Kalorifer Böceği

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Kalorifer böcekleri, hamam böceğinin türlerinden bir tanesidir. Halk arasında bazı yörelerde hamam böceği, kalorifer böceği olarak tanınır. Kalorifer böceği çok sıcak ve nemli yerlerde yuva yapmak ve gezmekten hoşlanır. Kalorifer böceği, insanların olduğu her alanda aktif olarak yaşar ve çoğalır. Gıdaların bulunduğu yerlerde kalorifer böceğine daha sık rastlanabilir. Kalorifer böcekleri çok hızlı çoğalır, koloniler halinde yaşar ve gıdanın azaldığı yerlerden toplu şekilde göç ederler. Kalorifer böceğinin en büyük zararı, hastalık taşıyıcı olmasıdır. Çok pis alanlarda gezen, her şeyi yiyebilen böcek buralardaki mikropları üzerinde taşır. Kalorifer böceklerinin bulaştırdığı hastalıkların en başında, verem, dizanteri, hepatit, sarılık, humma, alerjik hastalıklar, mantar hastalıkları gelir. Kalorifer böceği gün içindeki zamanının çoğunu kuytu köşe, yuva, kırık, çatlak alanlarda geçirir. Kalorifer böceğinin bacaklı eklemli, vantuzludur. Tavan ve düz duvarda her yerde gezer. Böceğin iskeleti bedeninin dışında oluşmuştur. Kalorifer böceğinin kanatlı yapısı vardır, fakat uçmaz. Derisi sert, kitin maddesinden oluşmuştur. Kalorifer böceğinin diğer isimleri, kakalak, karafatma, hamam böceğidir. Gece olduğunda sessizlikte ortaya çıkan kalorifer böcekleri, bir gecede bütün binayı gezebilir. Kalorifer böcekleri ölene kadar, 4–5 kez deri değişimi yapar.

Kalorifer böceği ilaçlama nasıl olur:

Kalorifer böceği ilaçlaması önce haşerelerin gezindiği ve yuvaların olduğu yerler tespit edilir.Ve arkasından püskürtmeli ilaçlama yapılır.Daha sonra kalorifer böceği ilaçlama dan dolayı ortadan kalksa da aslında tümüyle yok olmuş sayılmaz.Çünkü kalorifer böceğinin bıraktığı larvalar yapılan ilaçlamadan pek etkilenmezler onun için püskürtmeliden sonra muhakkak jel yada tablet kullanılmalıdır.

Kalorifer böceği ilaçlama kimlere yaptırılmalıdır.

Kalorifer böcekleri gerekli ilaçlama yetki belgesine sahip olan ve Sağlık Bakanlığından onayı olan ilaçlama servisleri ,ilaçlama firmaları ve ilaçlama şirketlerine yaptırılmalıdır.İlaçlama çok ciddi bir iştir.Bu yüzden yanlış ilaçlama yapılmamalıdır.Haşereler ve ilaçlama hakkında bilgisi olmayan fakat sadece ilaçlamayı ucuz yapıyor diye kabul gören ilaçlama firmaları veya şahıs olarak çalışanlara asla güvenmeyin
 
Top