaptı. Kısıtlı kaynakları olan ve umutsuzluk içindeki Japon komutanlar bu ferdi saldırılarından ilham alıp bir intihar birliği oluşturdu.

Çünkü düşmanın hiç beklemediği bir olaydır ölümüne yapılan saldırı.İlk organize "Kamikaze saldırısı" 21 Ekim 1944’te Avustralya Filosunun Sancak gemisine yapıldı. Sonrasında Amerikan ve İngiliz gemilerine düzenlendi.

Japonlara göre bu uygulama büyük bir başarı getirdi. Ve adı da mitolojideki Moğol donanmasını batıran ve "Tanrının rüzgarı" anlamına gelen "Kamikaze" oldu.

Bu birlik personeli için özel üniformalar, armalar ve flamalar kullanıldı.

Düşman açısından ise bu beklenmedik durumla ilgili olarak saldırıyı yapan "Kamikaze pilotları" için "Beyni yıkanmış, uyuşturulmuş fanatikler" değerlendirmeleri yapıldı.

Japonlar adına ise bu ülkeleri için asil bir davranıştı. İlk etapta emirle bu görevi yerine getirirlerken sonrasında binlerce insan gönüllü oldu.

Tecrübeli pilotlar yerine 2-3 aylık eğitimden geçmiş kişiler kamikaze olarak kullanıldı.

Kamikaze türleri
  • Kamikaze; Uçaklar
  • Kaiten: Tek kişilik torpidolar
  • Shinyo: Sürat tekneleri
  • Koryu: Denizaltılar
  • Fukuryu: Hava, kara ve deniz araçları
  • Nukaku: Üzerine patlayıcı yerleştirilmiş piyade erleri
Pilotun o anki duyguları
Eski bir kamikaze pilotu o anı şöyle anlatır: "Hedefe yaklaşırken, geminin merkezinde bir nokta belirleyip, dalışta tüm gücünüzle Hisatsu diye haykırırsınız. Bu noktada aslolan, çarpışma anına kadar gözünüzü açık tutmanızdır. Aniden alçaldığınızı hissedersiniz. Tam bu noktada gördüğünüz son şey annenizin yüzü olacaktır. Sonrasında artık yoksunuz."
 

Top